יום ראשון, 12 באוגוסט 2007

ירדן-הממשלה במסלול התנגשות עם האיסלאם הקיצוני

גורמים מערביים הבקיאים היטב בנעשה בירדן מעריכים כי בית המלוכה נמצא במסלול התנגשות עם תנועת "האחים המוסלמים" בירדן המיוצגת על ידי מפלגת "חזית הפעולה האיסלאמית" במדינה. המפלגה הזו שהיא, בדומה לחמאס בשטחים, מהווה את הזרוע הפוליטית של תנועת "האחים המוסלמים" פרשה מהבחירות המוניציפליות בירדן, בשבוע שעבר, בטענה שהממשלה זייפה את תוצאות הבחירות בכך שאיפשרה לעשרות אלפי חיילים ירדניים הנאמנים למלך להשתתף בבחירות, נערכת, עתה לבחירות לפרלמנט שייערכו בקרוב."חזית הפעולה האיסלאמית" מרימה כבר עתה את דגל ההתמודדות בבחירות, מאשימה את השלטון בדיקטטורה ודורשת רפורמות. הממשלה הירדנית מאשימה אותה בתגובה, בקיצוניות דתית ונסיון להשתלט על ירדן באמצעי שלום כדי להופכה למדינה התומכת בארגונים איסלאמיים קיצוניים דוגמת אל-קאעדה.
גורמים מערביים הקרובים לבית המלוכה הירדני סבורים כי המלך עבדאללה לא יאפשר למפלגה זו להשיג הישגים משמעותייים בבחירות לפרלמנט ויגביל באמצעים שונים את כוחה. המלך הירדני לא ירשה שבתחום הממלכה הירדנית תצבור מפלגת "חזית ההצלה האיסלאמית" הישגים, בדומה להישגי תנועת החמאס בבחירות לפרלמנט הפלסטיני בינואר2006.
למפלגת "חזית ההצלה האיסלאמית" יש, כיום, 18 מושבים בפרלמנט שבו 110 מושבים. התגברות כוחם הפרלמנטרי עלולה בהחלט להשפיע על יציבות הממלכה.לא מן הנמנע שצעדים נחרצים מידי נגדה עלולים לגרום לירידתה למחתרת והקמת מנגנון צבאי שיתחיל בפעולות נגד השלטון. המלך עבדאללה צריך למצוא את המינון הנכון לטפל במפלגה זו. זכי בני ארשיד המזכיר הכללי של מפלגת "חזית הפעולה האיסלאמית כבר איים השבוע כי הצרת צעדי מפלגתו המתונה תביא לצמיחת תנועה קיצונית יותר ולאלימות וטרור.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר