יום שני, 8 באוקטובר 2007

אל-קאעדה מנסה לערער את השלטון באלג'יריה באמצעות פגיעה בסמלי השלטון והעובדים הזרים

ממשלת אלג'יריה מעדיפה לנסות ולהתמודד לבדה עם הטרור המקומי במדינה הנתמך על ידי אל-קאעדה המייצגת את תנועת הג'האד העולמי. שר החוץ של אלג'יריה, מחמד בג'אווי, הכחיש בתוקף, בסוף השבוע שעבר, את הידיעות כי הוגשה בקשה לממשלתו לפתוח בסיס צבאי לכוחות זרים באלג'יריה כדי שיסייעו לה במלחמה בטרור. מקורות עיתונאים דיווחו כי ארה"ב הציעה לאלג'יריה לפתוח בסיס צבאי באזור תמנרסת, כ-2000 ק"מ דרומית לבירה במסגרת המפקדה האמריקנית האזורית החדשה באפריקה המכונה "אפריקום" כדי להלחם בארגוני הטרור באזור החוף והמגרב הערבי.
מקורות ערביים מסרו כי אלג'יריה גם דחתה הצעה של מלך מרוקו, מחמד השישי, לשיתוף פעולה בין שתי המדינות בנושא המלחמה בטרור בגלל איבה היסטורית בין שתי המדינות.
האופוזיציה מאשימה את הממשלה באלג'יריה ביחס סלחני מידי כלפי התנועות האסלאמיות הקיצוניות במדינה. באחרונה הנחית ארגון אל-קאעדה שתי מכות כואבות על סמלי המדינה. מחבל מתאבד ניסה להתנקש בחיי הנשיא עבד אלעזיז בותפליקה ומחבל נוסף פוצץ משאית תופת בבסיס של משמר החופים, דהיינו הצבא האלג'יראי.
גורמי הביטחון של אלג'יריה עסוקים בשבועות האחרונים במרדף אחר רשתות הטרור שארגנו את הפיגועים האחרונים והמשתייכות לשלוחה המקומית של אל-קאעדה המכונה "אל-קאעדה בארצות המגרב האסלאמי". בתחילת החודש הרגו כוחות הביטחון של אלגג'יריה עשרה מחבלים חמושים כ-50 ק"מ דרומית לבירה. בין ההרוגים עיסא בוסנה שתכנן את הפיגוע בבסיס משמר החופים.
יעד נוסף של אל-קאעדה באלג'יריה הוא לנסות לערער את השלטון באמצעות פגיעה בעובדים הזרים במדינה. לפני כשבועיים ימים קרא איימן אל-זוואהירי, סגנו של אוסאמה בן לאדן, ל"הפטר" מנוכחות האזרחים הצרפתים והספרדים באלג'יריה. התוצאה הישירה לכך הייתה התקפת טרור על שיירה של עובדים זרים, בהם גם אזרחים צרפתים, העוסקים בבניית סכר מזרחית לבירה. גורמי מודיעין מערביים מציינים כי בראש שלוחת אל-קאעדה באלג'יריה עומד עבד אלמאלכ דרודכאל המכונה "אבו מסעב עבד אלוודוד". את הפיגוע בעובדים הזרים עשה מחבל מתאבד צעיר בשם עת'מאן בן ג'עפר. בפיגוע הטרור הזה נהרגו שני אזרחים צרפתים ואזרח איטלקי ונפצעו עוד כמה אזרחים אלג'יראים.
גורמי הביטחון באלג'יריה הצליחו לפצח את ההתארגנויות שניסו להתנקש בנשיא עבד אלעזיז בותפליקה ושעשו את הפיגוע בבסיס משמר החופים. מדובר בשני מחבלים מתאבדים, נערים כבני 15 שנה, שגוייסו לארגון אל-קאעדה על ידי אימאם באחד ממסגדי הבירה. האימאם, המכונה "השיח' אמין" הלעיט את הצעירים בצורך הדחוף שייצאו לג'האד (מלחמת קודש) בעיראק נגד הכוחות האמריקנים אך בסופו של דבר, לאחר סדרה של אימונים בהרים, נשלחו הצעירים לפיגועים באלג'יריה.
החשש העיקרי של גורמי המודיעין המערביים הוא שארגון אל-קאעדה ינצל את התשתית החבלנית שהקים באלג'יריה כי לגייס באמצעותה, לשורותיו, אזרחים אלג'יראים המתגוררים במדינות אירופה ויצור רשת של תאי טרור כדי לפגוע ביעדים שונים במדינות אלה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר