יום ראשון, 5 באוגוסט 2007

"זאב בעור של כבש"

ראש הממשלה אהוד אולמרט והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס פותחים מחר בסדרה של שיחות על הסדר הקבע כשרצועת עזה נמצאת בשליטה מלאה של החמאס וכשהארגון הזה מאיים,בגלוי, להשתלט, גם, על הגדה. השיחות על הקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית יתקיימו כשהמדינה הפלסטינית העתידית, חצויה, כבר עכשיו, לשני חלקים: חמסטאן ברצועת עזה ופתחלנד בגדה המערבית. רבים ממקבלי ההחלטות בישראל סבורים שעובדה זאת היא חשובה מאוד ואין טעם במשא ומתן על הסדר הקבע כל עוד לא השתנה המצב הזה. למרות זאת ארה"ב מאיצה בשני הצדדים להתקדם ולהציג נייר כלשהו בועידה הבינלאומית שתתקיים בסתיו בארה"ב. הנשיא בוש רוצה הישגים בנושא המזרח התיכון לפני שהוא מסיים את כהונתו.
מחר תתברר יותר עמדתה של ישראל והאם אכן ראש הממשלה מוכן לדון עם הפלסטינים ב"נושאי הליבה "של הסדר הקבע: הגבולות, ההתנחלויות, ירושלים והפליטים. נושאים שסירב לדון בהם בפגישותיו, עד כה, עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. בעוד הליגה הערבית מאותתת לישראל כי היא מעוניינת לפתוח במשא ומתן לשלום כולל על בסיס היוזמה הערבית, התכנסה בשבוע שעבר בקהיר ועדה מטעמה של הליגה הערבית המפקחת על נושא הפליטים הפלסטינים וקבעה, חד משמעית, בהחלטותיה, את זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים לבתיהם ורכושם על פי החלטת האו"ם 194 תוך הדגשת סירוב מוחלט ליישוב הפליטים במקומות אחרים. באוירה הזו אמורים אולמרט ועבאס להגיע להסכם גם בענין הפליטים.
לדברי הפלסטינים, הנשיא מחמוד עבאס סבור שיהיה זה מועיל להגיע לועידה הבינלאומית המתוכננת לאחר "ליבון נושאי הליבה והבשלתם" בין הצדדים ולא כדי להתחיל בתהליך השלום האמיתי בועידה עצמה. ראש הממשלה אולמרט רוצה לגבש בפגישותיו עם הנשיא עבאס "הסכם עקרונות" כללי, עבאס רוצה "הסכם מסגרת" עם לוח זמנים מפורט.
לאחר כשלון פסגת קמפ דיויד, לפני שבע שנים, שעסקה בהסדר הקבע בין ישראל לפלסטינים נהג ראש הממשלה דאז, אהוד ברק, לאמר כי הוא "חשף את הפנים האמיתיות של ערפאת והוריד את המסיכה מעל פניו" ועכשיו ברור מה הם גבולות הויתורים של הפלסטינים. אהוד אולמרט אולי לא יודע כי מי שהוביל את הקו הקיצוני בקמפ דיויד, בין היתר, היה מחמוד עבאס. אולמרט עשוי לגלות בשיחותיו עם עבאס כי תדמית "הסבא הטוב" הרוצה שלום שמקרין מחמוד עבאס היא מטעה מאוד וכי מדובר "בזאב בעור של כבש". למרות האינטרסים המשותפים של אולמרט ועבאס בעקבות השתלטות החמאס על הרצועה אין שום שינוי בעמדות הפלסטיניות ב"נושאי הליבה" של הסדר הקבע, להיפך הנשיא מחמוד עבאס נמצא במצב שהקצנת עמדותיו בנושאים אלה רק תשרת אותו לטובה מבחינה פנימית ותציג אותו כמי ששומר על האינטרסים הלאומים הפלסטינים. כל התגמשות מצידו של מחמוד עבאס תוצג על ידי החמאס כ"בגידה" דבר שעבאס אינו יכול להרשות לעצמו. ראש הממשלה אולמרט יגלה מהר מאד שהפער בעמדות שני הצדדים הוא גדול מאוד וספק אם בכלל ניתן להגיע לנייר מוסכם כלשהו בשיחות בארבע עיניים. המשבר הוא רק ענין של זמן, כדאי שיידע זאת לפני שהוא מתחיל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר