יום שלישי, 11 בספטמבר 2007

ניהול נכון של המשבר

שירותי המודיעין של סוריה שוברים את הראש כבר כמה ימים בניסיון לפצח את התעלומה של מה שמסתתר מאחורי טיסת מטוסי חיל האוויר בתחום האווירי של סוריה עד כה ללא תוצאות. קציני המודיעין הסורי עוקבים אחר כל בדל אינפורמציה המתפרסם בעיתונות הישראלית והזרה בתקווה לגלות רמז כלשהו או קצה חוט אך בינתיים "סגירת הפיות" ההדוקה בישראל היא מוצלחת ואין הדלפות או הפרות של הצנזורה הצבאית. מעניין יהיה לראות כמה זמן יישמרו הפוליטיקאים, שרובם אמון על הדלפות, והעיתונאים הישראלים, שלחלקם הקטן יש מושג כללי על מה שקרה, על סוד המבצע. הסורים חושדים שמדובר במבצע חשוב והם מגששים לראות את התגובות בישראל. העיתון הרשמי של סוריה "תשרין" כתב אתמול כי חדירת מטוסי ישראל לתחום האווירי הסורי "לא הייתה אירוע רגיל ובר חלוף וכי הפעולה שעשתה ישראל תוכננה בידי הדרגים הגבוהים ביותר" ואחד מחברי הפרלמנט הסורי טען כי התקיפה הישראלית נכשלה וכי אחרי הפצצת הכור הגרעיני בעיראק ב-1981 הישראלים רצו לספר על הצלחתם והנה הפעם הם אינם מספרים דבר.
גם העיתונות הישראלית מגששת, ספק רומזת, על מטרת המבצע. לפתע מופיעים בעיתונות הישראלית מאמרים על הנשק הבלתי קונבנציונלי-כימי שבידי סוריה, טילי ה"סקאד" ארוכי הטווח שבידיה, הנוכחות הרוסית בבסיסי הטילים הסורים וקריאות לחלק מסיכות אב"כ לתושבי ישראל, נוכח הסכנה שבידי סוריה מלאי עצום של נשק ביולוגי וכימי. נוצר הרושם שכל עיתון מכובד בישראל או כל עיתונאי המכבד את עצמו רומז כי הוא יודע במה מדובר וממתיק סוד. על העיתונאים הישראלים לגלות אחריות ולא להדליף את האינפורמציה ו"להלבינה" בעיתונות הזרה ועל הצנזורה הצבאית לעמוד איתן ככלב שמירה ולמנוע בתוקף פרסום רמזים או הדלפות מתוחכמות.
מאידך המבחן העיקרי של ההנהגה בישראל הוא בניהול המשבר עם סוריה. כיצד לנהל את המשבר באופן שלא יביא להסלמה אלא להיפך ימסמס אותו אט אט עד לדעיכתו. הסימנים המודיעיניים הראשונים והסימנים שמתקבלים במשרד החוץ בירושלים מדיפלומטים זרים מעידים על כך שסוריה איננה מתכננת בשלב הזה מתקפה צבאית על ישראל. ההצהרות הסוריות בתקשורת נתפסות בירושלים כ"מס שפתיים" סורי הכרחי כולל האיום לפנות למועצת הביטחון של האו"ם. מה שיותר מדאיג את הדרג הצבאי והביטחוני היא העובדה שסוריה ממשיכה לאפשר הברחות טילים ונשק, המגיעים מאיראן. משטחה אל החזבאללה בלבנון. איראן ממשיכה לחזק את "ציר הרשע" ובמיוחד את ארגון החזבאללה לקראת "סיבוב שני" מול ישראל. הדרג המדיני צריך להפעיל את כל המנופים המדיניים האפשריים על סוריה כדי להפיג את המתיחות אפשר לעשות זאת באמצעות ארה"ב האיחוד האירופי רוסיה והאו"ם, מה שמכונה "הרביעייה הבינלאומית" שגם היא מעוניינת כרגע לקדם את נושא המשא ומתן על הסדר הקבע עם הפלסטינים. עליו מוטלת גם חובה להוריד את הנושא מסדר היום התקשורתי. צום חודש הרמדאן יתחיל השבוע דבר שמעסיק מאוד את המוסלמים וגם לפנינו אנו תקופה של חגים. צריך להמשיך עם זאת לשמור על הערנות ולזכור שנוכל לעבור בשלום את המשבר אם ננהל אותו נכון. הצעד הנכון הראשון בניהול המשבר יהיה להמשיך במדיניות העמימות. לא יזיק קצת לפוליטיקאים להניח לנושא הסורי ולדבר "מעט" על הסדר הקבע עם הפלסטינים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר