יום שלישי, 25 בספטמבר 2007

האם החמאס והפת"ח יתפייסו בקרוב?

תנועת החמאס מיהרה "לברך" על הודעת תנועת הפת"ח כי כמה מנהיגים בכירים שלה מתכוונים לשוב בקרוב לרצועת עזה. החמאס מנסה לנצל צעד זה לחידוש הדיאלוג עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מבלי לוותר על השלטון ברצועת עזה שאותו תפסה בכוח. איימן טה, אחד מדוברי החמאס ברצועה טען כי התנועה לא תרדוף אף איש פת"ח בגלל השתייכותו הפוליטית אלא אם ביצע עבירה על החוק אבל מי מאמין לו? ההערכה ברשות הפלסטינית ובישראל היא כי השותפות הפוליטית בין החמאס לפת"ח לא תחודש בקרוב וכי שני הצדדים היריבים ממתינים לתוצאות המפגש הבינלאומי בנובמבר.
גורמים בטחוניים ישראלים בכירים מקיימים באופן שוטף הערכות מצב לקראת כינוס המפגש הבינלאומי בעוד כחודשיים.
ההערכות הן כי המאבק מול החמאס מגביל את מרחב התמרון של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ומוביל אותו להקשחת הקו מול ישראל במיוחד במישור הפומבי. ככל שנתקרב למפגש הבינלאומי בנובמבר צפוי שהנשיא עבאס יגביר את דרישותיו מישראל וינסה ל"שדר" לפלסטינים ולעולם הערבי "עמדות קשוחות" דבר שאמור להקל עליו להיכנס לעימות עם ארגון החמאס על הסוגיות המדיניות. ארגון החמאס מצידו נוקט בקו מאוד מדאיג. החמאס הגביר בימים האחרונים את האיומים הפומביים על הנשיא הפלסטיני עבאס וראש ממשלתו פיאד ואף הגדיר אותם במילים "כופרים". כל התקדמות במשא ומתן המדיני עלולה להגביר את המצוקה בחמאס ולגרום להסלמה בנסיונותיו לעשות פיגועים בישראל ואף לנסות ולפגוע בשלטון הפלסטיני ברמאללה.
למעשה ישראל מנהלת את המשא ומתן עם מחמוד עבאס על רקע המאבק החריף שיש לו, ושנמשך בעוצמה רבה, מול תנועת החמאס. אמנם המאבק הזה מצמצם את חופש הפעולה של הנשיא הפלסטיני אך מאידך גיסא הוא מנסה לנצל את המחלוקת עם תנועת חמאס כמנוף טקטי כדי להפעיל על ישראל לחץ במשא ומתן כדי שתעשה ויתורים. שני הצדדים הניצים, חמאס ופת"ח, מנסים להשיג לגיטימציה מבני עמם, ממדינות ערב ומגורמים בינלאומיים שונים.
בשבועות האחרונים התברר כי בתנועת החמאס יש שני מחנות. המחנה המיליטנטי בראשותו של ד"ר מחמוד א-זהאר האוכף את סמכותו בכוח ברצועה באמצעות הגוף המכונה "הכוח המבצעי" והמחנה היותר מתון, בראשותו של ראש הממשלה המפוטר איסמעיל הנייה, הפועל למען חידוש הדיאלוג עם תנועת הפת"ח ומנסה להפחית את דאגת תושבי הרצועה מהפגיעה בזכויות האדם ודיכוי החירויות.
גם מחנה הפת"ח מפוצל, הנשיא עבאס מתעקש שלא להידבר עם החמאס אך יועצו ג'בריל רג'וב בעד חידוש הדיאלוג. ראש הממשלה סלאם פיאד מנסה להיעזר בעשרות צווים נשיאותיים שפרסם עבאס כדי לדרבן את כוחות הביטחון שלו לבצע פעילות נגד החמאס אך לא תמיד בהצלחה מרובה. בפתח יש התמרמרות, בעיקר בקרב הדור הצעיר, כי הנשיא עבאס ממשיך להקפיא את הרפורמות הנדרשות בתנועה וכעס רב על כך שמרבית הסמכויות והכספים הם בידיו של סלאם פיאד שאפילו איננו חבר בתנועת הפת"ח.
במקביל מנסים אישים פלסטינים שונים להקים גופים פוליטיים חדשים כמו יוזמתם של איש העסקים מוניב אלמצרי ושל מנהיג "היוזמה הלאומית" מוצטפא ברגותי דבר שעלול לפגוע במאמצי הלגיטימציה של הממשלה של סלאם פיאד. הנשיא הפלסטיני עבאס מנסה במקביל להגביר את הלגיטימציה של שלטונו, המזוהה עם אש"ף, להביא מנהיגים וותיקים של אש"ף מהפזורה הפלסטינית אל השטחים כמו אבו מאהר ע'נים מבכירי ארגון הפת"ח ונאיף חוואתמה ראש ארגון החזית הדמוקרטית.
תמונת המצב הפלסטינית הפנימית אמורה להתבהר רק אחרי שיוודעו תוצאות המפגש הבינלאומי בנובמבר. אם ייכשל המפגש הזה עלול הדבר להגביר את כוחו של ארגון החמאס. אסור שהדבר ישפיע על שיקוליה של ישראל. היא חייבת לשמור בראש ובראשונה על האינטרסים הלאומיים שלה. הקיצוניות תמיד הייתה קיימת במחנה הפלסטיני ואין שום ערבויות כי אם נגיש לפלסטינים וויתורים מפליגים ימתן החמאס את דרישותיו ועמדותיו. החמאס לא יוותר על תוכניתו להשמיד את ישראל בשום מקרה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר