יום ראשון, 9 בספטמבר 2007

להרגיע את הסורים

רק צוות מצומצם של מקבלי החלטות בדרג המדיני והביטחוני יודע מה הייתה הסיבה לטיסתם של מטוסי חיל האוויר הישראלי בשמי סוריה שלשום. ישראל נוקטת בצדק מדיניות של עמימות ואינה מתייחסת לנושא בתקווה שהפרשה תשכך במהרה אך עליה להבהיר לסורים בערוצים הדיפלומטיים הקיימים, בעיקר דרך תורכיה המתווכת בין שתי המדינות, כי אין לה ולא היו לה שום כוונות התקפיות כלפי סוריה.
רק לפני יותר משבוע אמר שר הביטחון אהוד ברק, בישיבת וועדת החוץ והביטחון של הכנסת, כי ניכרים סימנים ראשונים להתפוגגות המתיחות בין שתי המדינות. לכן קשה להאמין כי טיסת מטוסי חיל האוויר שלנו במרחב האווירי הסורי הייתה סוג של פרובוקציה ישראלית שנועדה לחמם את הגזרה, סביר יותר להניח כי למטוסינו הייתה סיבה טובה מאוד לבצע את המשימה וכבר נאמר" והמשכיל בעת ההיא יידום".
בשבועות האחרונים פחת החשש הסורי מהתקפה ישראלית למרות שהצבא הסורי המשיך בשיפור הכשירות, שדרוג החימוש וההתבצרות והגברת האימונים. האירוע שלשום בשמי סוריה שוב הקפיץ לשחקים את החששות הסוריים ממתקפה ישראלית. לכן על ישראל לשקול ברצינות רבה את מהלכיה המדיניים והצבאיים ולהביא שוב, בהדרגה, להפחתה במתח בין שתי המדינות. לישראל אין שום עניין להסלים את המתיחות אלא להיפך. על ישראל להתמודד כעת עם בעיית ירי הקסאמים מרצועת עזה ולעצור את ההתעצמות הצבאית הגוברת של ארגון החמאס ברצועה. זו היא המשימה הביטחונית הראשונה בסדר היום שלנו וישראל צריכה להתרכז בכך. לכן על הממשלה להוריד מסדר יומה התקשורתי את הנושא הסורי. גם על דוברי האופוזיציה להניח לעניין לפי שעה עד שיירגע. דממה תקשורתית תאותת לסורים כי אין בכוונת ישראל לצאת למתקפה וכי היא איננה עוסקת, באמצעות התקשורת, בהכנת דעת הקהל למלחמה עם סוריה בקרוב. המשימה המדינית גם היא לא פחות חשובה, השתתפות ישראל בוועידה הבינלאומית בסתיו מתוך כוונה לקדם את המשא ומתן על הסדר הקבע עם הפלסטינים היא כעת בראש מעיננו לכן כל קצין מודיעין סורי מתחיל שינתח את כוונות ישראל ומגמותיה יבין במהרה כי פניה אינן למלחמה עם סוריה. גם הסורים לא היו חפצים במלחמה עם ישראל עד לא מזמן. את הדברים הבהיר, באחרונה, סגן הנשיא הסורי פארוק א-שרע. דוחות המודיעין הישראלי שהוגשו לא מכבר לקברניטים העריכו כי סוריה דווקא מעוניינת ברגיעה לפחות עד למועד כינוס הפיסגה הערבית בדמשק בחודש מרץ 2008 וכי אמנם סוריה איננה מוכנה לוותר על היחסים ההדוקים של עם איראן אך היא מעוניינת בשיקום יחסיה עם המדינות הערביות המתונות למרות קשריהן עם ארה"ב וישראל.
עם זאת במקביל למאמצי ההרגעה שצריכה לעשות ישראל עליה לשמור על ערנות צבאית עליונה. קשה להעריך כיצד מפרש הנשיא הסורי בשאר אסד את התקרית האחרונה. ב-1973 כבר הופתענו על ידי הסורים והמצרים במלחמה שיזמו נגדנו לכן אסור להיכנס לשאננות וצריכים להיות ערוכים לכל אפשרות. ייתכן שאיראן העומדת בראש "ציר הרשע" תנסה לדחוף את סוריה לפעולה צבאית, פעולה שהצבא הסורי יכול לבצע בתוך שעות ספורות, כדי לטרפד את כינוס הועידה הבינלאומית שמכנסת ארה"ב בסתיו הקרוב. עלינו לפקוח שבע עיניים.

צילום: אפ 15 אי, באדיבות אתר הבית של חיל האויר.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר