יום ראשון, 30 בספטמבר 2007

הסכנה האסלאמית בירדן

בעוד עשרים יום יתקיימו בירדן הבחירות לפרלמנט ומפלגת "חזית הפעולה האסלאמית" שהיא הזרוע של תנועת "האחים המוסלמים" בירדן הודיעה על השתתפותה בבחירות לאחר שאיימה שלא להשתתף בהן. המלך עבדאללה התערב אישית כדי לשכנע את ראשי המפלגה להשתתף בבחירות והבטיח "בחירות נקיות" לאחר שמפלגה האסלאמית הזו החרימה, באחרונה, את הבחירות המונוציפליות. המלך עבדאללה מעדיף ש"האחים המוסלמים" יפעלו בגלוי וישולבו במערכת הפוליטית הירדנית ושלא יהפכו לתנועה מחתרתית הפועלת באמצעים אלימים להפלת השלטון.
מפלגת "חזית הפעולה האסלאמית" מייחסת חשיבות רבה לבחירות לפרלמנט בדיוק כפי שתנועת החמאס ייחסה חשיבות רבה לבחירות לפרלמנט הפלסטיני ואף זכתה בהן לרוב מוחץ בינואר 2006. ראשי המפלגה "שיחקו" היטב את המשחק הדמוקרטי הירדני, הם נפגשו עם ראש ממשלת ירדן בחית' שהבטיח להם כי הבחירות יתקיימו באופן דמוקרטי והוגן וכי יינקטו צעדי פיקוח למניעת זיופים ותופעות שליליות אחרות. מדובר במפלגה הפוליטית הגדולה ביותר בירדן וגם ראשיה הבינו שאי השתתפותם בבחירות תמנע מהם כוח פוליטי חשוב שאותו הם יוכלו לנצל לטובתם.
בירדן עצמה יש ביקורת על המפלגה הזו ונאמני המלך מאשימים אותה כי היא פועלת בתיאום עם תנועת החמאס וכי היא "דואגת יותר לפלסטין מאשר לירדן". סאלם אלפלאחאת, המפקח הכללי של המפלגה בירדן נשאל על כך בראיון לרשת אל-ג'זירה לפני כמה ימים והשיב: "אי אפשר לנתק את הקשר, מי שמאיים על פלסטין מאיים גם כן על ירדן".
המצע של המפלגה לקראת הבחירות יכלול סיסמאות על הצורך ברפורמה פוליטית וחוקתית, מתן חופש מלא להתאגדויות מקצועיות ופוליטיות והגדלת חופש הביטוי.
בינתיים שירותי הביטחון הירדניים אינם מהססים לפעול נגד פעילי התנועה. לפני כשבוע הם עצרו שני פעילים של התנועה וזימנו לחקירה עשרות פעילים נוספים.
שירותי הביטחון הירדניים סבורים כי זכי בני ארשיד המזכיר הכללי של מפלגת "חזית הפעולה האסלאמית" הוא מקורבו של ח'אלד משעל ראש הלשכה המדינית של החמאס. הממשלה הירדנית המודאגת מאוד מהתחזקות כוחו של החמאס בשטחים ובמיוחד ברצועת עזה הודיעה לפעילי המפלגה כי לא תתיר שום זיקה ארגונית של המפלגה לארגון החמאס. ירדן לא מוכנה להתיר לח'אלד משעל המקבל הוראות מאיראן לשחק מרחוק, ממקום מושבו בדמשק, בפוליטיקה הירדנית הפנימית. "מפלגת הפעולה האיסלאמית" מעודדת מהתחזקותן של המפלגות האסלאמיות במזרח התיכון ומהצלחתן בבחירות בטורקיה ובשטחים הפלסטיניים. היא בטוחה שתגיע להישגים חשובים אם שירותי הביטחון הירדניים לא יפגעו בטוהר הבחירות. המלך עבדאללה נחוש מצידו לא לאפשר למפלגה אסלאמית זו את ההצלחה הגדולה שמחמוד עבאס אפשר לחמאס בשטחים והוא אמור, להערכת גורמי מודיעין מערביים, לנקוט בכל האמצעים להגביל את כוחה ולא לאפשר לעוד שלוחה של איראן להתמקם בעוצמה בתוך המערכת הפוליטית הירדנית.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר