יום רביעי, 3 באוקטובר 2007

נמשך המשבר העמוק ביחסים בין סוריה לסעודיה

הנשיא הסורי בשאר אסד רוצה להחזיר את רמת הגולן לשליטתה של סוריה. דבריו, אתמול, לרשת הטלוויזיה הבריטית בי.בי.סי, כי סוריה לא תשתתף בועידת השלום הקרובה כל עוד לא תעסוק הועידה בנושאים הקשורים לסוריה ובהם החזרת רמת הגולן מעידים על אכזבתו העמוקה מארה"ב וממדיניותה במזרח התיכון הבוחרת להתרכז בערוץ הישראלי פלסטיני. הפעולה הישראלית האחרונה בסוריה הגבירה גם את אכזבתו של הנשיא אסד מחוסר נאמנותן של מדינות ערב. השתיקה הרועמת של מדינות ערב בעיקר מצרים וסעודיה נוכח הפעולה הישראלית גורמות לנשיא אסד להדק את קשריו עם איראן שכן הוא חש כי איננו יכול לסמוך יותר על מדינות ערב במקרה של מלחמה בין סוריה לישראל.
הנשיא הסורי אסד בטוח כי מדיניותן של מדינות ערב המתונות נועדה לשרת את מדיניות ארה"ב וישראל וגורמת להתגברות המחלוקות בתוך העולם הערבי.
במיוחד חריף המשבר ביחסים בין סוריה לסעודיה. מאז שמקור סעודי בכיר גינה את הצהרותיו האחרונות של סגן נשיא סוריה פארוק א-שרע ותהה, לפני כשבועיים, אם מדובר באדם בר דעת או בלתי מאוזן לא חל שום שיפור ביחסים בין שתי המדינות. להיפך תחושת המשבר גוברת על רקע התחדשות המתיחות, בזירה הלבנונית, בכל הקשור לבחירת נשיא בלבנון. המשבר החל בעקבות רציחתו של ראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי שהיה בן בריתה של סעודיה בלבנון. סעודיה תומכת בגלוי בהקמת בית הדין הבינלאומי לנושא זה ובאחרונה אף הביעה נכונות לסייע במימונו. הפעילות הזו נתפסת בעיני דמשק כפגיעה באינטרסים החיוניים ביותר שלה הקשורים להישרדות המשטר הסורי ומעמדה של סוריה בלבנון. בין הצמרת הסעודית והמלך עבדאללה ובין הנשיא הסורי בשאר אסד שורר משבר אישי עמוק, רצח רפיק אלחרירי גרם לסעודים לאבד את האמון בהנהגה הסורית והם חוששים כי הברית הסורית איראנית נועדה לערער את היציבות בלבנון, בשטחים הפלסטינים ובעיראק.
סעודיה מובילה, בחודשים האחרונים, מדיניות לבידודה של סוריה ממעגל המחנה הערבי המתון. היא מובילה אסטרטגיה לדחיקת רגליה של דמשק מלבנון, קידום הערוץ הפלסטיני על חשבון הערוץ הסורי ומנסה להשפיע על מדינות המפרץ שלא לשפר את היחסים עם סוריה.
הסורים מצידם חשים כי סעודיה בוחשת גם בקדירה הסורית הביתית וחותרת להחליף את המשטר העלווי, שבראשו עומד בשאר אסד, ולכונן משטר סוני בסוריה. הסורים בטוחים כי הסעודים מתאמים עמדות עם ארה"ב להגביר את הלחצים המדיניים על סוריה וכי סעודיה איננה מכירה במעמד הסורי המיוחד בלבנון. לכן סוריה איננה מוכנה לויתורים על האינטרסים החיוניים שלה והיא ממשיכה להדק את יחסיה עם איראן. מאידך הסורים אינם רוצים להצטייר כ"סוכנים של איראן" בדעת הקהל הסורית ובמדינות ערב האחרות ולכן מטפחת דמשק קשר הדוק עם קטר.
אם כן בין סוריה לסעודיה ישנה תהום מדינית עמוקה ואינטרסים מנוגדים. הנשיא בשאר אסד מעדיף את הברית עם איראן על פני הברית עם מדינות ערב המתונות ולמעשה היריבות הזו תלך ותגבר על רקע שאלת הנשיאות בלבנון. ארה"ב וסעודיה תומכות במחנה "14 במרץ" והן מנסות לדחוק את רגלי סוריה בכל הסדר פנים לבנוני. שיפור לא צפוי ביחסים וצריך לעקוב אחריהם שכן הם עלולים אפילו להידרדר.


צילום באדיבות חדשות בי.בי.סי

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר