יום שני, 3 בספטמבר 2007

הישג חשוב במלחמה בטרור העולמי

צבא לבנון השיג אתמול הישג חשוב במלחמה בטרור הג'האד העולמי. הוא הצליח להשתלט על מחנה הפליטים הפלסטיני נהר אל-בארד ועל המעוז העיקרי של ארגון הטרור "פתח אלאיסלאם" ולהרוג את מפקדו שאכר אל עבסי. הקרבות נמשכו שלושה חודשים ובמהלכם נהרגו 157 חיילים לבנונים, 130 לוחמים מוסלמים של "פתח אלאיסלאם" ויותר מ-40 אזרחים לבנונים. המבצע הזה של צבא לבנון הוא צעד חשוב בדרך לרגיעה ולצמצום האפשרות של התלקחות כוללת בלבנון. למעשה נבלמה האפשרות של יצירת תחילתו של מצב של כאוס וטרור בדומה למצב הקיים היום בעיראק.
גורם מודיעין בכיר העריך באוזני כי העובדה שארגון "פתח אל איסלאם" הצליח להחזיק מעמד, זמן רב יחסית והקרבות עם צבא לבנון התארכו הגבירה את המוטיבציה של תושבים במחנות הפליטים השונים בלבנון להצטרף לארגון. פעולותיו של ארגון "פתח אל איסלאם" בלבנון, שרוב לוחמיו הגיעו מעיראק, באה כחלק מהמגמה של ארגון אל-קאעדה לבסס תשתית מבצעית במדינות ערב כדי להפיל את המשטרים הערבים הקיימים וכדי לפעול משטחן נגד ישראל.
עכשיו נשאלת השאלה אם וכיצד יטפל צבא לבנון במעוזים האחרים של ארגונים המזוהים עם אל-קאעדה כמו "עוצבת אלאנצאר" ו"ג'ונוד א-שמס". ארגונים אלה מבוססים במחנה הפליטים עין א-חילווה והשתלבו בהם לוחמי אל קאעדה שהגיעו מאפגניסטן.
גם לסוריה היתה מעורבות בפעילות של "פתח אלאיסלם" הלבנון, למרות הכחשותיה. אמנם מדובר בזרוע של אל קאעדה אך למודיעין הסורי היתה מעורבות והוא מימן את הארגון והפעיל אותו בלבנון למען האינטרסים הסוריים. המטרה הסורית היתה לערער את היציבות בלבנון על מנת לשבש את תהליך הקמתו של בית הדין הבינלאומי לחקירת רצח ראש ממשלת לבנון רפיק אל חרירי. פעולתו של צבא לבנון הוכיחה כי נחישות יכולה להביא להישגים במלחמה בטרור. לקח שגם הרשות הפלסטינית ובראשה הנשיא מחמוד עבאס צריכה להפיק וליישם בשטח. כשרוצים באמת שום דבר הוא לא בלתי אפשרי.

צילום: סמל צבא לבנון, באדיבות אתר הבית של צבא לבנון

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר