יום חמישי, 30 באוגוסט 2007

הדרך אל המדינה הפלסטינית העצמאית עוברת בירושלים

פתיחת המשא ומתן על הסדר הקבע פירושה, למי ששכח, גם משא ומתן על החלק המזרחי של ירושלים. הפלסטינים כבר נערכים לחדש את פעילות הרשות הפלסטינית במזרח ירושלים, פעילות שמרכזה היה בנין ה"אוריינט האוז" במזרח העיר שפייסל חוסייני הצליח להפוך אותו למעין "משרד חוץ פלסטיני" לאחר הסכם אוסלו ושאליו עלו לרגל דיפלומטים זרים רבים עד לסגירתו בקיץ 2001.
מותו של פייסל חוסייני, חבר הועד הפועל של אש"ף הממונה על תיק ירושלים, היה גורם חשוב בדעיכת פעילותו של ה"אוריינט האוז" אבל גורם לא חשוב פחות היתה המדיניות של ראש הממשלה דאז אריאל שרון. המבנה הפלסטיני הזה סימן יותר מכל את קריאת התגר הפלסטינית על הריבונות הישראלית במזרח ירושלים. אריאל שרון הבין זאת ולאחר שורה של פיגועי טרור רצחניים בקיץ 2001 בחר שרון לפגוע דווקא בנקודה הרגישה הזאת של הפלסטינים ולסגור את ה"אוריינט האוז" במקום שצה"ל יבצע פעולות נקם במקומות אחרים בשטחים בתגובה על הפיגועים. "שרון היה עקבי במעשיו, לאחר שכל קודמיו בתפקיד נכשלו בטיפול ב"אוריינט האוז", ואף התבטא במילים "נחזיק במקום הזה לנצח". האם תשמור ממשלת ישראל הנוכחית על מורשתו זו של אריאל שרון?
הפלסטינים בינתיים אינם מאבדים זמן ומתכננים לפתוח מחדש שורה של מוסדות פלסטינים במזרח ירושלים ולהחיות מחדש את פעילות הרשות הפלסטינית בעיר. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מינה לאחרונה את עדנאן אל-חוסייני לתפקיד יועץ הנשיא לענייני ירושלים. אל-חוסייני כבר מצהיר בריש גלי כי בכוונתו לפעול לפתיחה מחדש של המוסדות הפלסטינים במזרח ירושלים ובראשם ה"אוריינט האוז".
הפלסטינים טוענים כי יש לכוונתם זו יש את מלוא הלגיטימציה הבינלאומית מכיוון שבתוכנית "מפת הדרכים" נאמר במפורש כי "ממשלת ישראל תפתח מחדש את לשכת המסחר הפלסטינית ומוסדות פלסטינים אחרים שנסגרו במזרח ירושלים". גורמים מדיניים בירושלים אומרים כי ישראל לא תרשה שום פעילות פוליטית של הרשות הפלסטינית במזרח העיר.
הפלסטינים בטוחים ששאלת פתיחתו מחדש של ה"אוריינט האוז" היא רק שאלה של זמן. בינתיים נמשך המאבק בשטח וישראל מנסה ליצור עובדות חדשות במזרח העיר כדי להקשות על הפלסטינים לדרוש ריבונות במזרח העיר. לדברי הפלסטינים השתלט מנהל מקרקעי ישראל, באחרונה, על שטח אדמה גדול בשכונת שיח' ג'ראח במזרח העיר המכונה "כרם המופתי". מדובר בשטח של יותר מ-130 אלף מ"ר שנרכש על ידי משפחת המופתי חאג' אמין אל-חוסייני עוד לפני 1948.
מבחינת הפלסטינים "הדרך אל המדינה הפלסטינית העצמאית עוברת בירושלים". הדרג המדיני בישראל צריך להבין כי העיסוק בסוגיית ירושלים בהסדר הקבע אינו רק בנושא הריבונות על הר הבית. הפלסטינים רואים במזרח ירושלים את בירת פלסטין העתידית והם ידרשו ריבונות מלאה על כל סנטימטר ממנה. לפלסטינים גם דרישות במערב ירושלים על שכונות ערביות לשעבר כמו בקעה, טלבייה, עין כרם, ממילא, שיח' באדר ועוד והם ידרשו מישראל פיצוי מלא על כך. בקרוב תוגש לישראל הדרישה הפלסטינית הראשונה בעניין ירושלים והיא אישור לחידוש פעילות המוסדות הפלסטינים במזרח העיר ובראשם ה"אוריינט האוז". תגובתה של ממשלת ישראל לדרישה זו תהייה האינדיקציה הראשונה למידת הויתורים שישראל מוכנה לעשות לפלסטינים בעניין ירושלים במסגרת המשא ומתן המתחדש על הסדר הקבע. צפויים לנו ימים מעניינים.

MathKnigh :צילום

תגובה 1:

Unknown אמר/ה...

לא תיתכן מסירת שום שטח ללא פיצוי בשטח שווה בשטחו.

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר