יום חמישי, 6 בספטמבר 2007

להפסיק לגמגם

העיתונות הפלסטינית מדווחת על דאגה גוברת בקרב תושבי הרצועה מפני פעולה צבאית ישראלית נרחבת. צום הרמדאן יתחיל בעוד כשבוע שנת הלימודים בבתי הספר כבר נפתחה ועל פי הדיווחים התושבים החלו להצטייד בנרות, מזון וקופסאות שימורים. ארגוני הטרור לעומת זאת מפגינים יהירות ושחצנות בעקבות ישיבת הקבינט האחרונה. הם בטוחים ששום דבר מיוחד לא יקרה מלבד הצהרות ואיומים ישראלים וקצת פעילות צבאית ישראלית בשטחים הצמודים לגדר המערכת המקיפה את רצועת עזה. דובר הועדות העממיות המכונה "אבו עביר" אומר כי האיומים הישראלים אינם חדשים ואינם מפחידים וכי הם מעידים על הכישלון והחידלון של ישראל.
לצערנו הרב יש מידה רבה של אמת בדבריו. את האמת אנו שומעים דווקא מארגוני הטרור האומרים בבירור כי "המלך הוא עירום". ישראל נוקטת במדיניות מגומגמת ואינה רוצה למעשה לעשות שום פעילות נרחבת ברצועת עזה נגד ירי הקסאמים או להריסת התשתית הצבאית הנרחבת של ארגוני הטרור מסיבות שונות. ההודעות היוצאות לתקשורת הן כי הקבינט הורה לצה"ל להכין תוכנית למלחמה בירי טילי הקסאם ולהציגה בעוד כמה ימים לממשלה. אפשר לחשוב שירי הטילים התחיל שלשום. מדובר בתופעה שנמשכת שנים. בתחילה סיפרו לנו כי מדובר בסה"כ ב"צינורות מעופפים" שאינם גורמים נזק ועכשיו סוף סוף מדברים על הכנת תוכנית.
גם התוכנית המגובשת להענשת האוכלוסיה הפלסטינית באמצעות ניתוק החשמל המים, אי הכנסת סחורות לרצועה ועוד לא תשרת את ביטחון ישראל היא רק תפגע בנו. ספק רב אם צעדים אלה הם חוקיים על פי החוק הבינלאומי. צעדים כאלה רק יגרמו נזק מדיני והסברתי רב לישראל. צום הרמדאן מתחיל בקרוב איך תצטייר ישראל בעיני העולם כמנתקת חשמל ומים למיליון וחצי פלסטינים הצמים במשך חודש ימים והנתונים במצור כלכלי מתמשך?
אינני בא להגן על הפלסטינים אלא להגן על ישראל מטעויות שלא יפתרו דבר אלא רק יסבכו את המצב ויהפכו אותנו לחוחה ואיטלולא בעיני ארגוני הטרור שרק מייחלים שישראל תעשה את הטעות הזו.
הציבור צריך לדעת כי הממשלה אינה יכולה לקבל כעת החלטה על מבצע רציני ברצועה. היא רוצה לעבור את החגים בשקט. שרת החוץ האמריקנית רייס תגיע בעוד שבוע לישראל ראש הממשלה אמור להיפגש שוב עם הנשיא הפלסטיני עבאס וההכנות לוועידה הבינלאומית בעיצומן. בעקבות מלחמת לבנון השנייה ווועדת וינוגרד כל גורם ישראלי חשוב במערכת קבלת ההחלטות המדינית והביטחונית מסתובב היום עם עורך דין צמוד. כולם מפחדים לקחת אחריות. מעדיפים לדחות כל פעולה עם סיכונים המצריכה מנהיגות ואחריות. ישראל רוצה כעת לקדם את התהליך המדיני. זה סדר היום שהיא בחרה לעצמה והיא לא תחליט על שום פעולה נרחבת ברצועת עזה שעלולה להרחיק אותה ממטרה זו. גם ארה"ב לא תרשה זאת. ארגוני הטרור יודעים זאת היטב והם ינצלו את המצב להגביר את ההתקפות על ישראל ככל שיתקרב מועד הועידה הבינלאומית. הממשלה לא רוצה מבצע נרחב אך היא תיגרר אליו בעל כורחה כשהטרור יכה בנו ללא רחם. לכן צריך להפסיק לגמגם ולומר לציבור את האמת: "איננו יכולים להגיב כעת בחוזקה בגלל המגבלות המדיניות". ומאידך להתכונן היטב למלחמה בעזה. לצערנו היא תגיע. כשנאלץ להגיב צריכה התגובה להיות קשה ונחרצת. תגובה הדומה למבצע "חומת מגן", כזו שתעקור מהשורש את מרבית תשתיות הטרור ברצועה גם במחיר של נפגעים רבים אחרת מצבנו הביטחוני רק יחמיר. בינתיים נראה שעלינו לספוג ולחרוק שיניים ולהגיב באופן מוגבל על פי מגבלות הכוח. מתסכל? כן. אבל הסימנים השונים מעידים על כך שארגוני הטרור דוחקים את הקץ ואנו מתקרבים במהירות אל הבלתי נמנע אל הפעולה הצבאית הנרחבת שישראל נמנעת ממנה. הם דוחפים אותנו אליה על ידי הסלמת ההתקפות על שדרות ויישובי עוטף עזה. כמו תמיד ה"פלסטינים עושים בשבילנו את העבודה".

צילום: משגרי קסאם, באדיבות דובר צה"ל

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר