יום שישי, 28 בספטמבר 2007

סוריה לא תתקוף את ישראל

מקורות ערביים מדווחים כי חדירת מטוסי חיל האוויר לסוריה הביכה יותר מכל את הגנרל עבד אל-פתאח קודסייה ראש המודיעין האווירי הסורי. זהו מנגנון הביטחון החשוב ביותר בסוריה שאחראי על הביטחון בחיל האוויר, אבטחת מטוסו של הנשיא ופעולות הריגול של סוריה בחוץ לארץ. לגנרל הסורי לא היה שמץ של מושג מה מטרת הפעולה עד שהתבררו תוצאותיה. על-פי אותם מקורות סגן נשיא סוריה פארוק א-שרע הידוע בעמדותיו הקיצוניות רתח מזעם ותמך בתגובה סורית מיידית אך שר ההגנה חסן תורכמאני והרמטכ"ל עלי חביב העדיפו כי סוריה תמנע בשלב הזה מתגובה ואכן הנשיא הסורי בשאר אסד קיבל את עמדתם.
סוריה העדיפה לתקוף את ישראל באמצעי התקשורת בלבד. בכירים סורים מסרו, לפני כמה ימים, לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי סוריה לא תתקוף את ישראל בתגובה לפעולת חיל האוויר אך היא איננה רואה אפשרות לחידוש תהליך השלום עם ישראל. הצבא הסורי הגביר את הכוננות בעקבות פעולת חיל האוויר הישראלי ומטוסיו נשלחים מידי פעם לאזור הגבול ברמת הגולן למעין מפגן כוח. גורמי ההערכה בישראל סבורים כי הסורים מעדיפים לא להגיב באופן צבאי ולהמתין עד תחילת 2009.להערכת סוריה הנשיא האמריקני הבא יהיה מהמפלגה הדמוקרטית והוא צפוי להסיר את החרם מעליה וללחוץ על ישראל לחדש את המשא ומתן עימה ולסגת מכל רמת הגולן.
מקורות שונים בסוריה מדווחים על התחזקות מעמדו של הנשיא בשאר אסד, שבע שנים לאחר שעלה לשלטון בעקבות מות אביו חאפט' בקיץ 2000. לאחרונה נבחר בשאר לתפקיד הנשיא ברוב של 97.62 אחוזים והיה המתמודד היחיד בבחירות. בשאר אסד הצליח לדחוק את רגליה של הגוורדיה הוותיקה שליוותה את שלטונו של אביו, שר ההגנה מצטפא טלאס פרש ב-2004 ושנה אחר כך נמלט סגן הנשיא עבד אל-ח'לים חדאם לפאריס והצטרף לאופוזיציה הסורית בגולה. כיצד מתקבלות ההחלטות בסוריה והאם הנשיא הסורי יגיב בעתיד על פעולת חיל האוויר של ישראל?
הצמרת הסורית מורכבת מ"פורום השלושה". בראש המשולש עומד הנשיא בשאר אסד ולצידו אחיו מאהר אלאסד וגיסו אסיף שווכת. מאהר הינו מפקד המשמר הנשיאותי, כוח העילית הנאמן ביותר ביחידות הצבא לנשיא בשאר ואילו הגיס אסיף, הנשוי לבושרה, אחותו של הנשיא הוא מפקד המודיעין הצבאי. חלוקת התפקידים היא כזו שמאהר אלאסד אחראי על הפיקוח על הנעשה בתוך יחידות הצבא ואילו אסיף שווכת אחראי על "התיק הלבנוני".
בשאר אל-אסד הצליח ליצור איזון עדין בין מוקדי הכוח בסוריה, מחד צמרת הצבא ומפקדי הדביזיות ומאידך ראשי מנגנוני המודיעין והביטחון. בסופו של יום הנשיא בשאר הוא שמקבל את ההחלטות.
לטענת גורמי מודיעין ערביים אסיף שווכת הוא ה"איש מספר שתיים" בסוריה והשפעתו על הנשיא בשאר היא רבה מאוד. למעשה שולט אסיף שווכת, ביד רמה, בכל מנגנוני הביטחון. אסיף נעזר לשם כך בשני אנשים, אחיו, מופיד שווכת האחראי על המבצעים המיוחדים שהצליח אפילו להחדיר את אנשיו למשמר הנשיאותי הנשלט על ידי מאהר אלאסד אחיו של הנשיא, והגנרל סעיד סמור. לכאורה כפוף אסיף שווכת, בתוקף היותו ראש המודיעין הצבאי, לרמטכ"ל עלי חביב אך ההיפך הוא הנכון.
קבוצה נוספת של גנרלים בכירים מיצבה בשנים האחרונות את עצמה כ"כוח חדש" הנאמן לנשיא בשאר אסד והיא כוללת את הגנרל עלי ממלוכ, ראש המודיעין הכללי ולשעבר ראש המודיעין האווירי, הגנרל עלי יונס, הגנרל נזיה מסעוד והגנרל דיב זיתוני.
הבעיה העיקרית של סוריה בקשריה עם המערב היא סוגיית לבנון. סוריה מנסה לערער את היציבות בלבנון כדי להסיט את תשומת הלב העולמית מבית הדין הבינלאומי שעומד להתכנס ולדון ברצח רפיק אל-חרירי ראש ממשלת לבנון לשעבר. לאחרונה הפעילה סוריה את ארגון "פתח אל-אסלאם", המזוהה עם אל-קאעדה כדי ליצור מתח ואנרכיה בלבנון, הארגון הזה ניסה להשתלט על מחנה הפליטים הפלסטיני נהר אל-בארד בצפון לבנון אך לאחר קרבות קשים הצליח צבא לבנון לגבור עליו. לדברי גורמי מודיעין מערביים הנשיא בשאר אסד הוא שנתן את ההוראה להתנקש בחייו של ראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי ושני המקורבים לו אחיו מאהר וגיסו אסיף מחזיקים בסוד הזה. שמותיהם של השניים מופיעים בנספח הסודי של דו"ח וועדת החקירה של האו"ם לאחר שמזכיר האו"ם הקודם קופי ענאן הורה להשמיט את שמותיהם מהדו"ח הגלוי. פרשת רצח חרירי מהווה את האיום החמור על המשך שלטונו של בשאר אל-אסד יותר מהצלחת פעולת חיל האוויר הישראלי בסוריה.
סגן נשיא סוריה לשעבר, עבד אלח'לים חדאם העריך לפני כמה ימים בראיון לעיתון "א-סינארה" כי המשטר הסורי לא יגיב על פעולת חיל האוויר כיוון שאין לו את הרצון להגיב ולקבל את ההחלטה המדינית הנדרשת. להערכתו סוריה תמשיך לנקוט באותה המדיניות שנקטה בעבר ולהתעלם מהחדירות הישראליות לשטחה.
חדאם צודק בהערכותיו, סוריה איננה יכולה להתעמת כעת, באופן צבאי, עם ישראל. זה היה כנראה גם השיקול של הדרג המדיני בישראל כשאישר את הפעולה, שעל-פי מקורות זרים, עסקה בנטרול איום נשק השמדה המוני על ישראל. סוריה מבודדת כעת בעולם בעיקר בגלל היותה חלק בלתי נפרד מ"ציר הרשע" בראשותה של איראן. היא מעדיפה כרגע "לבלוע את הגלולה המרה", להכחיש שישראל תקפה מטרות בשטחה ובכך להציל את כבודה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר