יום רביעי, 15 באוגוסט 2007

מלחמת התקשורת בין החמאס לפתח

העימות בין החמאס לפתח עבר גם למישור התקשורתי ומאבק הכוחות בעיצומו. "אנו במצב של מלחמה תקשורתית" אומר ריאד אלמאלכי, שר ההסברה בממשלת סלאם פיאד, לקבוצה של עיתונאים ישראלים שהגיעה אתמול לרמאללה לסיור ברדיו ובטלוויזיה הפלסטינים הכפופים ישירות למשרד הנשיא מחמוד עבאס. "בעזה מפיץ החמאס שקרים ודיסאינפורמציה באמצעות אמצעי התקשורת שתחת מרותו, ערוץ הטלויזיה הלוויני שלו ותחנת הרדיו שלו, שניהם תחת השם "אלאקצא" מדגיש אלמאלכי, "אנו מנסים לייצר אמינות באמצעים שלנו".
אמצעי התקשורת של החמאס ברצועה, אומר מאלכי, מפיצים ארס ורעל לא רק על ישראל אלא גם על הרשות הפלסטינית ואנשיה. ריאד אלמאלכי מגלה כי הרשות פנתה לגורמים במצרים כדי להפסיק את שידור טלוויזית "אלאקצא" המשדרת באמצעות הלווין "נייל-סט". הרשות הפלסטינית פועלת גם להפסיק את שידורי תחנת הרדיו של החמאס מהרצועה ולהגביר, במקביל, את עוצמת שידורי תחנת הרדיו "קול פלסטין", שופר הרשות, כדי שיגיעו לכל בית ברצועת עזה.
אין עוררין שחופש העיתונות של העיתונאים בעזה תחת שלטון החמאס נפגע באופן ניכר. החמאס הפסיק את שידורי הטלוויזיה והרדיו של הרשות הפלסטינית מהרצועה, פגע קשות בציוד השידור והעובדים יושבים בבתיהם בפחד. בשבוע שעבר ניסה העיתונאי חסן אלכאשף לחדש את שידור התכנית "קו אדום", בטלוויזיה הפלסטינית, מאולפני "רמאתאן" בעזה אך החמאס מנע זאת בכוח תוך הפניית איומים כלפיו.
מועדון העיתונות האמריקני "מדיה ליין" שארגן את הסיור לקח אותנו אל אולפני הרדיו הפלסטיני "קול פלסטין" בשכונת אל ארסאל לא הרחק מהמוקאטעה. האולפנים שוכנים בבנין פשוט של שלוש קומות. בחדרים תלויות תמונות של יאסר ערפאת בלבד. תמונות אבו מאזן אינן בנמצא. "ערפאת הוא הסמל בכל המוסדות הרשמיים" מסבירים המארחים. באולפנים משדרים את תכנית הבוקר "צבאח אלח'יר פלסטין" ומקליטים תוכנית לקראת צום הרמדאן במחצית ספטמבר.
באום אל שראיט, בבנין הטלויזיה הפלסטינית ממתין לנו באסם אבו סומיה האחראי היום על שידורי הרדיו והטלוויזיה הפלסטינים. "מחר החמאס יתקוף אותנו בכל אמצעי התקשורת, על כך שהזמנו לכאן יהודים "הוא אומר לי בחיוך מריר. "אנחנו אמצעי התקשורת היחידים בעולם שהותקפו פיזית על ישראל והחמאס" הוא מציין. בנין הטלוויזיה הרוס למחצה, הציוד מיושן מאוד, הטלויזיה משדרת בתקציב פעולות שנתי של 400 אלף שקלים בלבד לא כולל תשלום משכורות לעובדים. לפקידים והעורכים קשה להגיע לרמאללה מרחבי הגדה בגלל מחסומי צה"ל. אבו סומיה טוען כי לפני השתלטות החמאס על עזה ניסו כתביו ושדריו לראיין את מנהיגי החמאס אך הם החרימו את אמצעי התקשורת של הרשות בטענה כי הם מסיתים נגד החמאס. 300 עובדיה העיתונאיים של הרשות הפלסטינית נמצאים במצב קשה. לא ניתן כמעט לשמוע אופטימיות בדבריו. החשש הוא שהחמאס עלול להשתלט גם על הגדה. אנו מנסים לעודד את העיתונאים הפלסטינים בכך שבקרוב נזמין אותם לביקור גומלין אצלנו בירושלים. אולם יאמר כי גם ידיו של ארגון הפתח אינן נקיות. גם אנשיו מנסים את כוחם במלחמת התעמולה ומעבירים ידיעות מפוברקות על "זוועות החמאס ברצועה" לתקשורת הזרה ולתקשורת הישראלית. "צריך לבדוק כל מידע ולהצליב אותו עם כמה מקורות, יש ידיעות רבות לא נכונות" אומר אחד הכתבים הישראלים בקבוצה.
עזבנו את רמאללה בתחושה קשה. הרדיו והטלוויזיה הפלסטינים, אמצעי התקשורת הרשמיים של הרשות במצב רעוע שמשקף כנראה גם את מצבו של ארגון הפתח. תחושות של חשש, חוסר ודאות. כאילו שמחכים לאיזה נס. סיכמנו עם מארחינו על שיתוף פעולה עיתונאי, ישראלי-פלסטיני רצוף. בפעם הראשונה היתה, באוירה בביקור, תחושה של שותפות גורל: יש לישראלים ולפלסטינים אויב משותף-החמאס.

בצילום יוני בן-מנחם עם שר ההסברה הפלסטיני ריאד אל-מאלכי.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר