יום שלישי, 14 באוגוסט 2007

התגברות האיסלאם הקיצוני בתחומי יהודה ושומרון

גורמי המודיעין בישראל מתריעים בשנה האחרונה על התגברות תהליך האיסלאמיזציה של החברה הפלסטינית ביהודה ושומרון. הדבר בא לידי ביטוי בשורה של מאפיינים: עלייה מאסיבית בבניית המסגדים בגדה, היחס לתושבים הנוצרים, התחזקות מעמדו של ארגון החמאס ועוד. תהליך זה נובע, להערכת גורמי הבטחון, ממגמה כלל איזורית של העימות הצבאי והתרבותי של המדינות הערביות והאיסלאמיות אל מול מדינות המערב ומהעימות הפלסטיני עם ישראל הנתפסת כחלק בלתי נפרד מהמערב ותרבותו. ארגונים איסלאמים שונים כמו החמאס, החזבאללה, הג'האד האסלאמי ואפילו אלקאעדה שכבר חדר לרצועת עזה, מנסים להביא ל"מהפך שלטוני" כדי להחיל את דת האיסלאם על הרשות הפלסטינית החילונית. החמאס הצליח אפילו להשתלט, לאחרונה, באמצעות כוח צבאי על כל רצועת עזה.
אחד הארגונים שהגביר בשנה האחרונה את פעילותו בשטחים הוא "מפלגת השחרור האיסלאמית" (חזב א-תחריר-בערבית). ברשות הפלסטינית לא הגבילו את פעילותו של הארגון מכיוון שאין לו זרוע צבאית, הוא לא מחזיק בנשק המאיים על הרשות והוא איננו עוסק בפעילות טרור נגד ישראל. בסוף השבוע האחרון קיימה "מפלגת השחרור האיסלאמית" שתי עצרות גדולות, בו זמנית, בעזה וברמאללה. הפעילות באה לציין את יום השנה ל"הרס הח'ליפות המוסלמית" בידי המנהיג הטורקי אתא טורק, מייסדה של טורקיה המודרנית והחילונית ב-1924. מנהיג המפלגה המסתתר עטאא' בן ח'ליל אבו רשתה, נשא בעצרת ברמאללה, שבה השתתפו יותר מעשרים אלף איש, נאום מוקלט נגד שליטי ערב והיוזמה הערבית והאשימם ב"מכירת מרבית פלסטין ליהודים". הוא קרא בנאומו להקמתה מחדש של הח'ליפות האיסלאמית אשר "תעקור מן השורש את הישות היהודית ותחזיר את פלסטין ואלאקצא למוסלמים". הרשות הפלסטינית לא הפסיקה את ההפגנה ברמאללה בנימוק הרשמי כי "לא היתה כל הפרעה לסדר הציבורי" אולם מקורות ברשות מסרו כי הרשות ניסתה למנוע את כינוס העצרת על ידי הפעלת לחצים על הנהלת בית הספר "פרינדס" ברמאללה שבמגרש הכדור רגל שלו התקיימה העצרת.
בתהלוכה של פעילי המפלגה בעזה הושמעו קריאות קשות נגד הרשות הפלסטינית. היא כונתה במילים "נטע שטני שנולד מרחם הסכם אוסלו".
הפעילות של"מפלגת השחרור האיסלאמית" ביהודה ושומרון מסוכנת מאוד לשלטונו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. מדובר בגוף איסלאמי קיצוני, שהוקם ב-1923 על ידי תקי א-דין אלנבהאני והפועל ב-44 מדינות בעולם, בארה"ב, באירופה, פקיסטן, אוזבקיסטאן, עיראק ואפילו בקרב ערביי ישראל, כנראה בעיקר בכפר ג'ת. פעילות הארגון נאסרה בגרמניה ודנמרק. המפלגה לא משתייכת לזרם הסלפי באיסלאם היא גם לא שייכת לארגון "האחים המוסלמים" אך מברכת על פעילותו והיא מתנגדת לשיתוף פעולה עם איראן בשל הקשר שלה עם מדינות כמו רוסיה הנלחמות באיסלאם. "מפלגת השחרור האיסלאמי" הודיעה כי היא נגד פגיעה באזרחים חפים מפשע והיא בעד הפצת האיסלאם בדרך של חינוך ותרבות. המפלגה פועלת גם במזרח ירושלים ובודאי זכורה לכולם קבלת הפנים שלה זכה אחמד מאהר, שר החוץ המצרי, בסוף 2003, בעת שביקר בהר הבית. עשרות מפעילי המפלגה הסתערו עליו בצעקות "בוגד" והשליכו לעברו נעלים. הוא חש ברע ופונה לכמה שעות לבית חולים ישראלי.
השתלטות החמאס על רצועת עזה ונסיונותיו לבסס את מעמדו להשתלט גם על הגדה בהמשך, מעודדים גופים איסלאמיים קיצוניים נוספים לפעול ברחוב הפלסטיני בגדה כדי להפיץ את דת האיסלאם ולהסית נגד הרשות הפלסטינית וישראל. "מפלגת השחרור האיסלאמית" שואבת עידוד מהצלחת החמאס והיא תגביר את פעילות הרחוב שלה בשטחים נגד הרשות ונשיאה מחמוד עבאס. תהליך ההתקרבות, הגובר והולך, לדת האיסלאם, של תושבי הגדה, בשילוב עם השימוש הפוליטי שעושים בו כמה גופים איסלאמיים קיצוניים, עלול לחולל מהפך אסטרטגי בתפיסה של תושבי הגדה שיראו במאבק ברשות הפלסטינית מאבק דתי אידיאולוגי ובמאבק בישראל, מאבק דתי קיצוני על פני מאבק לאומי. מהפך כזה עלול להשפיע קשות על הסיכויים למצוא פתרון מדיני לעימות בין ישראל לפלסטינים. הרשות הפלסטינית חייבת להלחם בחכמה בתופעה הזו וכך גם ישראל. ישראל יכולה לפעול ללא מגבלות נגד הפעילות של "מפלגת השחרור האיסלאמית" במזרח ירושלים ובתוך תחומי הקו הירוק וככל שתקדים כן ייטב.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר