יום ראשון, 23 בספטמבר 2007

"נמר של נייר"

על אף החלטת הממשלה השבוע להכריז על רצועת עזה "שטח עויין" טרם הופעלו עיצומים נגד הרצועה למרות שירי טילי הקסאם לעבר ישראל נמשך. שר התשתיות הלאומיות בנימין בן אליעזר אומר כי החלטת הממשלה איננה מיועדת לביצוע מיידי ואכן טוב שכך. עדיף שהחלטת הממשלה תישאר על הנייר כיוון שאין לה שום ערך מעשי אם היא תבוצע בשטח, להיפך הצעדים לא ימנעו את המשך הטרור, ישראל תתבזה, כושר ההרתעה שלה יישחק עוד יותר והיא תוצג כ"נמר של נייר". יש להעריך את אומץ ליבו של מתאם הפעולות בשטחים האלוף יוסף משלב על דרישתו להופיע בפני הקבינט הביטחוני ולהשמיע דעה המנוגדת לעמדת הרמטכ"ל ושר הביטחון שיזמו את ההחלטה. האלוף משלב צודק בדבריו כי הלחץ שרוצה ישראל להפעיל על האוכלוסיה הפלסטינית ברצועה לא פותר את בעיית הטרור וכי הניסיון מוכיח כי פעולות הטרור נמשכות בלי קשר למצב הכלכלי. ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון נהג לומר בשיחות פרטיות כי המחבלים הפלסטינים לא יכולים להפסיק את הטרור ליותר מכמה ימים וכי כשזה קורה "מתחיל לגרד להם בידיים" ואז הם חוזרים לפעילותם.
ה"הגבלות השלטוניות" שהטילה ישראל על החמאס כמו צמצום אספקת הדלק והחשמל מישראל לעזה, הגבלת סחורות במעברים, הגבלת תנועת אנשים, הפסקת ביקורי משפחות אצל האסירים הפלסטינים ועוד לא יפגעו בשלטון החמאס ולא ימוטטו אותו הן רק יגרמו לישראל נזק מדיני ונזק תדמיתי בעולם. שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס הביעה אמנם, במהלך ביקורה האחרון בארץ, תמיכה בעמדת ישראל כלפי שלטון החמאס ברצועה אך ספק רב אם ארה"ב הברית תתמוך בסנקציות הישראליות שיפגעו באוכלוסיה האזרחית הפלסטינית. מעבר לחוסר התועלת המבצעית בהחלטות אלה קיים גם ההיבט המשפטי, למרות ההתנתקות מוטלות עדיין על ישראל חובות הומניטריות כלפי תושבי הרצועה ואם יוטלו הסנקציות שעליהן החליט הקבינט הביטחוני סביר להניח שיהיו פניות לבג"ץ והוא יתערב בענין. על מערכת הביטחון לשים לב היטב לשתי התפתחויות המתרחשות כעת ברצועה ולתת להן זמן "להבשיל". יש סימנים ראשונים לאפשרות התפתחות של מרי אזרחי כנגד ממשלת החמאס בשל צעדי הדיכוי הקשים שהיא נוקטת נגד תושבי הרצועה וכן מגעים שמנהלת תנועת החמאס עם הפלגים הפלסטינים האחרים בניסיון לשכנעם להפסיק זמנית את ירי טילי הקסאם ולהסכים לרגיעה (תהדיאה) עם ישראל.
צעדי ענישה ישראלים נגד האוכלוסיה האזרחית בעזה ימנעו את הבשלתם של תהליכים אלה, יגבירו את זעם התושבים הפלסטינים ויחזקו את הגורמים הקיצוניים ובראשם ארגון החמאס. ישראל צריכה להמשיך ולהבליג לפרק זמן קצוב שיקבע הקבינט הביטחוני כדי לראות כיצד מתפתחים תהליכים אלה בשטח. אם לא תצא מהם שום תועלת על ישראל לגשת, סוף סוף, אל הפיתרון ההגיוני והמעשי היחידי והוא מבצע צבאי רחב היקף ברצועת עזה בסגנון "חומת מגן מס 2" שמטרתו פגיעה קשה בתשתיות הטרור, נסיגה מהירה והקמת איזור חיץ בצפון הרצועה שימנע ירי רקטות לעבר ישראל. מפקדי הצבא כבר הכינו את התוכניות המבצעיות וממתינים להחלטת הדרג המדיני. את העיתוי צריכה לקבוע הממשלה בזמן הקרוב. במבצע כזה תחזיר ישראל לידיה את כושר ההרתעה שאיבדה במלחמת לבנון השניה, תמנע את הפגיעה בישובים והאזרחים הישראלים בעוטף עזה ואת התעצמותה הצבאית של מדינת הטרור "חמסטאן" ברצועת עזה. צעד זה עדיף ויעיל בהרבה על החלטות הקבינט האחרונות שהן "חסרות שיניים" ורק יחלישו את ישראל בטווח היותר רחוק אם אכן יבוצעו. נקווה שלא.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר