יום שני, 20 באוגוסט 2007

איראן תנסה להכשיל את הועידה הבינלאומית בסתיו

שרת החוץ האמריקנית קונדליסה רייס אמורה להגיע לישראל בשבוע הראשון של ספטמבר כדי לנסות ולקדם את המגעים בין ישראל לרשות הפלסטינית בנושאי "הליבה" של הסדר הקבע. בינתיים אף אחד מן הצדדים לא יודע מתי בדיוק תתקיים הועידה הבינלאומית, היכן ומי ישתתף בה. האיראנים שהפכו למעצמה אזורית חזקה במזרח התיכון מתכננים, על פי כמה סימנים, לחבל בועידה ולהביא לכשלונה, באמצעות בני בריתם, החזבאללה, החמאס והג'האד האיסלאמי. בעוד ישראל וארה"ב מחפשות דרכים נוספות "להחליש את החמאס" מתחיל ארגון החמאס, המנוטרל מהמשא ומתן, בהחלשתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בדעת הקהל הפלסטינית כדי לשמוט מתחת לרגליו כל לגיטימציה למשא ומתן עם ישראל. אם בעבר, בהסכם הפיוס בין הפתח לחמאס המכונה "הסכם מכה", הסכים החמאס לכך שאש"ף והנשיא עבאס ינהלו את המשא ומתן עם ישראל, הרי שעתה השתנתה התמונה. ראש הממשלה המודח של החמאס איסמעיל הניה כינס שלשום מסיבת עיתונאים בעזה שבה הודיע כי "אין לאף אחד בשלב הזה מנדט לנהל משא ומתן עם ישראל". הניה גם הודיע כי לאף אחד "אין זכות לוותר בנושא הפליטים ו"זכות השיבה"".
גם באש"ף עצמו ניכרת הקשחת עמדות. דוברים שונים של אש"ף מכחישים את הידיעות בעיתונות הישראלית על משא ומתן רציני בין הצדדים על הסדר הקבע. יאסר עבד רבו, המזכיר הכללי של אש"ף אומר כי "הדבר היחידי שמעניין את ישראל הוא לשבת עם מדינות ערב כדי להשיג צעד כלשהו לקראת נרמול היחסים עימן".
הצהרותיו של איסמעיל הניה צריכות להדליק "אור אדום" אצל שני הצדדים. גם כך, מצבו של מחמוד עבאס רעוע בדעת הקהל הפלסטינית ואין לו לגיטימציה רבה. כל צעד שייעשה כלפי ישראל במשא ומתן יוצג מייד כ"ויתור מסוכן" על ידי החמאס או כמעשה של "בגידה". נכון שמחמוד עבאס הבטיח בעבר לפלסטינים כי יביא כל הסכם למשאל עם אך הדבר הזה איננו מעשי. כיצד יביא הבנות כלשהן עם ישראל למשאל עם ברצועת עזה, למשל, הנשלטת על ידי החמאס או במחנות הפליטים הפלסטינים בסוריה ולבנון?
ההערכות המודיעיניות הן שככל שיתקרב מועד "הועידה הבינלאומית" ינסו הארגונים הקיצוניים לטרפד אותה. אסור לשכוח שהחמאס מאפשר לארגון הג'האד האיסלאמי לשגר טילי קסאם מרצועת עזה לעבר ישראל באין מפריע. אחד התרחישים האפשריים הוא מתקפת קסאמים מהרצועה על ישראל לקראת כינוס הועידה, במטרה להכשילה, או אפילו חידוש פיגועי ההתאבדות של החמאס בתוך ישראל כדי לטרפד כל התקדמות מדינית. ישראל לא תוכל להרשות לעצמה לנהל משא ומתן "תחת אש" וב"צל הטרור". המחאה הציבורית תגבר והממשלה תאלץ להפסיק או להשעות את המשא ומתן. קברניטינו צריכים לקחת זאת בחשבון ולשאול את עצמם האם העיתוי הנוכחי למשא ומתן על הסדר הקבע הוא נכון? האם ישראל צריכה להבהיר כבר עכשיו כי לא תנהל משא ומתן אם יתחדשו פעולות הטרור נגדה? יש כבר סימנים כי החמאס מתכוון להכשיל את "הועידה הבינלאומית" בסתיו ישראל צריכה להבהיר כי "לא יהיה משא ומתן בכל מחיר" גם אם פירוש הדבר הפסקת המגעים עם הפלסטינים. עדיף להגדיר כבר עכשיו את "הקו האדום" של ישראל ולהבהיר זאת גם לאמריקנים לפני שיתחדשו הפיגועים. אם תגרר ישראל למשא ומתן "תחת אש" יהיה בכך מסר של חולשה והפלסטינים יגבירו את הטרור כדי לאלץ את ישראל להגיש ויתורים נוספים. כדאי לדבר כבר עכשיו בקול ברור.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר