יום שני, 10 בספטמבר 2007

לא להכנס לפניקה

עולם המבצעים החשאיים מעבר לגבול, בתוך שטחי האויב, הוא עולם שהנועזות בו עולה לפעמים על המשוער וחוצה אפילו את קווי הדמיון של סרטי הפעולה המרתקים ביותר של הוליווד. ישראל תמיד הצטיינה בפעולות אלה ולמרות ההדלפות הרבות ישנם מאות מבצעים חשאיים ומאות פעולות שנעשו מעבר לגבול מבלי שדבר קיומן דלף והגיע לידיעת הציבור. זו אחת הדרכים הנאותות לשמור על ביטחון ישראל לכן עלינו בהחלט לגלות הבנה מלאה לעובדה שראש הממשלה, השרים, ראשי מערכת הביטחון, קציני צה"ל ואחרים שהיו בסוד המבצע או בידיהם פרטים נוספים על מה שאירע ממלאים פיותיהם מים וטוב שכך.
בעוד כמה ימים יתפזר הענן התקשורתי ויתפוגג. כבר עכשיו ניכרת דעיכה ברמת הסיקור של התקשורת לפרשה. סוריה הודיעה כי תגיש תלונה למועצת הביטחון של האו"ם על חדירת מטוסי חיל האוויר למרחב האווירי שלה ונראה כי היא מנסה למצות כעת את האפיק הדיפלומטי, לתאר את ישראל כתוקפן ולא להגיב באופן צבאי בשלב זה. ישראל צריכה גם כן לשחק את המשחק הזה ולהשאיר את ההתמודדות עם סוריה לזירה הדיפלומטית ובכך לנסות ולצמצם את המתיחות בין שתי המדינות. סביר להניח כי זרועות המודיעין השונות של ישראל מקיימות עכשיו באופן שוטף דיוני הערכות מצב ובוחנות תרחישים שונים לתגובה הסורית. ישראל חייבת לעמוד על המשמר אך לא להיכנס לפניקה. אסור גם להכניס את הציבור ללחץ. ישראל חזקה דייה מבחינה צבאית כדי להתמודד עם האיום הסורי והנשיא הסורי בשאר אסד יודע זאת היטב. למזלנו יש לנו גם הפעם שר ביטחון מנוסה ובקי מאוד בתחום שעליו הוא מופקד והיודע היטב להתמודד עם מצבי משבר. ישראל צריכה כעת להנמיך פרופיל ולעבור בשקט את תקופת החגים ואחר כך את שלב ההכנות לוועידה הבינלאומית בנובמבר. אין מה למהר לשום מקום. סוריה היתה ועודנה חלק בלתי נפרד מ"ציר הרשע" בראשותה של איראן. מבלי כל קשר לטיסת מטוסי חיל האוויר שלנו בשמי סוריה יודעים באגף המודיעין כי איראן מתכננת לטרפד את הוועידה הבינלאומית בסתיו באמצעות שלוחיה החזבאללה, החמאס והג'האד האיסלאמי. ייתכן שגם לסוריה יש תפקיד כלשהו בתכנון הזה.
ככל שמתעכבת התגובה הצבאית הסורית כך טוב יותר. יהיה קשה מאוד לסורים להפתיע את ישראל ולגבש קואליציה ערבית של מדינות שתתמוך במהלך צבאי נגד ישראל. השתיקה של מדינות ערב איננה מפתיעה, אין אהדה רבה לסורים בני בריתם של איראן השיעית השואפת להפוך למנהיגת העולם המוסלמי.
ייתכן בהחלט שבשאר אסד ירצה להציל את כבודו ויישאף לנקום בישראל באופן עקיף באמצעות ארגוני טרור שיבצעו פיגועים בשטח ישראל או בחו"ל. אין הרבה מה לעשות בתחום הזה. ישראל נדרשת לערנות בתחום המלחמה הטרור כל ימות השנה. ייתכן שעכשיו תגבר המוטיבציה לפגוע בישראל וצריך לרענן את הנהלים והתרגולות גם בנציגויות ישראל השונות ובמוסדות היהודיים בחוץ לארץ כדי שלא נופתע.
התשובה העיקרית של ישראל לסוריה כרגע צריכה להיות שמירה על קור רוח ובמקביל חיזוקו של צה"ל. צריך לתת עדיפות ליישום המסקנות ממלחמת לבנון השנייה, להאיץ את הפקת הלקחים, לאמן את יחידות הצבא ולציידן בנשק והציוד הדרוש. זו היא התשובה האמיתית לסוריה במידה שאכן היא מתכננת מלחמה. התחזקותו של צה"ל תרתיע את הסורים מכל פעילות צבאית תוקפנית, הם יודעים היטב כי קצרה הדרך מרמת הגולן אל דמשק.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר