יום ראשון, 12 באוגוסט 2007

זכות השיבה"-תחילה"

לאט לאט מתפוגגת לה האופוריה של הועידה הבינלאומית ומתגלים הקשיים. לא ברור עדיין לצדדים שיוזמנו לועידה מה בדיוק אופיו של "המפגש הבינלאומי"הזה. לא ברור עדיין מי בדיוק ישתתף בו, מהו סדר היום במפגש ומתי והיכן הוא יערך. להערכת גורמים פלסטינים בכירים שרת החוץ האמריקנית רייס, תגיע, בקרוב שוב לאיזור כדי לגבש את הועידה על היבטיה השונים.
בינתיים מנסים הפלסטינים לקבוע את הנושא העיקרי של הועידה. בעוד ראש הממשלה אולמרט רוצה שהיא תגבש הסכם עקרונות כללי להסדר הקבע סיכם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס עם הנשיא המצרי מובארק כי הועידה הבינלאומית תגבש הסכם מסגרת מפורט להסדר הקבע עם לוחות זמנים לביצוע. האם ישראל תסכים לכך?
נביל שעת', חבר הועדה המרכזית של הפתח אומר כי אין צורך בהסכם עקרונות על הסדר הקבע. כבר בהסכם אוסלו נקבעה הצהרת עקרונות והעקרונות להסדר מופיעים במפת הדרכים, ביוזמה הערבית וביוזמת הנשיא בוש המדברת על שתי מדינות. הפלסטינים רוצים הסכם מפורט שניתן להתחיל ולישמו בשטח וכנראה שהצליחו לגייס את תמיכת מצרים וירדן לדרישתם זו או לפחות לדרישה שמטרות כינוס הועידה יוגדרו מראש כבר עתה.
דיפלומטים ואורחים זרים שנפגשו השבוע עם שרת החוץ ציפי ליבני מספרים כי שמעו ממנה שישראל רוצה שכבר בשיחות המכינות בין אולמרט לעבאס יידון, קודם לכל דבר אחר, נושא הפליטים וזכות השיבה. כידוע נושא זה הוא לב ליבה של הבעיה הפלסטינית.
העלאת נושא הזה כנושא הראשון לדיון עלולה לטרפד, כבר בהתחלה, את כל השיחות על הסדר הקבע בשל הפערים העמוקים בין שני הצדדים. סביר להניח כי הפלסטינים יבקשו לדחות את הדיון בסוגיה חשובה זו כדי לנסות ולחלץ מישראל ויתורים אחרים בנושאי ירושלים, הגבולות וההתנחלויות.
כדאי לשים לב להתבטאויות של שר הבטחון אהוד ברק אשר כראש ממשלה ניהל את השיחות עם ערפאת בקמפ דיויד. ברק אמר אחרי שהועידה נכשלה כי חשף את פניו האמיתיות של ערפאת אשר אינו רוצה להגיע להסדר קבע. שבע שנים חלפו מאז ואהוד ברק אומר היום ביתר נחרצות: "אין סיכוי להסדר עם הפלסטינים, מדובר בפנטזיות, אין הבדל בין חמאס לפתח ולא אפנה מחסומים בגדה".
האם אהוד ברק צודק? כדאי להעמיד את הפלסטינים במבחן כוונותיהם, ישראל צריכה להתעקש על כך שהנושא הראשון לדיון בין אולמרט לעבאס יהיה פתרון סוגיית הפליטים. הפלסטינים עומדים על כך שיותר לכחמישה מליון פליטים לחזור "לבתיהם ולרכושם", בפלסטין(שטחי 48), על פי החלטה 194 של האו"ם. האם יהיו מוכנים להתפשר? האם יסכימו למצוא פתרון יצירתי והגיוני לבעית הפליטים שלא יהווה את השמדתה של ישראל?
ראש הממשלה אולמרט יכול כבר עכשיו לחשוף את כוונותיו של מחמוד עבאס במפגשים בירושלים וביריחו, הרבה לפני שהצדדים נוסעים לארה"ב ל"מפגש הבינלאומי" הבלתי ברור.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר