יום רביעי, 22 באוגוסט 2007

אין מי שיסביר לעולם

ישראל שקלה, כבר לפני זמן רב, במסגרת ההתיעצויות הבטחוניות שקיימה כיצד להלחם בירי טילי הקסאם מהרצועה, לנתק את החשמל לתושבי עזה כדי להפעיל לחץ על ארגוני החבלה להפסיק את הירי. הרעיון נדחה על הסף מסיבות הומניטריות כדי שלא להטיל עונש קולקטיבי על האוכלוסיה הפלסטינית. והנה מי שגורם לניתוק החשמל ברוב חלקי הרצועה הוא ארגון החמאס ולא ישראל שאותה מנגחים בעולם, חדשות לבקרים, על מדיניותה כלפי תושבי הרצועה.
במשך כמה ימים לא היה חשמל ברצועה לאחר שהאיחוד האירופי הפסיק לממן את הדלק לייצור חשמל ברצועת עזה כשהתברר לו שארגון החמאס גונב את הכספים של חברת החשמל בעזה כדי לממן בין היתר את הפעילות הצבאית שלו. האיחוד האירופי מזרים מידי חודש כ-20 מליון יורו לרכישת הדלק המשמש לייצור החשמל והוא דורש עכשיו ערבויות שכל הכספים שהוא מעביר יגיעו לרווחתם של תושבי הרצועה כתנאי לחידוש הסיוע.
מי שניצל את מה שקרה היה הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס אשר פנה למדינות ערב ולכמה ממדינות אירופה כדי לעדכנן בחומרת המצב. עבאס סיפר לכמה מראשי המדינות האלה כי המשך ניתוק החשמל יגרום נזק לכלכלה הפלסטינית בנוסף לסבל האזרחים בחיי היום יום.
החמאס נתפס כאן "על חם". במשך שנים תקף הארגון הזה את אש"ף והרשות הפלסטינית על העלמות וגניבות כספים והנה ברגע שהשתלט על השלטון ברצועה מאמצים אנשיו את אותן השיטות. לכן מיהר החמאס להתחייב בפני האיחוד האירופי לכבד כל מסקנה שתקבע על ידי הועדה החיצונית שתבדוק את הנושא. השיבושים באספקת החשמל פגעו גם באספקת המים מכיוון שבהעדר חשמל לא ניתן היה להפעיל את משאבות המים למרות החום הכבד ברצועה.
היכן ישראל בסיפור? שתיקה מוחלטת מצד הדרג המדיני והבטחוני. האם אין זו הזדמנות טובה להסברה הישראלית להציג את הנזק שגורם החמאס לתושבי הרצועה? האם מישהו בישראל, במערכת הביטחון או במשרד החוץ חשב כיצד לנצל את הסיפור הזה מבחינה תקשורתית כדי לשפר את תדמיתה של ישראל? האם לא היה ראוי למשל, שישראל תציע עזרה זמנית כלשהי לפלסטינים, ולו רק כדי לחשוף ברבים את ערוותו של ארגון החמאס? הרבה שאלות ותשובות אין.
אסור לישראל לגלות אדישות כלפי הנעשה ברצועה, במיוחד בכל כל מה שקשור לאוכלוסיה האזרחית. ישראל חייבת לנצל כל הזדמנות להסברת עמדתה כי התנתקה באופן מוחלט מהרצועה וכי רוב הבעיות הבטחוניות והכלכליות של התושבים הן תוצאה ישירה של מדיניות הארגונים הפלסטינים הקיצוניים. הרדיו והטלוויזיה של הרשות הפלסטינית הכפופים ישירות לנשיא מחמוד עבאס תוקפים, כבר כמה ימים בשידוריהם, את ארגון החמאס על פרשת החשמל. אמצעי התקשורת הישראלים והזרים מתענינים פחות בסיפור אולם אם ישראל היתה נוקטת יוזמה כלשהי, בצורה מושכלת, לסייע לתושבי הרצועה סביר להניח כי היתה זוכה בכמה נקודות בדעת הקהל העולמית.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר