יום שלישי, 28 באוגוסט 2007

דרושה יוזמה ישראלית לקדם את אפשרות שחרורו של גלעד שליט

היום מציין החייל החטוף גלעד שליט את יום הולדתו ה-21. זהו יום ההולדת השני שהוא מציין בשבי הטרור הפלסטיני. האם דבריו של אחמד יוסף יועצו המדיני של איסמעיל הניה, ראש ממשלת החמאס המפוטר, כי ארגון החמאס ישקול לפרסם קלטת וידיאו של גלעד שליט במידה שישראל תשחרר את האסירות והאסירים הקטינים מעידים על שחרורו הקרוב של גלעד? כנראה שלא. למרבה הצער, מדובר בעוד "ספין" תקשורתי של החמאס שנועד להשפיע על דעת הקהל בישראל ולהפעיל לחץ על הממשלה להיכנע לדרישות החמאס. האם ישראל צריכה ליזום פעולות לזירוז המשא ומתן לשחרור שליט? בהחלט כן. בעקבות חטיפתו של גלעד שליט לפני יותר משנה פתח צה"ל במבצע רחב היקף ברצועת עזה. על פי נתוני הפלסטינים נהרגו במהלך המבצע הזה יותר מ 500 פלסטינים ועוד כשלושת אלפים פלסטינים אחרים נפצעו. גלעד לא שוחרר בסופו של דבר והפלסטינים עדיין ממתינים לעסקת חילופי שבויים כדי שיוכלו לקבל תמורה עבור שחרורו. על-פי המקורות הפלסטינים המשא ומתן לשחרורו של גלעד שליט תקוע. הפלסטינים מאשימים את ישראל בהכשלת העסקה. המשא ומתן עם החמאס מתנהל בדרך עקיפה באמצעות המצרים. המשנה לראש הממשלה, השר חיים רמון ועופר דקל שליחו המיוחד של ראש הממשלה נסעו באחרונה לקהיר ונפגשו עם שר המודיעין המצרי עמר סולימאן כדי לבחון דרכים להוציא את המשא ומתן מהקיפאון שבו הוא שרוי. גורמי הביטחון בישראל מתנגדים לעסקה שהציע החמאס שעיקרה שחרור "הגרעין הקשה" של האסירים הבטחוניים העצורים בישראל. מדובר בכמה מאות אסירים בטחוניים ובהם רוצחים וכאלה המוגדרים על ידי ישראל כאסירים "עם דם על הידיים". במערכת הביטחון משוכנעים כי תשלום המחיר הזה יגרום נזק בלתי משוער לביטחון ישראל, אפילו יותר גדול מהנזק שגרמה "עסקת ג'בריל" בשנות ה 80, ורק יעודד את ארגוני החבלה להמשיך ולחטוף אזרחים וחיילים ישראלים.
מה ניתן ללמוד מדבריו של אחמד יוסף, יועצו של איסמעיל הניה? גורמי הביטחון בישראל ניסו להפחית מחשיבות דבריו וטענו כי אין לו קשר לחוטפים ולמקבלי ההחלטות בחמאס. אולם,למרות זאת לא כדאי להקל ראש בדבריו, יש לזכור כי מדובר בדמות בכירה בזרוע המדינית של החמאס המכירה היטב את הלכי הרוח והחשיבה האסטרטגית של הארגון. אין ספק שהחמאס מוטרד מכך שהעסקה לחילופי שבויים "תקועה" והוא מחפש דרכים לקדם אותה על ידי כך שיעורר את דעת הקהל בישראל ויעלה באמצעותה לסדר היום הלאומי את נושא שחרור גלעד שליט הכרוך בשחרור יותר מאלף אסירים פלסטינים. עסקת חילופי שבויים בעת הזו היא רצויה מאוד לארגון החמאס שנמצא, מאז השתלטותו הצבאית על רצועת עזה, בבידוד בינלאומי ובשפל בדעת הקהל הפלסטינית. אם יצליח ארגון החמאס להביא לביצוע עסקת חילופי השבויים בקרוב אמור הדבר לשפר את מעמדו ברחוב הפלסטיני והוא יוכל להציג הישגים משמעותיים בזמן שהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס עסוק בפגישות עם ראש הממשלה אולמרט מבלי שהצליח להביא אפילו להסרת מחסום אחד של צה"ל בגדה. החמאס טוען כי שחרור 250 אסירים בטחוניים של הפת"ח לפני כחודש, כמחווה לאבו מאזן, היה בבחינת "בדיחה" כיוון שישראל מיהרה, מייד אחר כך, לעצור עוד כמה מאות פלסטינים אחרים.
אחמד יוסף טוען כי החמאס ישקול, אם תשחרר ישראל את האסירות הבטחוניות והאסירים הקטינים, לפרסם קלטת וידיאו שבה ימסור גלעד שליט על מצבו. ביום שבת שעבר התראיין ח'אלד משעל, ראש ארגון החמאס, לרשת האמריקנית CNN ואמר כי מצב בריאותו של גלעד טוב וכי ישראל דחתה את דרישת חמאס לשחרר 300 מאנשי הארגון תמורת החייל החטוף.
נוכח המבוי הסתום במשא ומתן האם לא הגיעה העת שישראל תעשה אף היא מצידה מעשה כדי לזרז את המשא ומתן? על פי מקורות יודעי דבר האחראי לחטיפתו של גלעד שליט הוא מחמד א-סנוואר המפקד הצבאי מטעם החמאס באיזור ח'אן יונס שאחיו, יחיא, ממייסדי ארגון החמאס ב-1988 עצור בישראל. יחיא ייסד ביחד עם השיח' אחמד יאסין את מנגנון הביטחון של החמאס הנקרא "מג'ד". אין זה מתפקידי לתת עצות לדרג המדיני והבטחוני אבל רק אזכיר כי ישראל כבר חטפה בעבר רבי מחבלים כדי להביא לשחרורו של הנווט השבוי רון ארד ובמקרים אחרים גם קצינים סורים וירדנים ואף השתמשה בהם כקלפי מיקוח במשא ומתן לשחרור שבויים ישראלים. הסכנה בהימשכות המשא ומתן על שחרור גלעד שליט היא גדולה. ארגון החמאס עלול לנסות להבריחו לאיראן או לסודאן דרך המנהרות ברפיח דבר שעלול להקשות מאוד על אפשרות שחרורו בקרוב. לשר הביטחון, החדש יחסית, אהוד ברק יש רעיונות יצירתיים בכל הקשור למלחמה בטרור הוא צריך להיכנס לעובי הקורה ולזרז את הטיפול בסוגיית שחרור גלעד שליט. לא תזיק קצת יוזמה ומקוריות ישראלית בטיפול בסוגייה.

אות חיים מגלעד שליט: לשמיעת ההקלטה בה מדבר גלעד שליט - לחץ כאן

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר