יום שלישי, 18 בספטמבר 2007

החזבאללה ממשיך להתחזק

עיני הציבור בישראל וכמה ממדינות העולם נשואות בשבועיים האחרונים צפונה לעבר סוריה בעקבות הפרסומים על חדירת מטוסי קרב של ישראל למרחב האווירי הסורי והחשש מפני תגובה סורית, אולם גורמי ביטחון ישראלים בכירים דווקא חוששים מהתגברות התופעה של הברחות נשק מאסיביות מסוריה לארגון החזבאללה בלבנון. מדובר בנשק המגיע מאיראן כדי לתגבר את כוחו של החזבאללה בעקבות מלחמת לבנון השנייה.
במישור המדיני מודאגים בירושלים ממגמה חדשה שנתגלתה בחודשים האחרונים של עליה במגעים המתקיימים בין החזבאללה לבין גורמים באירופה וכן הגברת המגעים בין גורמים בחזבאללה לבין גורמי או"ם והגברת שיתוף הפעולה בין החזבאללה לבין כוח יוניפי"ל.
למדינות אירופה השונות יש אינטרסים בלבנון. צרפת, למשל, מודאגת מהאווירה בלבנון ערב הבחירות לנשיאות במדינה האמורות להתקיים בסוף החודש. גורמים בצרפת חוששים כי אם ידרדר המצב הביטחוני, המעורער בלאו הכי, ייגרם קרע פנימי עמוק ולכן צריך לשמור על היציבות באמצעות דיאלוג עם החזבאללה וסוריה. מדינות אירופאיות נוספות שחייליהן משרתים בכוח יוניפי"ל מודאגות מהפיגועים האחרונים נגד כוחות יוניפי"ל, דוגמת הפיגוע בחיילי הכוח הספרדי, שמיוחסים לארגון אל-קאעדה והן רוצות להבטיח את שלום חייליהן באמצעות הסתייעות בחזבאללה.
ישראל מודאגת מהעובדה שארגון החזבאללה שהוא ארגון טרור מאמץ לעצמו תדמית לגיטימית כמי שמסייע לכוחות יוניפי"ל ומספק להם הגנה מפני מחבלי ארגון אל-קאעדה. לא מן הנמנע שהחזבאללה ינסה לנצל את התדמית החדשה שהוא אימץ לעצמו כדי להרחיב את חופש הפעולה שלו בדרום לבנון, לרבות חופש הפעולה המבצעי, ובכך להביא לשחיקת ההבנות שהושגו עם האו"ם בתום מלחמת לבנון השניה.
מנהיג החזבאללה, השיח' חסן נצראללה, מעוניין מאוד בהחלשת כוחו של צבא לבנון והעובדה שארגונו מנסה להתקרב לכוחות יוניפי"ל תסייע לו במשימה זו ותרתיע את כוחות יוניפי"ל מלהקפיד על ישום החלטה 1701.
כאמור, בינתיים, החזבאללה מתחזק מבחינה צבאית והופך אט אט לבן שיח לגיטימי של הקהיליה הבינלאומית. ההתחזקות הזו של החזבאללה מחלישה גם את ממשלתו של פואד סניורה הנתמכת על ידי הממשל האמריקני. התהליך הזה שבו ארגון החזבאללה מקבל הכרה ומעמד מגורמים אירופאים וגורמי או"ם מפחית את הלחצים עליו לשנות את התנהגותו הטרוריסטית והוא מסוכן לישראל.
הסכנה, אם כן, איננה רק מסוריה. ארגון החזבאללה שהוא חלק "מציר הרשע" בראשותה של איראן מתחזק צבאית ומדינית וישראל עלולה למצוא עצמה נתונה במגבלות רבות לפעול נגד החזבאללה במקרה של "סיבוב שני". מה שנדרש הוא פעילות דיפלומטית והסברתית אינטנסיבית מצידה של ישראל שתסביר לעולם כי ארגון החזבאללה לא השתנה והוא מוסיף להיות גורם המסכן את היציבות בלבנון ובמזרח התיכון.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר