יום רביעי, 26 בספטמבר 2007

"לא מחליפים רוצח ברוצח אחר"

אין לפקפק בכנות כוונותיו של שר התשתיות בנימין בן אליעזר כי ברצונו להביא במהירות לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט אולם המחיר שהוא מציע לישראל לשקול לשלם עבורו, דהיינו שחרור מרוואן ברגותי מהכלא רק יגרום נזק בלתי משוער לביטחונה של ישראל, לא יחליש את ארגון החמאס וגם ישבש את היציבות היחסית הנוכחית בהנהגת אש"ף. הצעתו של השר בן אליעזר מעוררת כבר חילוקי דעות בממשלה ובמערכת הפוליטית בישראל. גם בארגון החמאס מתנגדים לרעיון, החמאס דורש תמורת שחרור החייל גלעד שליט את שחרורם של מאות מחבלים מהחמאס ש"דם על ידיהם" ושביצעו עשרות פיגועי תופת בישראל שהביאו למותם ופציעתם של מאות אזרחים ישראלים. ארגון החמאס איננו מוכן לוותר על קלף המיקוח שבידיו בדמותו של גלעד שליט תמורת שחרור של אחד ממנהיגי הפת"ח.
השר בנימין בן אליעזר מעריך שמרוואן ברגותי יהיה המנהיג הבא של העם הפלסטיני ואילו השר גדעון עזרא אומר כי ברגותי הוא המנהיג בפועל של הפלסטינים והוא גם מעורב מאחורי הקלעים בשיחות אולמרט עם אבו מאזן. להערכתו שחרור ברגותי יחזק את המתונים ברשות מול החמאס. האם באמת מרוואן ברגותי הינו מתון ושחרורו יתרום לקידום מטרה זו? האם ישראל צריכה להתערב בפוליטיקה הפנימית הפלסטינית? התשובה לשתי שאלות אלה היא חד משמעית לא ולא.
הויכוח על סוגיית שחרורו של מרוואן ברגותי הזכיר לי סיפור מעניין. כמה חודשים לפני שיאסר ערפאת חלה במוקאטעה ברמאללה במחלה מסתורית שהביאה מאוחר יותר למותו, פנתה אלי אישיות פלסטינית בכירה וביקשה ממני שאבדוק אצל ראש הממשלה דאז אריאל שרון אם הוא מוכן לשחרר את מרוואן ברגותי מהכלא. באותם הימים התפרסמו כמה סקרי דעת קהל שעשו מכוני מחקר פלסטינים בשטחים ושהצביעו על עלייה חדה בפופולריות של מרוואן ברגותי וירידה קלה בתמיכה ביאסר ערפאת. האישיות הפלסטינית הבכירה ביקשה ממני להסביר לראש הממשלה כי ברגותי הוא נציגו של הדור הצעיר בפת"ח וכי כדאי לשחררו כיוון שהוא יחליף בקרוב את יאסר ערפאת ויהיה המנהיג הבא של אש"ף והפרטנר העיקרי למשא ומתן עם ישראל. שאלתי את אותה האישיות הפלסטינית האם ברגותי יהיה, מוכן בתמורה לשחרורו, להיות יותר מתון בדרישותיו המדיניות מיאסר ערפאת בכל הקשור לסוגיות הסדר הקבע כמו זכות השיבה, ירושלים, ההתנחלויות, הגבולות וכולי והוא השיב בשלילה מוחלטת. בכל זאת פניתי אל ראש הממשלה דאז בבקשה לפגישה ושרון נענה לבקשתי. כמה ימים אחר כך הוזמנתי אל מעונו של ראש הממשלה בשכונת רחביה בירושלים לארוחת ערב. במהלך הפגישה העליתי בין היתר את הצעתה של אותה אישיות פלסטינית בכירה. ראש הממשלה שרון נעץ בי מבט חודר וזועם אך שמר על קור רוחו. "לא יעלה על הדעת" הוא סינן. "בכל זאת" הקשיתי, "מה למסור לאותה האישיות הפלסטינית?" אריאל שרון הניח את הסכין והמזלג שאחז בידיו, ניגב את פיו במטלית לבנה והשיב לי בקול רועם: "תמסור לו שאין מחליפים רוצח ברוצח אחר".
אריאל שרון צדק. מייד לאחר מותו של יאסר ערפאת החליף אותו בתפקיד מחמוד עבאס ולא מרוואן ברגותי. גם כיום מדברים, ברחוב הפלסטיני על אבו מאהר רניים, מהגוורדיה הותיקה של הפתח בתוניס, כמחליפו העתידי של מחמוד עבאס ולא על מרוואן ברגותי. צריך גם לזכור כי ארגון החמאס שואף להשתלט על אש"ף, אם יצליח החמאס במשימתו להרחיב את אחיזתו מעזה לחלקים נרחבים ביהודה ושומרון, יהיה ח'אלד משעל המנהיג הבא של הפלסטינים ולא מרוואן ברגותי. לישראל אסור להתערב בפוליטיקה הפלסטינית הפנימית, כל מנהיג פלסטיני הזוכה לתמיכת ישראל "נשרף" בעיני הפלסטינים, מייד מאשימים אותו בבגידה ובכפירה והוא נאלץ להקצין את עמדותיו כדי לשמור על מעמדו במערכת הפוליטית הפלסטינית. ומה שחשוב, אסור לשכוח לרגע כי מרוואן ברגותי הורשע בבית משפט ישראלי על מוערבותו ברצח אזרחים ישראלים חפים מפשע ונדון לחמישה מאסרי עולם. השר לבטחון פנים אבי דיכטר ושר התחבורה שאול מופז, שניהם בעלי רקע בטחוני עשיר, מתנגדים בתוקף לשחרורו של ברגותי. גם הם יודעים ששחרור כזה ייחשב לחולשה ישראלית ורק יעודד את המשך מעשי הטרור. ישראל לא צריכה לתת פרס לטרור ולהפוך רוצחים למנהיגים פוליטיים ושותפים למשא ומתן, כבר שבענו די מיאסר ערפאת. אריאל שרון צדק.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר