יום רביעי, 29 באוגוסט 2007

יותר טוב מאוחר מאשר אף פעם

גורמים מדיניים בכירים בירושלים מאשרים כי ארגון החמאס אכן תכנן, לפני כמה חודשים, להתנקש בחייו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס באמצעות מנהרת נפץ בעת שייסע על ציר צלאח א-דין ברצועת עזה. הניסיון נחשף מבעוד מועד אך הסכנה עדיין מרחפת על ראשו של הנשיא הפלסטיני. לכן בירושלים מתייחסים בחומרה רבה לאיום שהשמיע אתמול פתחי חמאד, חבר הפרלמנט הפלסטיני מטעם החמאס, כשאמר כי פגישתו של הנשיא עבאס עם ראש הממשלה אולמרט עלולה להביא לקיצו של נשיא הרשות הפלסטינית בקרוב.
"יותר טוב מאוחר מאשר אף פעם "אומר גורם מדיני בכיר בהתייחס להודעתו של ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד לפזר יותר ממאה אגודות צדקה ועמותות אזרחיות שונות הפועלות בשטחים. למרות הכחשות סלאם פיאד מדובר בעיקר בגופים הקשורים לארגון החמאס ואשר מחזקים את אחיזתו בשטח. הממשלה הפלסטינית של פיאד החלה להתאושש מההלם שאחז ברשות הפלסטינית בעקבות השתלטות החמאס על עזה וליזום צעדים חוקיים להגבלת כוחו והשפעתו של ארגון החמאס. הממשלה הפלסטינית של פיאד גם מנסה להדק את הקשר שלה עם האוכלוסיה ומפנה את כל האזרחים הפלסטינים, שעלולים להיפגע חומרית מסגירת המוסדות האלה, אל משרד הרווחה של ממשלת פיאד כדי לקבל משם את הסיוע הכספי במקום ממוסדות החמאס. גם בשטחי בגדה והרצועה כסף פירושו כוח והשפעה פוליטית במיוחד במצב הכלכלי הקשה של תושבי השטחים.
האם תצליח ממשלתו של סלאם פיאד לפזר גם את אותם מוסדות של החמאס הנמצאים ברצועת עזה הנתונה תחת שליטה מלאה של החמאס? סלאם פיאד בטוח שכן והוא מתכנן להקפיא את חשבונות הבנקים של אותם מוסדות ובכך להביא לשיתוקם.
גורמי הביטחון חוששים שאם יתקדם המשא ומתן המדיני בין ישראל לרשות הפלסטינית בראשותו של מחמוד עבאס יחריף העימות בין החמאס לארגון הפת"ח ותגבר הסכנה לחייו של הנשיא עבאס. ארגון החמאס, לדברי אותם הגורמים, משחק משחק כפול. מחד החמאס העביר באחרונה לנשיא עבאס יוזמה כתובה לחידוש הדיאלוג המדיני באמצעות שר החוץ הפלסטיני לשעבר ד"ר זיאד עמר אך מאידך גיסא פועל החמאס למוטט את שלטונו של מחמוד עבאס בכל הדרכים. ההסתה של החמאס נגד הפת"ח גברה בימים האחרונים. תחנת הטלויזיה "אלאקצא" של החמאס משדרת בימים האחרונים סרט מצוייר לילדים שבו מופיעים אנשי הפתח בדמות עכברים ועוסקים בגניבות כספים, שחיתות ופגיעה במסגדים ברצועה. לפתע מופיע אריה גדול המסמל את ארגון החמאס הורג את מרבית העכברים ומגרש את השאר (ראה הסרטון המצורף). התגברות קצב המשא ומתן בין הנשיא עבאס לראש הממשלה אולמרט עלולה לספק לחמאס קרקע נוחה לתקוף את עבאס ולהאשימו בויתורים ואף בבגידה. כבר עכשיו טוען החמאס בפומבי כי עבאס אינו מוסמך לחתום על הסכם שלום עם ישראל משום שהוא ואנשיו אינם מייצגים עוד את העם הפלסטיני. החמאס ינסה לקבל לגיטימציה ציבורית לפעול נגד עבאס בכל דרך כדי לטרפד כל סיכוי להסדר.
לישראל אסור להתערב בקרב הפנימי הזה בין הפת"ח לחמאס. כל התערבות ישראלית תזיק למחמוד עבאס ותצייר אותו בעיני בני עמו כ"בובה ישראלית" או כמשתף פעולה. הנשיא הפלסטיני צריך בעצמו להתעשת ולקחת את הענינים לידיו. ממשלת פיאד עשתה צעד נכון כשהחליטה לסגור מוסדות הקשורים חמאס. עליה להמשיך בנחישות בכיוון זה ולנצל לטובתה את הירידה בפופולריות של החמאס בעקבות השלטון הדיקטטורי ואמצעי הדיכוי שהוא מפעיל ברצועת עזה. רק מדיניות מושכלת בזירה הפלסטינית הפנימית יכולה לחזק את הנשיא עבאס וממשלת פיאד בעיני בני עמם. עליהם לשאוב את הכוח והלגיטימציה מבני העם הפלסטיני ולא מארה"ב ומישראל.


אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר