יום רביעי, 12 בספטמבר 2007

ארגון אל-קאעדה ממשיך להתחזק

שש שנים בדיוק חלפו מהפיגוע במגדלי התאומים ומסתבר כי המלחמה בטרור העולמי בראשות אל-קאעדה לא הצליחה להחליש את הארגון ונכשלה עד כה מלפגוע במנהיגו אוסאמה בן לאדן. האמריקנים גם לא הצליחו לפגוע במנהיג הטאליבאן מולא עומר, ידידו הקרוב של בן לאדן. הטאליבאן ממשיכים במרץ במרד ובפיגועים כדי להפיל את ממשלת חמיד קרדאי הנתמכת בידי ארה"ב. הכוחות האמריקנים עדיין שוהים באפגניסטן ואינם מצליחים להתגבר על הטרור. דו"ח מיוחד שפרסמה לפני כמה ימים משלחת של האו"ם השוהה באפגניסטן מצביע על עלייה ניכרת במספר פיגועי ההתאבדות שביצעו צעירים מוסלמים מאז 2006. מדובר בצעירים שהגיעו מפקיסטן הסמוכה וביצעו 123 פיגועי התאבדות במהלך השנה האחרונה בשליחות הטאליבאן נגד חיילים אמריקנים ואפגנים. מדובר בצעירים שעברו תהליך של אינדוקטרינציה דתית קיצונית במדרסות של פקיסטן.
הופעתו המחודשת של אוסאמה בן לאדן באמצעות קלטת וידאו לאחר היעדרות של שלוש שנים ממסכי הטלוויזיה מעוררת דאגה בעולם הערבי. למרות שבן לאדן לא הודיע על פיגועים חדשים יש חשש במדינות ערב כי בהופעתו הטלוויזיונית המחודשת אותת בן לאדן לאנשיו להגביר את הפיגועים במקומות שונים בעולם.
אחת המדינות שבהן פועל ארגון אל-קאעדה באופן אינטנסיבי היא אלג'יריה. השלוחה המקומית של אל-קאעדה במדינה זו קוראת לעצמה בשם "אל-קאעדה במגרב המוסלמי". לפני כשבוע ימים ביצע ארגון זה ניסיון התנקשות בנשיא אלג'יריה עבד אלעזיז בוטפליקה. מחבל מתאבד חגור בחגורת נפץ ניסה להתקרב אל פמליית הנשיא בעיר באתנה ובסופו של דבר כשלא הצליח להתקרב לנשיא פוצץ עצמו על חגורת המאבטחים שהקיפה את בוטפליקה. מייד אחר כך ביצע הארגון פיגוע תופת נוסף באמצעות משאית תופת שהתפוצצה סמוך לבסיס של משמר החופים באיזור דליס כמאה קילומטר מהבירה אלג'יר. בשני הפיגועים האלה נהרגו 52 בני אדם והדבר הביא לגל של הפגנות בערים שונות באלג'יריה תחת הסיסמא "לא לטרור".
הנשיא בוטפליקה שפתח ב-1999 בתהליך של פיוס לאומי כדי לסיים את מלחמת האזרחים במדינה, מלחמה שהחלה ב-1992 לאחר שהצבא ביטל את הבחירות במדינה כדי למנוע מהאיסלאם הקיצוני לעלות לשלטון, נוקט בשיטה מקורית לצמצם את פעילות הטרור. הוא הכריז על חנינה נשיאותית לכל מוסלמי שימסור את נשקו. עד כה נענו לקריאה כשלוש מאות מוסלמים קיצונים.
אחת השיטות שבה מצליח אל-קאעדה לגייס באלג'יריה צעירים לשורותיו היא על ידי כך שהוא מבטיח להם הבטחות שווא על כך שייצאו לעיראק ל"ג'האד נגד הצלבנים האמריקנים". לאחר גיוסם ואימונם באיזורים הרריים, מנותקים לגמרי מהסביבה וממשפחתם, נשלחים הצעירים לפיגועים בתוך אלג'יריה עצמה בתירוץ כי "הג'האד באלג'יריה קודם לכל".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר