יום ראשון, 2 בספטמבר 2007

"עזה תחילה"

רדיו "קול פלסטין" הכפוף ישירות לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס טבע לפני כמה ימים מונח חדש לניצני המרי הראשונים של תושבי עזה נגד שלטון הדיכוי של החמאס ("הבה שעביה"-בערבית=התקוממות עממית). ואכן ארגון החמאס צריך להיות מודאג ברחוב העזתי יש סימנים ראשונים של כרסום בתמיכה בחמאס בעיקר נוכח צעדי הדיכוי של ה"כוח הביצועי" של הארגון השולט ברחובות הרצועה. ארגון הפת"ח הצליח לארגן ביום שישי האחרון הפגנה בת אלפי משתתפים שפוזרה בכוח על ידי אנשי "הכוח המבצעי" של החמאס. על פי מקורות פלסטינים מי שמושך בחוטים של הפעילות הזו מאחורי הקלעים הוא מוחמד דחלאן הממוקם כעת ברמאללה. נוכח המצב הכלכלי הקשה, המשך המצור הכלכלי על הרצועה, שביתה כללית של הרופאים בעזה ועוד. יש הרואים בהפגנה האחרונה תחילתו של גל שיילך ויגבר נגד החמאס. אחד מתושבי בית חנון ברצועה ייחל בראיון לאחד מאמצעי התקשורת הערביים החלמה מהירה לאריאל שרון כדי שיטפל כראוי בארגון החמאס המדכא את תושבי עזה.
אולם נראה כי הממשל האמריקני מתעלם כרגע ממה שקורה בעזה. הקו המנחה את האמריקנים הוא שנוכח הנתק המתמשך בין הגדה לרצועה צריך להתמקד עכשיו דווקא בגדה המערבית. המדיניות הזו של "הגדה תחילה" גורסת כי אם יצליח הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס להפוך את הגדה המערבית ל"אי של ביטחון ויציבות כלכלית" עם אופק מדיני למדינה עצמאית הכוללת בעתיד גם את רצועת עזה יביא הדבר לכך שתושבים הפלסטינים יפילו בסופו של דבר את השלטון של החמאס בעזה. לכן צריך לכנס את הועידה הבינלאומית בקרוב. האם הדבר נשמע הגיוני? האם מישהו בקרב קובעי המדיניות האמריקנית במזרח התיכון בחן אם התזה הזו עומדת במבחן המציאות הפוליטית הפלסטינית וכללי המשחק והנורמות המקובלים באיזורנו? ראינו כבר כי הלחץ האמריקני על ישראל להתיר לארגון החמאס להשתתף בבחירות לפרלמנט, בשם הדמוקרטיזציה של המזרח התיכון, הביא לניצחון סוחף של החמאס בתחילת 2006.
כל בר דעת הבקי בנעשה בשטחים הפלסטינים יודע היטב כי, במצב הנוכחי, לא יהיה ניתן לחתום על הסכם כלשהו בין ישראל לפלסטינים מבלי שתהיה על כך הסכמה פנימית פלסטינית, לפחות של הפלגים העיקריים הפת"ח והחמאס. ארגון החמאס יכול לטרפד כל הסכם באמצעות חידוש פעולות ההתאבדות בתוך ישראל כפי שטירפד ב-1996 את הסכם אוסלו. הפלסטינים זקוקים לממשלה אחת מאוחדת עם תוכנית מדינית אחת ורק אז להיכנס למשא ומתן מואץ עם ישראל.
לכן על ארה"ב לשנות את מדיניותה ולעבור למדיניות של "עזה תחילה". רק החלשת כוחו של החמאס ברצועת עזה בצורה משמעותית תביא לכך שכוחו של הנשיא עבאס יתחזק ולא להיפך. גם ישראל, ממשלת סלאם פיאד והמדינות הערביות המתונות צריכות לרכז את מיטב משאביהן למען מטרה זו. רק לאחר שיתחזק "מחנה השלום" הפלסטיני שמייצג את הכוחות המתונים ניתן יהיה לפתוח במשא ומתן רציני ואולי להגיע להסדר כלשהו. ארגון החמאס מאיים בגלוי על חייו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ונחוש להכשיל את הועידה הבינלאומית הקרובה. ארה"ב צריכה להתעשת במהירות ולשנות את הכיוון. הדגש כעת צריך להיות על החלשת החמאס ברצועת עזה. ככל שנמהר כן ייטב.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר