יום חמישי, 20 בספטמבר 2007

האם יצליח אוסאמה בן לאדן להגשים את חזונו?

מפקד הכוחות האמריקנים בעיראק, דיויד פטראוס, הודיע לפני כמה ימים שמספר הלוחמים הזרים בעיראק התוקפים את כוחות הברית הצטמצם באופן משמעותי. הכוונה הייתה למתנדבים ערבים ומוסלמים ממדינות שונות המגיעים לעיראק כדי להצטרף לשורות ארגון אל-קאעדה. פטראוס ייחס את ההצלחה במניעת הגעתם לעיראק למאמצים הדיפלומטים שהביאו את המדינות מהן יוצאים הלוחמים לנקוט צעדים כדי להלחם בהסתננות אנשים לעיראק דרך סוריה. לסוריה יש חלק ניכר בעידוד הטרור של אל-קאעדה בעיראק נגד כוחות הברית, היא מאפשרת את מעבר הלוחמים דרך שטחה באופן חופשי אל עיראק ואיראן מממנת ומחמשת אותם. האם עלינו לשאוב עידוד מהצהרתו של הגנרל פטראוס? האם אכן נחלש ארגון אלקאעדה בעיראק? לצערנו לא. עיראק הפכה לזירת הקרב השניה בגודלה במלחמה של אל-קאעדה נגד ארה"ב. ארגון אל-קאעדה גם הפך את עיראק לבסיס שיגור של לוחמי הג'האד העולמי אל מדינות ערביות שכנות כמו לבנון, מצרים, ירדן, ערב הסעודית ורצועת עזה במטרה להפיל את משטריהן. מטרה נוספת שלו היא לנסות ולפגוע במטרות בתוך ישראל.
צום חודש הרמדאן מהווה קרקע נוחה, מבחינה דתית, לארגון אל-קאעדה בעיראק לתכנן פיגועים נוספים. דו"ח של המכון הבינלאומי למחקר אסטרטגי בלונדון שפורסם בשבוע שעבר קובע כי ארגון אל-קאעדה חזק היום כפי שהיה לפני שש שנים ומסוגל גם כיום לבצע פיגועי ראווה דוגמת פיגועי ה-11 בספטמבר. גם ארגון אל-קאעדה בעיראק המכנה את עצמו בשם המרשים "מדינת עיראק האיסלאמית" התאושש לאחר חיסול מנהיגו אבו מסעב א-זרקאווי בהפצצה אמריקנית ביולי 2006 והוא ממשיך, בהצלחה, בהתקפותיו על כוחות הברית ותומכיהם בעיראק. לפני כמה ימים הצליחו אנשי אל-קאעדה לחסל את השיח' עבד אל-סטאר אבו רישה שהיה מהמנהיגים הסונים הבולטים שהתנגדו לארגון. הוא נהרג מפיצוץ מטען חבלה שהונח ליד ביתו ברמאדי עשרה ימים לאחר שנפגש עם הנשיא בוש שבא לביקור פתע בעיראק. אבו רישה היה יו"ר "מועצת הישועה של מחוז אנבר", ברית של 42 שבטים סונים שנלחמה בארגון אל-קאעדה ותמכה בממשלת עיראק ובכוחות האמריקנים. ארה"ב ספגה מהלומה חזקה כתוצאה מההתנקשות בו. לאבו רישה היו הצלחות חשובות בלחימתו באל-קאעדה ובשמירת הביטחון בציר התנועה החשוב המוביל לעמאן ודמשק והעובר במחוז אנבר. ארגון אל-קאעדה הצליח באמצעות ההתנקשות באבו רישה, להרתיע קהילות סוניות נוספות בעיראק מלשתף פעולה עם כוחות הצבא האמריקני. מעודד מהצלחותיו בעיראק פרסם ארגון אל-קאעדה קלטת ובה איומים לפיגועים נוספים. בקלטת גם הצעה לפרס כספי של מאה אלף דולר למי שיירצח את צייר הקריקטורות השוודי לארסן פילקס שצייר קריקטורות שפוגעות, לדעת מוסלמים רבים, בתדמיתו של הנביא מוחמד ודרישה מה"צלבנים בשבדיה" להתנצל על התקרית אחרת ייפגע בחברות שבדיות גדולות כמו אריקסון, איקיאה ואלקטרולוקס.
אחת השאלות המענינות היא מי עומד בראש ארגון אל-קאעדה בעיראק? מי ירש את מקומו של אבו מסעב א-זרקאווי מנהיג הארגון שחוסל על ידי כוחות הברית לפני שנה וחצי?
פעילי אל-קאעדה טוענים כי בראש הארגון עומד אדם המכונה "אבו עמר אלבגדאדי" אשר קולו נשמע בקלטות השמע שמפרסם הארגון מעת לעת. הנשיא האמריקני בוש טוען כי מדובר ב"דמות דמיונית" שיצר ארגון אל-קאעדה כדי להקרין את התחושה כי ארגון "מדינת עיראק האיסלאמית" הוא ארגון עיראקי אותנטי. בנאום שנשא הנשיא האמריקני, לפני כחודש, בבסיס חיל האוויר בצפון קרוליינה טען בוש כי רוב חברי הארגון אינם עיראקים וכי רובם הם אנשי אל-קאעדה שנמלטו מאפגניסטן והגיעו לעיראק. תעלומת זהותו של מנהיג אל-קאעדה בעיראק תתברר מן הסתם בעתיד. בכל מקרה הכוחות העיראקים הנאמנים לכוחות הברית פרסמו בשנה האחרונה, כמה פעמים, הודעות כי הצליחו לחסלו, האם אפשר לחסל מישהו שהוא "דמות דמיונית" כפי שטען הנשיא בוש?
על דבר אחד אין ויכוח, כוחות הברית הצליחו להתנקש בחייו של דובר אל-קאעדה בעיראק עבד א-לטיף א-ג'בורי שהיה מעורב בחטיפות זרים ובהם העיתונאית האמריקנית ג'יל קרול.
גורמים הקשורים לאל-קאעדה טוענים באתרי אינטרנט אסלאמים שונים כי מנהיג אלקאעדה בעיראק חי וקיים וכי מדובר בדמות אמיתית. לדבריהם שמו המלא של "אבו עמר אלבגדדי" הינו עבדאללה רשיד צאלח אלבגדדי.
על פי המקורות האלה הצטרף עבדאללה בשנת 1985 אל ארגון הג'האד הסלפי בעיראק. כעבור שנתיים נמלט מפני אנשי שירותי הביטחון של סדאם חוסיין אל אפגניסטאן ושב לעיראק ב1991. הוא ירד למחתרת ונפוצו שמועות כי נלכד והוצא להורג אך הוא שב והופיע ב-2004 ונבחר לתפקיד ה"אמיר" של "מועצת השורא של המוג'הידין" בעיראק. מדובר בקואליציה של כל פלגי ההתנגדות הסונית שאבו מסעב א-זרקאווי הצליח לאחד לגוף אחד. באוקטובר 2006 הוחלף שמה של הקואליציה הזו לשם "מדינת עיראק האסלאמית" ואז נבחר אבו עמר אלבגדדי למנהיג הרשמי. בפברואר 2007 נשמע לראשונה קולו בקלטת שהפיץ הארגון. אלבגדאדי נתן בקלטת שהפיץ ארכה של חודש לנשיא בוש וארה"ב לסגת מעיראק.
הפעילות של ארגון אל-קאעדה בעיראק מבטאת יותר מכל את הצלחת חזונו של אוסאמה בן לאדן ליצור מצב שבו תנועת הג'האד העולמית מצליחה לבסס את אחיזתה במקומות נוספים בעולם מעבר לאפגניסטן. פלישת כוחות הברית לעיראק סייעה לבן לאדן להקים בסיס טרור אזורי בעיראק שמספק פעילות טרור למדינות רבות במזרח התיכון.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר