יום שני, 13 באוגוסט 2007

הקלות הבלתי נסבלת של השימוש באינטרנט

מי שעוקב , מודיעינית, אחר ארגון אלקאעדה יודע כי לאחר נפילת משטר הטאליבאן וגירוש אלקאעדה מאפגניסטן הגביר הארגון את השימוש באתרים שונים באינטרנט תוך העברת מסרים וקודים לצורך ארגון פעילות הטרור. השימוש המוגבר באינטרנט לצורך תכנון פעילות טרור מדאיג ביותר את גורמי המודיעין האמריקני. האינטרנט גם מנוצל על ידי אלקאעדה להפצת תעמולה באופן חופשי ללא כל צנזורה והשימוש בו מגביר את התחושה כי הג'האד העולמי פועל כתמנון רב זרועות בכל פינה בעולם בתנאי שיש בה אינטרנט.
הטרור עצמו, עושה מזמן, שימוש בתקשורת ומנסה לנצל אותה לצרכיו ולהגביר באמצעותה את האפקטיביות של מעשיו השפלים. השאלה הנשאלת היא האם התקשורת מודעת לכך ומשתפת פעולה עם תופעה זו כדי להשיג "סקופים" ובלעדיות? האם עשה אלקאעדה שימוש באתר "דבקה" בסוף השבוע שעבר, כדי ליצור פניקה ברחובות ניו יורק בדמות פצצה רדיואקטיבית העומדת להתפוצץ בכל רגע? התשובה היא חד משמעית: לא.
כל מי שעוסק במודיעין יודע כי באמצעי התקשורת "הגלויים" ניתן למצוא את מרבית האינפורמציה הסודית ביותר בתנאי שיודעים לקרוא נכון את החומר "הגלוי", לנתחו ולהצליבו, באופן נכון ומקצועי, עם חומר גלוי אחר. כל שירותי המודיעין החשובים בעולם עוקבים בקפדנות אחר התעבורה האינטרנטית באתרים הקשורים לאלקאעדה בנסיון לפצח את משימות ומזימות הארגון הממודר והחשאי הזה. גם ארגון אלקאעדה מודע לנסיון הזה של שירותי המודיעין השונים והוא זהיר ביותר ומשתמש בקודים ובאמצעים מתוחכמים אחרים כדי להצפין את התעבורה האינטרנטית החשובה שלו.
כדי לפצח את הקודים של ארגון אלקאעדה צריך לשלוט היטב בשפה הערבית על כל ניביה, להבין בקריפטולוגיה מודרנית ולהכיר את האופן שבו מתנהל ארגון אלקאעדה. משימות אלה הן קשות מאוד להשגה. בדרך כלל לא מצליחים ארגוני המודיעין להשיג הישגים ניכרים בתחום זה, במקרים רבים הם מסתפקים בידיעה שפעילות חריגה ומוגברת באתרים המזוהים עם אלקאעדה, עשויה להעיד על כך ש"משהו" עומד לקרות.
לכן נראה לי תמוה שדווקא אתר "דבקה" הישראלי מתיימר להתמחות מודיעינית באלקאעדה בזמן שארגוני המודיעין הטובים בעולם מתקשים מאוד להתמודד מודיעינית עם תעבורת האינטרנט של אלקאעדה ולהפיק ממנה מודיעין איכותי.
הקלות הבלתי נסבלת של השימוש באינטרנט היא שמאפשרת ליצור סנסציות מלאכותיות ולשבש את חייהם של אלפי בני אדם במקומות שונים בעולם. צעקות "זאב זאב" מיותרות של התקשורת פוגעות באמינותה ובעת מבחן אמיתית רבים כבר לא יאמינו לה. גם תדמיתה של ישראל נפגעה מה"לוקש" התקשורתי שהפיץ אתר "דבקה" באינטרנט, כמדינה שיש לה שירותי מודיעין טובים.בישראל, לפחות,רווחו שמועות כאילו לאתר הזה יש מקורות טובים במודיעין הישראלי ו"הקפצתם" של מאות אלפים מתושבי ניו יורק לא תרמה לאמינותו של האתר וגם לא לאמינותם של הגורמים "שכביכול "קשורים אליו.
הגיע הזמן שהעיתונות הישראלית תעסוק גם בביקורת עיתונות ואמינות של אתרי האינטרנט השונים שצצים כפטריות לאחר הגשם. ציבור הגולשים צריך לדעת היכן כדאי לגלוש לצורך קבלת מידע אמין ומהם אתרי האינטרנט המספקים פנטזיות תקשורתיות..

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר