יום חמישי, 16 באוגוסט 2007

מה צריכה להיות תשובת ישראל לסוריה?

שתי הצהרות חשובות נזרקו השבוע אל חלל האויר במזרח התיכון, דבריו של סגן נשיא סוריה פארוק א-שרע כי סוריה לא מתכוונת ליזום או לפתוח במלחמה נגד ישראל והצהרתו של מזכ"ל החזבאללה חסן נצראללה כי ארגונו "אינו רוצה מלחמה והלואי שלא תהיה". האמנם? בישראל התקבלו הצהרות אלה בסיפוק אך בחשדנות. סוריה והחזבאללה ממשיכות להתחמש בנשק וטילים, הצבא הסורי הגביר את אימוניו וחזבאללה ממשיך בהברחות הנשק מסוריה ללבנון. מה צריכה לעשות ישראל בתגובה?
הדרג המדיני יישם, כנראה, חלק מהמלצות הביניים של ועדת וינוגרד. בשבועות האחרונים התכנס הקבינט הבטחוני שש פעמים כדי לדון בתרחישים שונים של עימות עם סוריה. ראש הממשלה, שר הבטחון והרמטכ"ל גם יצאו לסיור בפיקוד הצפון ושמעו מפי מפקדי הצבא כי השינויים בהערכות יחידות צבא סוריה היו מגננתיים בלבד. האם ייתכן כי ההצהרות האלה נאמרו כדי "להרדים" את ישראל ואז אולי לפתוח במתקפת פתע? בהחלט אפשרי, כבר הופתענו על ידי הערבים ב-1973, במלחמת יום הכיפורים. גורם בטחוני בכיר אמר לי שמה שמפתה את הסורים יותר מכל לצאת למלחמה בישראל היא העובדה שהעורף הישראלי חשוף לחלוטין, ללא אמצעי הגנה. ההנהגה הסורית, כך סיפרו גורמים לבנונים יודעי דבר, ממש התמוגגה מהצלחת מתקפות הטילים של החזבאללה על ערי ישראל במלחמה האחרונה והיתה מרותקת למרקעי הטלויזיה כדי לעקוב אחר שידורי תחנת "אלמנאר" של השיח' חסן נצראללה. לא בכל יום רואים מאות אלפי ישראלים נמלטים מבתיהם מאימת הטילים הערבים. מתקפה סורית על ישראל, על פי תכנון המטכ"ל הסורי, תהיה משולבת עם ירי אלפי רקטות של החזבאללה מלבנון ומאות טילי קסאם של החמאס מרצועת עזה. ה"סנדוויץ'" הזה שבו תהיה נתונה ישראל מדרום ומצפון מוצג על ידי הצבא הסורי לנשיא בשאר אסד בתרחישים השונים של המלחמה העתידית. חיזוק העורף הישראלי באופן משמעותי ומהיר יאותת לסורים כי ישראל אינה מתכוונת לספק להם מטרות קלות.
סוריה גם מהדקת, באחרונה, את קשריה עם איראן. ביקורו האחרון של נשיא איראן אחמדינג'אד בסוריה שבו הוא התלהם והבטיח "קיץ חם" ומה שהתרחש מאחורי הקלעים, מבחינת התיאום האיראני עם מנהיגי החמאס והג'האד האיסלאמי, לא נעלם מעיני ואוזני המודיעין הישראלי. על פי מקורות ערביים הגנרל עאסף שווקאת מפקד המודיעין הסורי "דוחף"את גיסו, הנשיא בשאר אסד למלחמה עם ישראל. הגנרל שווקאת היה מעורב בחיסולו של ראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי, הוא חושש מבית הדין הבינלאומי ומעוניין להרחיק את תשומת לב העולם מנושא זה גם במחיר של עימות צבאי עם ישראל.
על פי נתוני המודיעין, הסורים חיזקו את מערך הנ"מ שלהם ויש להם כ-200 סוללות מסוגים שונים, מערך זה נועד לנטרל את חיל האויר הישראלי כלקח שהפיקו הסורים ממלחמת לבנון השניה. הסורים הפיקו לקחים נוספים מהמלחמה והם מנסים לסגור את הפערים הצבאיים הנדרשים מול ישראל, בכל התחומים, כדי להיות מוכנים ביום פקודה.
ישראל אם כך חייבת לשמור על עירנות מתמדת בכל מה שקשור ל"ציר הרשע". המבחן צריך להיות המעשים של הסורים בשטח. למודיעין הישראלי יש רשימה מוכנה של מאות "סימנים מעידים" על הכנות למלחמה אפשרית בכל אחת מן הגזרות הרלבנטיות. אם יתממשו סימנים אלה אסור לישראל להמתין לרגע ועליה לשקול, אפילו הנחתת מכת מנע מקדימה על סוריה והחזבאללה כפי שעשתה למדינות ערב במלחמת ששת הימים. ישראל חייבת, במידת הצורך, להכריע את המלחמה הבאה, אם תפרוץ, בצורה ברורה ומהירה. כולם צריכים לדעת מי ניצח ומי הפסיד. והחשוב מכל חיזוק כוח ההרתעה של ישראל. צריך לחזק את צה"ל באימונים ובנשק מתקדם. לסורים יש מודיעין טוב והם יבינו, די מהר, את עוצמת הכוח העומד מולם.
עם זאת אסור לישראל לדחוף את סוריה, עוד יותר, לחיקו של הדוב האיראני. היא צריכה לתת לסוריה גזר בדמות "אופק מדיני" שינטרל את המוטיבציה של גורמים סורים קיצוניים מלגרור את הנשיא בשאר אסד למלחמה עם ישראל ויאפשר את חידוש המשא ומתן בין שתי המדינות.
עד כה העדיפה ישראל את המסלול הפלסטיני אבל המסלול הזה מורכב מאוד וספק רב אם אפשר להגיע להסדר עם ההנהגה הפלסטינית המפוצלת הנוכחית. ארצות הברית מסתייגת מסוריה ומעדיפה, גם כן, את הערוץ הפלסטיני בגלל תמיכת סוריה המסיבית בפעולות הטרור נגד החיילים האמריקנים בעיראק ומוערבות סוריה בזירה הלבנונית. צריך להמשיך ולאותת ללא הרף לסוריה על כוונות השלום של ישראל בדרכים שונות. אסור להזניח את אופציית הערוץ החשאי ולמצות עד תום את מאמצי התיווך של תורכיה בין ישראל לסוריה. יש גם לשקול לשלב את סוריה בועידה הבינלאומית שיכנס הנשיא בוש בסתיו הקרוב, אפילו כמשקיפה בלבד, כדי לא להרגיז את האמריקנים, או להודיע לפחות כבר עכשיו, בתיאום עם ארה"ב, שהיא תשולב בשלב הבא של המשא ומתן. המשך בידודה של סוריה רק ידחוף אותה יותר לזרועותיה הקיצוניות של טהראן.

צילום באדיבות דובר צה"ל

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר