יום ראשון, 12 באוגוסט 2007

"בחכמה תעשה לך מלחמה"

אמצעי התקשורת העוינים את ישראל בעולם הערבי, הסתערו בסוף השבוע שעבר על הדווחים של אונר"א (סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם) בנושא התמוטטותה הצפויה של הכלכלה של רצועת עזה כמוצאי שלל רב. אפילו הטלוויזיה האיראנית הקדישה לנושא תוכנית מיוחדת בת שעה.אוייבנו אוהבים לשנוא אותנו ואנו מספקים להם את התחמושת.
פיליפו גראנדי, סגן מנכ"ל אונר"א ברצועת עזה כינס בסוף השבוע שעבר מסיבת עיתונאים בעזה והזהיר מפני התמוטטות כלכלית מוחלטת ברצועה. בתוך כמה שבועות, הבהיר גראנדי, תהיה רצועת עזה, תלויה במאה אחוזים בסיוע הומניטרי חיצוני. הוא הפנה קריאה נואשת לישראל, החמאס והפתח כי אם יימשך הסגר תתמוטט הכלכלה בעזה.
גראנדי מסר נתונים מדאיגים על התמוטטות המגזר התעשייתי והחקלאי ברצועה, הוא דרש לפתוח את מעבר קרני ולאפשר ייבוא ויצוא סחורות וגילה כי הנזק המצטבר לכלכלה ברצועה מאז ההשתלטות הצבאית של החמאס על הרצועה הוא של 23 מליון דולר.
אין ספק שישראל הידקה את הסגר על הרצועה כדי להגן על בטחונה. ישראל, למשל, מונעת הכנסת חומרי בניה לרצועה כיוון שחמאס משתמש, בהם, לבניית בונקרים, מנהרות ו"שמורות טבע" כפי שבנה החזבאללה בדרום לבנון. ישראל לא אפשרה כניסת פלסטינים ממצרים, ללא פיקוח, דרך מעבר רפיח כדי למנוע כניסת מחבלים שהתאמנו באיראן וסגרה את המעברים לאחר שארגוני החבלה ניסו לפגוע בהם, זאת בנוסף לירי הקסאמים המתמשך.
כל הצעדים האלה לגיטימיים אך אסור לנו להגרר למלכודת שטומן לנו החמאס ואסור להפוך את ארגון הטרור הזה ל"אנדרדוג". ישראל צריכה למצוא את המינון הנכון ולהקל את הלחץ הכלכלי על הרצועה. להראות לעולם כי אין פה הענשה קולקטיבית של מליון וחצי בני אדם החיים ברצועה וכי החמאס הוא שמהווה את האיום על השקט והיציבות ועל הכלכלה הפלסטינית.
ארגון החמאס ארגן לפני שבועיים סיור לכל הכתבים הזרים המוצבים בישראל, כדי להראות להם כיצד יש "דמוקרטיה" תחת שלטונו ברצועה וכיצד החיים מתנהלים, בבטחה, ללא שום תקלות והפרעות מצד השלטון. נו, היכן ההסברה שלנו?
הסוגיה הכלכלית-בטחונית של הרצועה מונחת, עתה, לפתחו של שר הבטחון החדש אהוד ברק. ישראל יכולה וצריכה לאמץ, כמדיניות חדשה, את סיסמת "הקלת סבלם של תושבי רצועת עזה" ולא לטמון את ראשה בחול. רק כך היא תצליח לדחוק את החמאס לפינה. יש להכריז, חדשות לבקרים, על הקלות וליזום צעדים הומניטריים יצירתיים.אסור לצרף אל מחנה תומכי החמאס ברצועה את אותם תושבים התומכים בתהליך המדיני.
במקביל ישראל צריכה להמשיך ולהתמודד, בתקיפות, עם ירי הקסאמים הנמשך ובחיסולים הממוקדים. מה שנדרש הוא הפרדה מוחלטת בין הנושא הכלכלי הומניטרי לנושא הבטחוני. חייבים להלחם בטרור אך עלינו להמנע, ככל האפשר, מפגיעה באוכלוסיה הפלסטינית החפה מפשע. אנו צריכים להתגבר על תחושות הנקם שלנו, להעניש רק את המחבלים ושולחיהם.
רק בקור רוח והגיון נגיע למטרה. יש להלחם בטרור בחכמה ולא ברגש. כבר נאמר "בחכמה תעשה לך מלחמה".

צילום באדיבות אתר הבית של אונר"א

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר