יום רביעי, 5 בספטמבר 2007

מעזה תיפתח הרעה

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס וראש ממשלתו סלאם פיאד מקפידים לקיים קשר רצוף עם מרוואן ברגותי מזכיר הפת"ח העצור בישראל ולעדכן אותו בהתפתחויות השוטפות. על-פי מקורות בפת"ח הם מנסים לשמור איתו על תיאום ומתייעצים עימו בעיקר במהלכים הקשורים לזירה הפנים פלסטינית. לכן חשוב להתייחס ברצינות לאזהרה שהעביר אמש ברגותי מבית הכלא כי ארגון החמאס ינסה להשתלט גם על הגדה המערבית. ברגותי הטיל ספק בכך שהרשות הפלסטינית בראשותו של מחמוד עבאס הפיקה את הלקחים הדרושים מההתמוטטות המהירה של מנגנוני הבטחון בפני החמאס בעזה לפני שלושה חודשים.
אזהרה נוספת הקשורה לארגון החמאס הגיעה ממצרים. שירותי הביטחון המצריים הודיעו, השבוע, כי תנועת "האחים המוסלמים", שאליה משתייך החמאס, תכננה לשלוח לרצועת עזה לוחמי ג'האד כדי לתגבר את ה"כוח המבצעי" של החמאס.
גופי הביטחון השונים של ישראל העוקבים אחר התעצמות ארגון החמאס בעזה מאשרים כי החמאס מתחזק ובונה את כוחו על-פי המודל של החזבאללה וכי הוא משפר, מידי יום, את כוחו ההתקפי ויכולתו הרקטית ובקרוב יוכל לאיים על ערים נוספות בישראל. כל האזהרות האלה מועברות באופן שוטף לדרג המדיני.
מה עושה ישראל בנדון? הפעילות הישראלית מוגבלת ביותר. לצה"ל יש "תוכניות מגירה" לטיפול נרחב יותר בתשתית הצבאית של ארגוני הטרור ברצועה אך הפעילות השוטפת מתמקדת במלחמה בחוליות המשגרות רקטות קסאם ויורות פגזי מרגמה לעבר ישראל. פעילות נוספת של הצבא היא הפעילות השוטפת לאורך גדר המערכת ברצועה לנטרול חדירות. הנחת מטעני חבלה ובניית מנהרות.
הקבינט המדיני בטחוני אמור לדון בישיבתו הקרובה בהצעתו של חיים רמון המשנה לראש הממשלה להפסיק אספקת דלק, מים וחשמל לתושבי הרצועה בעקבות כל ירי של טיל קסאם. ספק אם הצעה זו מעשית. הקהילה הבינלאומית לא תקבל אותה לאורך זמן והלחצים המדיניים על ישראל רק ייגברו.
ישראל חייבת לקבל החלטה על מבצע צבאי נרחב ברצועה כדי להרוס את התשתית הצבאית של ארגוני הטרור. אי אפשר להמשיך ולטמון את הראש בחול ולהנהיג מדיניות הדומה ל"מדיניות הצימרים" שהנהיגו ממשלות ישראל בצפון הארץ עד לפרוץ מלחמת לבנון השניה. ברצועה התפרסה כבר דיביזיה צבאית חמאסית איסלאמית הכפופה להוראות מטהרן ובשטח יש עבודות מתקדמות להקמת מערך ביצורים דומה למערך הביצורים של החזבאללה בדרום לבנון. צריך לקבל את ההחלטה כבר עכשיו ולחכות לעיתוי הנוח ביותר לישראל לביצוע המבצע. אפשר לעשותו גם בשלבים כשהעדיפות היא לצפון הרצועה כדי למנוע את ירי הטילים ופצצות המרגמה לעבר ישראל. בסוף המבצע צריכה ישראל להקים "איזור חיץ" בצפון הרצועה כדי למנוע את חידוש הירי לעבר העיר שדרות וישובי עוטף עזה. צריך לשאוף לכך שמשך המבצע הצבאי יהיה קצר ככל האפשר ושכוחות הצבא ייצאו במהירות מהרצועה מלבד מ"איזור החיץ". גם איזור זה יפונה ברגע שתימצא הכתובת הפלסטינית שתבטיח את אי חידוש הירי לעבר ישראל.
ישראל חייבת לרסק את התשתית הצבאית ברצועה מהר ככל האפשר לפני שתגדל מול עינינו מפלצת טרור שיהיה קשה מאוד להתמודד עימה ושתפיל הרבה קורבנות ישראלים. יש לגשת למלאכה במהירות ובזהירות ובעיתוי המתאים.

צילום: באדיבות דובר צה"ל

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר