יום שלישי, 9 באוקטובר 2007

יש להקדים תרופה למכה

איראן הגבירה בחודשים האחרונים את מעורבותה הצבאית נגד חיילי ארה"ב בעיראק. היא מציידת את חלק מהמליציות השיעיות בנשק מתקדם ומאמנת אותם בשטחה לפעולות נגד צבא ארה"ב. הפעילות הזו עשויה לדרבן את הממשל האמריקני לנקוט בפעולה צבאית נגד איראן כדי לנסות ולהשיג שתי מטרות צמצום סכנת הצטיידותה של איראן בנשק גרעיני וחידוש ההרתעה מול סכנת הטרור האיראני. המלחמה בטרור העולמי של ארגון אל-קאעדה ובטרור השיעי של איראן עלולה להמשך שנים רבות ולהעסיק ארה"ב ומדינות המערב במקומות שונים על פני הגלובוס. האלטרנטיבה היא גרועה הרבה יותר, התגברות כוחו של האסלאם הקיצוני והכתבת מדיניות פרו ערבית לקהילה הבינלאומית שתסכן גם את קיומה של מדינת ישראל.
מפקד הכוחות האמריקנים בעיראק, הגנרל דיויד פיטראוס, הפתיע השבוע כשטען במסיבת עיתונאים, כי שגריר איראן בבגדאד, חסן קאזמי קמי, הוא חבר ב"כוח אל-קודס" של משמרות המהפיכה האיראניים שהוכרז באחרונה כארגון טרור. פיטראוס האשים את איראן כי היא מעודדת את האלימות בעיראק. לפני כמה ימים עצרו החיילים האמריקנים בעיראק שלושה שיעים חמושים החשודים בחטיפת חמישה אזרחים בריטיים בחודש מאי השנה מזרחית לבגדאד. השלושה משתייכים לארגון "צבא המהדי" והם עסקו בין היתר בהברחת נשק איראני לעיראק, החדרת מכוניות תופת ואימונים צבאיים של צעירים עיראקים, ממוצא שיעי, באיראן. מקורות מודיעין אמריקנים טוענים כי איראן מעודדת ומאמנת מליציות שיעיות בעיראק למלחמה בחיילים האמריקנים ומציידת אותם בנשק מתקדם כמו טילי כתף ונשק אנטי טנקי. האמריקנים מודאגים מהתגברות המעורבות האיראנית בעיראק במיוחד נוכח העובדה, שלדבריהם, בחודש ספטמבר האחרון היו להם הצלחות רבות במלחמה בארגון אל-קאעדה בעיראק. לטענת צבא ארה"ב תגבור עיראק ב-30 אלף חיילים אמריקנים בשנה האחרונה הביא לירידה ביוזמה של ארגוני הטרור הפועלים בעיראק במיוחד של ארגון אל-קאעדה. במהלך חודש ספטמבר נהרגו 63 חיילים אמריקנים בלבד, מספר הלוחמים הנמוך ביותר מזה למעלה משנה. גם מספר הפיגועים ירד ל-4000 פיגועים בחודש לעומת ממוצע של כ-5000 פיגועים בחודש מאי האחרון.
בתחילת החודש הצליח הצבא האמריקני לחסל, בהתקפה אווירית, את "אבו אוסאמה אל-תוניסי" אחד ממנהיגי אל-קאעדה בעיראק שירש את מקומו של "אבו איוב אל-מצרי" גם הוא אחד ממנהיגי אל-קאעדה שחוסלו לפני כמה חודשים בידי החיילים האמריקנים."אבו אוסאמה אל-תוניסי" היה אחראי על פעילי אל-קאעדה הזרים בעיראק וארגן פיגועי התאבדות באמצעות מכוניות תופת בבגדאד. המודיעין הצבאי האמריקני טוען כי הוא מזהה מגמה של ארגון אל-קאעדה להעביר את לוחמיו מעיראק לאפגניסטן כדי להגביר את פעילותו שם. לטענתו יש תהליך התפוררות של רשתות הטרור של ארגון אל-קאעדה בעיראק והפעילות היא במסגרת תאים נפרדים. הצבא האמריקני טוען כי הצליח לדחוק את לוחמי אל-קאעדה מאזור הבירה בגדאד אל האזורים שמצפון וממערב לה. האמריקנים מעודדים מכך שכמה מאות אזרחים עיראקים ממוצא סוני מצטרפים ליחידות משטרה מקומיות על בסיס שבטי שהוקמו, באחרונה, כדי להלחם בארגון אל-קאעדה. לוחמי אל-קאעדה מנסים לצמצם את התופעה ולפני כמה ימים חיסלו, בפיגוע תופת, את השיח' הסוני מעאוויה אלג'בארה במחוז צלאח א-דין שעמד בראש התאגדות שבטית שנלחמה באל-קאעדה.
האמריקנים מנסים כעת לצמצם את הפעילות האיראנית בעיראק. בניגוד לארגון אל-קאעדה שהנהגתו בראשותו של אוסאמה בן לאדן מסתתרת אי שם בהרים בגבול אפגניסטאן-פקיסטאן הרי שההנהגה האיראנית מוכרת היטב לאמריקנים. נשיא איראן אחמדינג'אד ביקר רק לפני שבועיים בניו יורק כשהוא מפיץ לכל עבר הצהרות פרובקטיביות בעוד הנשיא בוש מתלבט בשאלה אם ומתי להנחית מהלומה צבאית על איראן. בניגוד לעיראק, שבה פעלה ארה"ב באופן קרקעי וכבשה אותה במלואה אין סכנה רבה לחיילי ארה"ב בהנחתת מכה אווירית כואבת על מתקניה הגרעיניים והאסטרטגיים של איראן. ההתקפה האווירית המוצלחת של ישראל על המתקן הסודי הסורי צריכה לשמש דוגמה טובה לממשל האמריקני. הנשיא בוש חייב לנקוט כבר עכשיו במדיניות של הרתעה מול איראן המתעלמת מכל הלחצים והסנקציות הבינלאומיות שהוטלו עליה. האיראנים יגיבו בודאי בפעילות טרור נגד יעדים אמריקנים וישראלים ברחבי העולם ואולי גם בירי טילים לעבר ישראל אך התועלת בפעולה אמריקנית שכזו תהיה חשובה מאוד בטווח הרחוק גם עבור ישראל. אסור לאפשר לאיראן להצטייד בנשק גרעיני שיאיים, לראשונה מאז השואה, על קיומו של העם היהודי במדינתו. אם תצליח איראן להצטייד בנשק זה יהווה הדבר ניצחון לאסלאם הקיצוני ולארגוני הטרור הקשורים אליו. מדינות מוסלמיות נוספות עלולות ללכת בעקבותיה והמערב ימצא את עצמו בעוד כמה שנים מול גוש מדינות מוסלמי, מצוייד בנשק גרעיני, שינסה להכתיב את האינטרסים שלו לקהילה הבינלאומית. לכן על ארה"ב לפעול מהר ובנחישות. חלון ההזדמנויות לפעולה הולך ונסגר. הפעילות האיראנית המוגברת בעיראק נגד חיילי ארה"ב יכולה לשמש תרוץ טוב למתקפה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר