יום שני, 17 בספטמבר 2007

כוחן של שמועות

חרושת השמועות בעולם הערבי היא כלי לגיטימי בניסיונות לערער שלטון של כל מנהיג ערבי. בשבועות האחרונים נפוצו שמועות על הידרדרות במצבם הבריאותי של שני מנהיגים ערבים בולטים: נשיא מצרים חוסני מובארק ונשיא תוניסיה זין בן אלעאבדין בן עלי. במצרים הפך הנושא לשיחת היום עד כי הנשיא מובארק נאלץ לנקוט שורה של צעדים להרגעת המצב. מאחורי הפצת השמועות עומדים, ככל הנראה, גורמים אסלאמים קיצונים אך מי שמשלם את המחיר הוא כרגיל אמצעי התקשורת.
מהן גבולות חופש העיתונות במצרים? האם ניתן לפרסם בעיתונות כל שמועה גם על הנשיא? מסתבר שכן. הנשיא חוסני מובארק, השולט במצרים כבר 26 שנה ברציפות, יצא לפני כחודש לחופשה שנתית שבמהלכה "נעלם" לכמה ימים מאמצעי התקשורת. במהלך החופשה הגיח מובארק לשני סיורי שטח האחד בכפר ד'כיה והשני בבורג' אלערב ליד אלכסנדריה אך הדבר לא עזר, תעשיית השמועות כבר הייתה בעיצומה ועיתונות האופוזיציה והעיתונות הפרטית החלו בפרסומים על מצב בריאותו המידרדר של הנשיא המצרי. אחד העיתונים אפילו פרסם דו"ח רפואי על מצבו של מובארק שלטענת השלטונות היה דו"ח מפוברק. בעקבות גל השמועות ירדה הבורסה המצרית ולטענת גורמים רשמיים במצרים נגרם לכלכלה המצרית נזק של 350 מליון דולר בעקבות העיסוק התקשורתי והציבורי הנרחב במצב בריאותו של הנשיא.
לנשיא המצרי בן ה-79 לקח זמן להתעשת, רק בסוף השבוע שעבר פתחו הוא ורעייתו במסע תקשורתי שמטרתו להזים את השמועות. בראיונות שהעניק מובארק לעיתונות המצרית הוא הדגיש כי מטרת השמועות היא לזעזע את היציבות במדינה, תקף את אמצעי התקשורת במצרים על פרסום שקרים וידיעות חסרות שחר והאשים "זרמים בלתי חוקיים" בכך שהם עומדים מאחורי גל השמועות במטרה לפגוע במצרים והישגיה. סוזאן, רעייתו של מובארק טענה בראיון לרשת הטלוויזיה "אלערביה" כי בריאותו "מצויינת".
מובארק לא הסתפק בכך ונקט גם בצעדים נגד התקשורת. שלושה עורכי שבועונים "אל-פג'ר", "סות-אלאום" ו"אל-כראמה" הועמדו למשפט מהיר ונגזרה עליהם שנת מאסר אחת בגין הכפשת הנשיא, בנו ג'מאל ובכירים אחרים בשלטון המצרי. עורך נוסף של העיתון "א-דוסתור" יועמד בקרוב אף הוא לדין.
מי עומד מאחורי גל השמועות ומה מטרתו? גורמים בכירים בשלטון המצרי וגם גורמי מודיעין מערביים מעריכים כי מאחורי גל השמועות עומדת תנועת ה"אחים המוסלמים". לטענת גורמים אלה, ה"אחים המוסלמים" הפיצו כבר לפני כמה חודשים שמועות כי חתונתו של בנו של הנשיא ג'מאל מובארק, שהתקיימה בחודש מאי האחרון, הייתה למעשה טקס "העברת השלטון" מהאב לבן בדומה להעברות שלטון אחרות במזרח התיכון. האופוזיציה המצרית חוששת שהתקדימים הסוריים והירדניים להעברת השלטון לידיהם של בשאר אסד והמלך עבדאללה, יגיעו גם למצרים.
תנועת ה"אחים המוסלמים" במצרים נמנעת מלנקוט בפעולות טרור נגד השלטון אך היא פועלת בדרכים אחרות לערער את השלטון. על פי הערכת גורמים יודעי דבר בישראל הנשיא מובארק שואף להעביר את השלטון לבנו ג'מאל לאחר שיצליח לדכא באופן משמעותי את האופוזיציה במצרים כדי להקל ככל האפשר על היורש הצעיר את העברת השלטון. על פי סימנים שונים מובארק חושש מהצלחת החמאס ברצועת עזה ומהצלחת המפלגה האיסלאמית בבחירות האחרונות בתורכיה ולכן פתחו שלטונות הביטחון המצריים במבצע חסר תקדים נגד תנועת ה"אחים המוסלמים". המבצע הזה כולל פעילות נגד מוסדות של התנועה כמו בתי ספר, מרפאות ואיגודים מקצועיים. כמו כן נערכו שינויים בחוקה המצרית והיום מותר להעמיד אזרחים לדין בבתי דין צבאיים. המשפט הצבאי נועד להקל על השלטונות לאסור פעילים מוסלמים של התנועה במיוחד כאלה שנמצאו זכאים בבתי דין אזרחיים. שלטונות הביטחון של מצרים מחזיקים כעת במעצר 300 פעילים של ה"אחים המוסלמים" ועוד כ-40 עומדים לדין בבתי משפט צבאיים בשל האשמות הנוגעות למעורבות בהלבנות כספי ופעילות טרור בפרשה ביטחונית ידועה הנקראת "מליציות אל-אזהר".
גם בתוניסיה נפוצו באחרונה שמועות על מצב בריאותו הרעוע של הנשיא זין בן אלעאבדין בן עלי שבנובמבר הקרוב יציין מלאות עשרים שנה לשלטונו. מקור השמועות, גם כן, גורמים אסלאמיים וגם עיתונאים צרפתיים שסיקרו את ביקורו האחרון של נשיא צרפת ניקולא סרקוזי בתוניס. על פי השמועות בן עלי סובל ממצב בריאותי מידרדר והולך "קשה לו לנוע וידיו רועדות". האופוזיציה בתוניסיה נערכת כבר לחילופי שלטון אפשריים. מפלגת "אלתג'דיד", המפלגה הקומוניסטית לשעבר, בחרה כבר מזכיר כללי חדש והשמועות רוחשות על "עסקה" הנרקמת בין מקורבי הנשיא לבין פעילי המפלגה האיסלאמית "אל-נהצ'ה" המשתייכת לתנועת ה"אחים המוסלמים" בדבר מועמד אפשרי להחליף את הנשיא במידת הצורך. על הרקע הזה אפשר אולי להבין את המחווה של שלטונות תוניסיה אשר שחררו באחרונה ממאסר בכלא התוניסאי כ-20 מנהיגים מוסלמים שהיו שפוטים למאסר עולם.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר