יום ראשון, 26 באוגוסט 2007

הנשיא עבאס מקשיח עמדות לקראת המשא ומתן

ככל שמתקרב מועד כינוסה של ה"ועידה הבינלאומית" גובר המתח בעיקר במחנה הפלסטיני. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ואנשיו מכחישים בתוקף את כל הידיעות שנפוצו בישראל על נכונות הפלסטינים להגמשת עמדות או פשרות. מחמוד עבאס נערך לחזק את עצמו בתוך ארגון הפתח לקראת המשא ומתן עם ישראל ומול ארגון החמאס. מקורות פלסטינים בתוניסיה דיווחו בסוף השבוע שעבר כי, על סמך בקשה של עבאס, אישרה ישראל את חזרתם לשטחים של כמה מנהיגים מארגון הפתח. מדובר באחמד ע'נים (אבו מאהר) חבר הועדה המרכזית של הפתח, אחמד עפאנה (אבו אלמנתסר)האחראי הצבאי באש"ף ומחמד ג'האד מבכירי הפתח. פארוק אלקאדומי מזכיר התנועה וראש המחלקה המדינית באש"ף סירב לבוא לשטחים למרות שישראל אישרה את כניסתו.
מקורות פלסטינים בכירים אומרים כי מחמוד עבאס נערך דווקא להקשחת עמדות במשא ומתן עם ישראל ולא לויתורים לכן הוא מחפש תמיכה פנימית בתוך הפתח ובתוך אש"ף.
כדאי לשים לב לנייר עבודה שפרסמו בסוף השבוע שעבר שבעה פלגים פלסטינים החברים באש"ף לאחר שהתכנסו ברמאללה. הם קראו להקמת "ממשלת מעבר" שתכשיר את הדרך לבחירות מוקדמות לנשיאות ולפרלמנט אך במישור המדיני הם הדגישו את זכות השיבה של הפליטים לרכושם ובתיהם על בסיס החלטה 194, הקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים על כל השטחים שנכבשו ב-1967 ללא ההתנחלויות וגדר ההפרדה.
ייתכן שראש הממשלה אולמרט ייפגש עוד השבוע עם הנשיא עבאס, אחר כך צפויה פגישה נוספת בין השניים לקראת הגעתה לאיזור של שרת החוץ האמריקנית בשבוע השני של ספטמבר. קונדליסה רייס אמורה ל"חמם" את הענינים ולהתחיל ולתווך בין הצדדים כדי להכינם ל"ועידה הבינלאומית". מבחינת הפלסטינים בשתי הפגישות של אולמרט ועבאס תתברר מידת הרצינות של הצד הישראלי והאם באמת הוא מוכן לעשות צעדים אמיתיים לקראת שלום עם הפלסטינים.
הנשיא מחמוד עבאס ודובריו מכינים בינתיים את הציבור הפלסטיני לבאות. מחמוד עבאס מכחיש בתוקף קיומן של שיחות חשאיות עם ישראל על הסדר הקבע. אמצעי התקשורת הפלסטינים שתחת שליטתו מדגישים, ללא הרף, כי עבאס מתנגד להצהרת עקרונות חדשה על הסדר הקבע, למדינה פלסטינית בגבולות זמניים ולכל פתרונות ביניים.
אם בישראל חשבו שבגלל החלשותו של מחמוד עבאס בזירה הפנימית הפלסטינית יהיה קל יותר להתקדם במשא ומתן הרי שמדובר בטעות. הסימנים מעידים על כך שעבאס נערך להקשחת עמדות ודווקא ינסה לנצל את חולשתו כדי להפעיל לחץ על ישראל לעשות ויתורים. הדרך ל"ועידה הבינלאומית" רצופה עדיין מכשולים רבים. עבאס תיאם כבר עמדות עם מצרים וירדן לדרוש מסגרת להסכם קבע מפורט עם לוחות זמנים ולא "הצהרת עקרונות" כפי שרוצה ישראל. בישראל בינתיים אין עמדה מגובשת אחת. הנשיא שמעון פרס מדבר על הצעה מסויימת, המשנה לראש הממשלה השר חיים רמון מדבר על הצעה שונה ולראש הממשלה אולמרט יש גם תוכנית משלו. ממשלת ישראל צריכה אף היא להיערך למשא ומתן ולקבוע את עמדותיה. הפלסטינים יודעים היטב מה הם רוצים האם גם אנחנו?

צילום: ר"מ אולמרט ושרי החוץ של ירדן ומצרים, באדיבות לע"מ

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר