יום ראשון, 14 באוקטובר 2007

הרומן החדש של מצרים עם ארגון החמאס

על שולחנותיהם של הקברניטים בישראל הונח בימים האחרונים דו"ח שכתבו גורמי ביטחון בכירים ובו התייחסות למעורבות המדאיגה של מצרים בעניין הפלסטיני. על-פי הדו"ח, מצרים תומכת בחמאס ברצועת עזה, היא מתירה מעבר חופשי משטחה של מומחי טרור ואמצעי לחימה לתוך הרצועה והיא מנסה לתווך באופן פעיל בין הפת"ח לחמאס. ההערכות של גורמי הביטחון הן שמדובר בשינוי אסטרטגי של מצרים שמטרתו להחליש את ישראל. במגעים שקיימו גורמים מדיניים מול מצרים הכחישו המצרים את טענות גורמי הביטחון הבכירים. האם מצרים מנהלת רומן עם ארגון החמאס?
לפני כעשרה ימים אפשרו המצרים לכ-85 פעילים של החמאס שהמתינו בצד המצרי של הגבול, כמה שבועות, להיכנס לרצועת עזה. מדובר בפעילים מהזרוע המדינית והצבאית של החמאס. הפעילים הצבאיים חזרו מאימונים באיראן וחלקם מתמחה בפעולות טרור. בין השבים פרג' אלע'ול חבר הפרלמנט הפלסטיני מטעם החמאס, דובר החמאס מושיר אלמצרי, השיח' מחמד נג'אר ממייסדי החמאס, טלב אלקוואסמה שר לשעבר מטעם החמאס, אבו ח'אלד אלחסנאת ועוד. במערכת הביטחון נכנסו להלם מההפתעה שהכינו המצרים לישראל. ידיעות שונות דיברו על עסקה בין המודיעין המצרי לארגון החמאס וכי בתמורה הסגיר החמאס למצרים את אחד מפעילי אל-קאעדה שהסתתר ברצועה והאחראי לפיגועים באיזור אסיוט המצרי אולם עד כה לא נתקבל אישור לידיעות האלה. בתגובה לדרישות ישראל להסבר השיבו המצרים כי לא הייתה להם ברירה, הם טענו כי פעילי החמאס התפרצו בכוח למעבר הגבול ברפיח והחיילים המצרים חששו לירות לעברם. במערכת הביטחון לא "קונים" את ההסברים המצריים. מידע מודיעיני מוצק שבידי ישראל מספר כי הברחות אמצעי החבלה בשבועות האחרונים לרצועה נעשו בעידוד מצרי והגיעו אל החמאס ברצועת עזה. יתר על כן מצרים שינתה את עמדתה והיא תומכת עכשיו בדרישת ארגון החמאס מהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לחדש את הדיאלוג עימה והיא מנסה לתווך בין הפת"ח לחמאס בדרכים שונות.
גורם בטחוני בכיר אמר לי כי להערכתו מדובר בשינוי אסטרטגי אצל המצרים. לדבריו מצרים מעריכה כי החמאס יישאר בעל הבית עוד שנים רבות ברצועה וכי למחמוד עבאס ואנשיו אין שום סיכוי לחזור ולשלוט על הרצועה. להערכתו מצרים מנסה להתקרב אל החמאס והסיוע שהיא הגישה לו בשבועות האחרונים משתלב היטב בתכנון האסרטגי המצרי הארוך טווח והוא להחליש את ישראל. מצרים מעוניינת לקרב כוחות צבאיים נוספים לגבולה עם הרצועה אך היא מנועה מכך בגלל הסכם השלום שלה עם ישראל. אם תהפוך הרצועה למקום עימות צבאי אלים ויומי עם ישראל ייקל עליה לממש את כוונותיה-כך מעריך הגורם הביטחוני הבכיר. לכל זאת יש להוסיף את הצטיידותו של הצבא המצרי בנשק חדיש ואת התרגילים במתכונת התקפית שהוא מקיים לאחרונה כולל תרגול של חציית תעלת סואץ והכנסת כוחות גדולים לחצי האי סיני. נגד מי מופנים כל התרחישים הצבאיים האלה? התשובה ברורה נגד ישראל.
הגורמים המדיניים הבכירים בירושלים זהירים יותר בהערכותיהם. ייתכן שאינם רוצים לחבל בסיכויים לשחרר את החייל החטוף גלעד שליט שכן מצרים היא צינור התיווך הראשי בין ישראל לארגון החמאס. הגורמים המדיניים טוענים כי מצרים מכחישה את טענות גורמי הביטחון הישראליים אך מאידך גיסא איננה יכולה לספק הסברים מניחים את הדעת לתופעות שהתרחשו. האם ייתכן שנשיא מובארק מנסה להרגיע את כל החזיתות, החזית הפנימית בתוך מצרים והגבול בין מצרים לרצועת עזה על ידי התחנפות לחמאס כדי להכשיר את כניסתו החלקה בקרוב, לתפקיד הנשיא, של בנו גמאל? הכל אפשרי. מה שברור הוא שישראל לא יכולה לעשות שום ויתורים והנחות בכל הקשור לביטחונה. ישראל חייבת להפגין עמדה קשוחה ובלתי מתפשרת מול המדיניות המצרית החדשה ולדרוש ממצרים שלא להדק את קשריה עם החמאס. למצרים יש ניסיון מר עם תופעת האיסלאם הקיצוני והנשיא מובארק עצמו נוקט מדיניות של יד קשה כלפי תנועת "האחים המוסלמים" במצרים שהיא תנועת האם של ארגון החמאס-כדאי להזכיר זאת למצרים. המדיניות המצרית החדשה היא גם סיבה נוספת מדוע צריכה ישראל לבצע, מהר ככל האפשר, פעולה צבאית רחבת היקף ברצועה לחיסול תשתיות הטרור. חלק חשוב בפעולה זו צריך להיות השתלטות מחדש על איזור רפיח וציר "פילדלפי" כדי לנתק את אספקת החמצן של הטרור דרך המנהרות ברפיח. עדיף שלא לסמוך על המצרים הם כבר הוכיחו כי הם דואגים רק לאינטרסים שלהם. הרומן החדש של מצרים עם החמאס עלול להוביל גם לחתונה ארוכת שנים וישראל צריכה לעשות את הכל כדי להפסיקו כיוון שחתונה כזו תהייה על חשבון ביטחונם של תושבי ישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר