יום שני, 1 באוקטובר 2007

השלכות תבוסת ארגון"פתח אלאסלאם"על המצב בלבנון

העבודות לשיקום מחנה הפליטים נהר אלבארד בצפון לבנון החלו. בגדה וברצועה הוקמה וועדה מיוחדת לאיסוף תרומות עבור תושבי המחנה. מקורות פלסטינים מדווחים כי 31 אלף פליטים פלסטינים נטשו את המחנה בעקבות הקרבות בין צבא לבנון לארגון "פתח אלאסלאם" המזוהה עם אל-קאעדה אך נתמך על ידי המודיעין הסורי ואשר הסתיימו במפלת הארגון. מחקירת כמה מפעילי הארגון עולה כי "פתח אלאסלאם" תכנן שורה של פיגועי התאבדות נגד שגרירויות זרות ובתי מלון בביירות כאות פתיחה להכרזה על "אמירות אסלאמית" בצפון לבנון. הארגון מנה כאלף לוחמים ועל פי דיווחים שונים מנהיג הארגון שאכר אלעבסי הצליח להימלט מפני חיילי מצבא לבנון ומנסה כעת לארגן את הארגון מחדש. הקבוצות האסלאמיות הסלפיות בלבנון התומכות באל-קאעדה סבורות כי הקרבות בנהר אלבארד רק ישמשו כמקור השראה לפעילי הג'יהאד העולמי להמשיך במערכה. למרות תבוסתו של "פתח אלאסלאם" בקרבות יש לו עדיין תאים נוספים בלבנון ועימו פועלות עוד שתי קבוצות אסלאמיות קיצוניות המשתייכות לתנועת הג'יהאד העולמי והממוקמות בתוך מחנה הפליטים עין אלחלווה, מדובר בארגון "ג'ונוד אל-שאם" ובארגון "עצבת אלאנצאר" הקשורים ככל הנראה לפיגועים האחרונים נגד כוחות יוניפי"ל בדרום לבנון וירי הקטיושות לעבר ישראל.
נצחונו של צבא לבנון בקרבות בנהר אלבארד מסמל את הצלחת הצבא וממשלת לבנון לנטרל מוקד טרור מרכזי בלבנון. הניצחון מחזק באופן משמעותי את מעמדו הציבורי של הצבא ואת דימויו כמגן לבנון, מקור גאווה לאומי וסמל האחדות היחיד במדינה השסועה והמפוצלת.
נקודות הזכות שצבר מפקד הצבא, מישל סלימאן, כתוצאה מהניצחון בנהר אלבארד לא יסייעו לו רבות בהתמודדותו על תפקיד נשיא לבנון. סלימאן נחשב כפרו-סורי והחשדנות כלפיו רבה, במיוחד לאור הצהרותיו האחרונות כי לארגון "פתח אלאסלאם" לא היה כל קשר לסוריה. האם לאור הצלחת צבא לבנון בנהר אלבארד תיזום ממשלת לבנון כניסה למחנות פליטים נוספים בהם פועלים גורמי הג'האד העולמי? כנראה שלא.
גורמים המקורבים לממשלת סניורה מעריכים כי לא צפוי מהלך דרמטי שכזה הכרוך בין היתר בהסכמת הפלגים הפלסטינים בלבנון ולאור המשבר החמור שנוצר סביב סוגיית הבחירות לנשיאות לבנון.
מי שאיננו שבע רצון מפעילות צבא לבנון הוא ארגון החזבאללה. מנהיג הארגון, השיח' נצראללה מודאג מחיזוק מעמדו הציבורי של צבא לבנון כמגן לבנון שכן הדבר מטיל סימן שאלה גדול על הרלוונטיות של החזבאללה כארגון מזויין. למרות ניצחון צבא לבנון בנהר אלבארד לא צפוי שינוי בהתנהלות הצבא מול החזבאללה בדרום לבנון. לממשלת סניורה אין כרגע אינטרס להחריף את העימות עם החזבאללה בתקופה כה רגישה למדינה וגם בצבא לבנון עצמו יש חשש שעימות עם החזבאללה יביא לפילוג בשורותיו.
אין ספק שניצחון צבא לבנון על ארגון "פתח אלאסלאם" ירתיע גורמי טרור נוספים הפועלים בלבנון אך מאידך גיסא עלול הדבר להביא לתוצאה הפוכה ולדרבן את שרידי הארגון וגורמים נוספים המזוהים עם אל-קאעדה לעשות פיגועים נגד סמלי השלטון והצבא, ונגד גורמים מערביים בלבנון. לא מן נמנע שגורמים אלה ינסו גם לבצע פיגועים נגד כוחות יוניפי"ל וישראל כדי לנסות ול"סבך" את ממשלת לבנון.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר