יום שלישי, 7 באוגוסט 2007

כיצד מטפלים באיסלאם הקיצוני?

ארה"ב וירדן מפיקות לקחים מההשתלטות הצבאית של החמאס על רצועת עזה ומנצחון החמאס בבחירות האחרונות לפרלמנט הפלסטיני בינואר 2006. הירדנים חוששים מהאפשרות שמפלגת "חזית הפעולה האיסלאמית" שהיא, בדומה לחמאס בשטחים, הזרוע הפוליטית, בירדן, של תנועת "האחים המוסלמים" העולמית תשתלט על הבחירות המוניציפליות שהחלו בירדן ובעוד כמה חודשים על הבחירות לפרלמנט.
מפלגה זו שהתנגדה נחרצות להסכם השלום בין ישראל לירדן 1994 הפכה ב-1993 לקבוצה הגדולה בפרלמנט הירדני לאחר שהמלך חוסיין נכשל בנסיונו להקטין את השפעתה על ידי שינוי חוקי הבחירות. השתלטות החמאס על עזה עודדה את המפלגה הזו לנסות את כוחה, שוב, בזירה הפוליטית הירדנית. היא הציבה 36 מועמדים מטעמה בבחירות המוניציפליות שהחלו בירדן בשבוע שעבר. ממשלת ירדן שחששה מנצחון אפשרי של המפלגה האיסלאמית הקיצונית בבחירות, ארגנה מבצע נרחב בשיתוף עם הצבא הירדני הנאמן למלך עבדאללה. אלפי חיילים הנאמנים למלך הוסעו במשאיות מקלפי לקלפי כדי להצביע, המסר היה ברור ותקיף, וכבר בחלוף חמש שעות מתחילת ההצבעה הודיעה "חזית הפעולה האיסלאמית" על פרישתה מהבחירות והאשימה את הממשלה בזיוף התוצאות על פי הוראה מארצות הברית.
גורמים איסלאמים טענו כי השגריר האמריקני בירדן נפגש באחרונה עם ראשי השבטים הבדואים הנאמנים למלך וביקש מהם שלא לתמוך ב"חזית הפעולה האיסלאמית" בבחירות המוניציפליות ובבחירות לפרלמנט.
בניגוד לארגון הפתח והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס שנקטו בתחילה קו פייסני מול החמאס, ממשלת ירדן פתחה במתקפה תקשורתית על "חזית הפעולה האיסלאמית". ראש ממשלת ירדו מערוף בחית' האשים אותם באינטריסנטיות וקונספירציה. הוא טען כי תמיכתה בחמאס הביאה לירידה בפופולריות שלה ברחוב הירדני ולכן היא פרשה מהבחירות מחשש לתבוסה.
נראה שנצחון החמאס ברצועת עזה מפחיד מאוד את המדינות המתונות יותר כמו מצרים וירדן. שירותי הביטחון הירדניים עצרו לפני פחות משנתיים רשת חבלה של החמאס שתכננה פיגועים בירדן. המלך עבדאללה אינו חושש מצעדים תקיפים ולא דמוקרטיים ועושה הכל למנוע התגברות הכוחות האסלאמיים הקיצונים בארצו המאיימים על שלטונו. גם ארה"ב התפכחה מהחלום של החדרת הדמוקרטיזציה במדינות ערב והיא מאפשרת למלך עבדאללה לנהוג ביד קשה נגד הגופים האיסלאמיים הקיצונים.
לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס יש מה ללמוד מהירדנים. שם "אין חוכמות". מה שמאיים על השלטון מטופל "היטב". בארגון הפתח יש האומרים כי אישיותו החלשה וחוסר הכריזמה של הנשיא הפלסטיני הן הסיבות להצלחת החמאס. אצל יאסר ערפאת הדבר לא היה קורה והראיה לכך ערפאת טיפל בחמאס ביד קשה ב-1996 מבלי להניד עפעף. בסופו של דבר מדובר במנהיגות ויכולת לקבל החלטות. מחמוד עבאס איחר את הרכבת, הוא לא קיבל, בזמן,את ההחלטות הנכונות מול התגברות כוחו של החמאס והתוצאות ידועות לכולם.אולי ילמד, עכשיו, משכניו הירדנים ויצליח לעצור את הזחילה של החמאס ליהודה ושומרון לפני שיהיה מאוחר מידי.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר