יום ראשון, 19 באוגוסט 2007

לעצור את המימון לטרור העולמי

ארה"ב עשתה בשבוע שעבר שני צעדים חשובים במלחמתה בטרור האיסלאמי הקיצוני. האחד הכללתו של ארגון "פתח אל-איסלאם" ברשימת ארגוני הטרור והשני ההודעה על כוונתה להכליל ברשימה זו גם את "משמרות המהפיכה" האיראניים. האם ארצות הברית נהגה נכון? האם לישראל יהיו רווחים מדיניים כלשהם מהצעד הזה? התשובה היא חיובית. כל פעולה נגד הטרור העולמי ונגד איראן משרתת את האינטרסים האמריקנים ואת ישראל שהפכו ל"סדין אדום" באיזור המזרח התיכון בפרט ובעולם בכלל. בהודעת משרד החוץ האמריקני נאמר כי "קונדלסיה רייס מתייחסת לארגון "פתח אל-איסלאם" כמשתייך לטרור העולמי וכי הוא מאיים על שלום לבנון והאיזור". מומחי מודיעין אומרים כי ארה"ב מעריכה כי לארגון זה, שעדיין מנהל קרבות מרים עם צבא לבנון במחנה הפליטים נהר אלבארד, יש קשר הדוק עם ארגון אלקאעדה ולאו דווקא עם המודיעין הסורי כפי שניסו לטעון גורמים בלבנון. בראש הארגון הזה עומד פלסטיני בשם שאכר אלעבסי, יליד יריחו, המבוקש בירדן בשל השתתפותו ברצח הדיפלומט האמריקני לורנס פולי בעמאן ב-2002. בארגון חברים מחבלים ממוצא ערבי מגוון. ההערכה היא שארגון אלקאעדה מנסה להתבסס במחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון כדי לפעול נגד מדינות נוספות באיזור ונגד כוח יוניפי"ל בדרום לבנון. הצבא הלבנוני לא הצליח עד כה להכריע את לוחמי הארגון, כשבעים במספר, המתבצרים בתוך מנהרות בחלק הדרומי של מחנה הפליטים נהר אלבארד.
באשר ל"משמרות המהפיכה" האיראניים הרי שעל פי המודיעין האמריקני הכוח המבצעי של ארגון זה המכונה "כוח אל קודס" מסייע בנשק ואימונים למליציות השיעיות בעיראק, לטאליבאן באפגניסטן וגם לחזבאאללה ולחמאס. האיראנים השיעיים לא מבדילים בין הטרור הסוני לטרור השיעי והם מוכנים לתמוך בכל ארגון טרור הפועל נגד ארה"ב וישראל. ההכרזה הרשמית על משמרות המהפיכה האיראניים כארגון טרור תהיה כנראה בחודש הבא לפני הכינוס השנתי של עצרת האו"ם.
ארה"ב ייסדה את "הרשימה השחורה" של הארגונים העוסקים בטרור מייד לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר 2001. רשימה זו מאפשרת לה לפעול מוסרית וחוקית נגד ארגונים אלה. הטרור ממומן על ידי כסף והוא קשור לגופים עסקיים שונים ברחבי העולם. החוק מאפשר לארה"ב לפעול נגד גופים עסקיים וכלכליים הקשורים לארגוני טרור שנכללים ב"רשימה השחורה" של מחלקת המדינה.
בהחלטתה הקשורה ל"משמרות המהפיכה" האיראניים מאותתת ארה"ב לאיראן על חוסר שביעות רצונה מההיענות האיראנית לדרישות הקהילה הבינלאומית להקפיא את תוכנית הגרעין שלה.
ישראל צריכה לברך על ההחלטות האמריקניות האחרונות. ארגון אלקאעדה מנסה לפגוע בכוחות האו"ם בדרום לבנון כדי לערער את היציבות היחסית שהושגה שם ולמנוע את יישום החלטה 1701 שהתקבלה בימים האחרונים של מלחמת לבנון השניה, בכך הוא מנסה לסייע לחזבאללה וייתכן שהפיגוע שהיה, לאחרונה נגד חיילי הכוח הספרדי בדרום לבנון מתואם בין אלקאעדה לבין החזבאללה. ארגון אלקאעדה כבר התמקם ברצועת עזה והקים שלוחה הנקראת "צבא האיסלאם" שחטפה את כתב הבי.בי.סי אלן ג'ונסטון ומתכננת פיגועים נגד יעדים מערביים נוספים.
מה שדרוש הוא פעילות דיפלומטית נרחבת מצד ארה"ב וישראל כדי שגם מדינות נוספות בעולם יצטרפו לחרם האמריקני. רצוי ליזום "רשימה שחורה" של הקוורטט-הרביעיה הבינלאומית ( שבה חברים ארה"ב, האיחוד האירופי, רוסיה והאו"ם). פעילות נחרצת של הקוורטט, כגוף אחד, הפועל נגד הטרור יכולה להיות יעילה בהפחתת המימון המשמן את גלגלי הטרור העולמי. כדאי להקדיש לכך מחשבה. בינתיים הטרור מכה ללא הרף.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר