יום ראשון, 2 בספטמבר 2007

הפלסטינים מנמיכים ציפיות לקראת כינוס הועידה הבינלאומית

באווירה הקודרת של המזרח התיכון כל קול אופטימי נשמע כמעט תמיד כהזוי ובלתי הגיוני. כך גם כשאתה מצטט, באזני הפלסטינים, את דבריו של מייקל וויליאמס שליח האו"ם למזה"ת בדו"ח הסופי שלו למועצת הביטחון השבוע. וויליאמס הביע "אופטימיות זהירה" בהתייחסו להכנות לכינוס ועידה בינלאומית בסתיו הקרוב. הוא סבור שמתפתח דיאלוג רציני בין ראש הממשלה אולמרט לבין הנשיא הפלסטיני עבאס וכי גם מינויו של טוני בלייר לתפקיד השליח המיוחד של הקוורטט למזרח התיכון מסייע לאווירה החיובית. וויליאמס מציע לאו"ם "לפקח באופן הדוק על התהליך ולחזקו באמצעות צעדים דחופים בשטח".
לאחר הפגישה האחרונה של הנשיא הפלסטיני עבאס עם ראש הממשלה אולמרט מסתמנת התפכחות מסויימת של הפלסטינים מהתהליך המדיני הצפוי והם מתחילים בתהליך של הנמכת ציפיות ברחוב הפלסטיני. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס פירסם הודעה לאחר פגישתו עם המלך עבדאללה בעמאן שבה הוא מזהיר מפני אפשרות כישלון הועידה הבינלאומית. עבאס כבר מבין כי לא יוכל לקבל מאולמרט, במקרה הטוב, יותר מאשר הצהרת עקרונות כללית ביותר שלא תגרום זעזועים קשים לקואליציה בישראל והוא כבר מדגיש כי איננו סבור "שהועידה תהיה מועילה רק עם הצהרת עקרונות ללא מסגרת עבודה". גם סאיב עריקאת ראש מחלקת המשא ומתן של אש"ף נזהר השבוע, מלהביע אופטימיות, בכמה ראיונות שהעניק לאמצעי התקשורת הוא הדגיש כי על הפלסטינים לנסות שוב את הדרך המדינית כדי להתקדם לעבר פיתרון הבעיה הפלסטינית וכי אין שום ודאות כי דרך זו תצליח. אם ניקח בחשבון את האיומים שהשמיע ארגון החמאס על חייו של הנשיא עבאס השבוע וההתעוררות הפוליטית של כמה מפלגות בישראל נוכח האפשרות שראש הממשלה יעשה ויתורים לפלסטינים ללא ידיעתן או הסכמתן הרי שהאווירה המדינית מתחילה כבר להפוך לפסימית בעיני הפלסטינים ועדיף להם, מבחינתם, להתחיל ולהנמיך את הציפיות כדי למנוע מפח נפש גדול וכדי להתחיל להכין את האווירה הציבורית להאשים את ישראל במקרה של כישלון הועידה.
מה שמאוד הרגיז את הפלסטינים היתה הידיעה כי השר לאיומים אסטרטגיים אביגדור ליברמן מינה בתיאום עם ראש הממשלה את חבר הכנסת ישראל חסון לעקוב מטעמו אחר המשא ומתן עם הצוות הפלסטיני לשיחות. לישראל חסון שהיה סגן ראש השב"כ וחבר בצוות הישראלי לשיחות קמפ דיויד יש ניסיון רב במשא ומתן עם הפלסטינים והוא מכיר את כל טכניקות המשא ומתן שלהם. הפלסטינים חוששים שליברמן יפעיל לחצים על אולמרט ויגרום להקשחת עמדותיו במשא ומתן, ברקע יש מבחינתם עוד ידיעות מדאיגות כמו התנגדותה של ש"ס לויתורים ואפשרות שמפלגת העבודה תפרוש מן הממשלה.
גורמים מקורבים לנשיא עבאס אומרים כי במקרה של כישלון הועידה, קו ההסברה של הרשות הפלסטינית יהיה כי מלכתחילה ישראל רצתה להגיע לועידה רק לשם השגת נורמליזציה עם סעודיה ועם עוד כמה מדינות ערביות ובסך הכל ישראל רוצה להרוויח זמן מבלי לעשות שום ויתורים משמעותיים.
האווירה הפסימית הזו במחנה הפלסטיני עלולה בהחלט להשפיע על השיחות. הטקטיקה הפלסטינית עכשיו היא להמתין לביקורה של שרת החוץ האמריקנית רייס בישראל בעוד כשבועיים כדי לנסות ולהפעיל לחץ, באמצעותה, על ראש הממשלה אולמרט לוויתורים נוספים. צפויות עוד מהמורות רבות בדרך לוועידה הבינלאומית.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר