יום ראשון, 5 באוגוסט 2007

ועידת השלום הבינלאומית יוצאת לדרך

MathKnight :צילום
ביקורה של שרת החוץ האמריקנית קונדליסה רייס באיזור השיג ככל הנראה התקדמות בכמה נושאים. בנוסף על הסכם עליו חתמה, השרה רייס, להעברת סכום של 80 מליון דולר לחיזוק מנגנוני הבטחון של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, הצליחה שרת החוץ האמריקנית להשיג את הסכמת ראש הממשלה אולמרט לדון עם הפלסטינים בנושאי המהות של הסדר הקבע, אם כי ספק, עדיין, אם מדובר בנושאי הליבה כמו ירושלים, הגבולות והפליטים, נושאים שישראל סירבה לדון בהם עד כה. ראש הממשלה מעוניין בגיבוש עקרונות שידונו בהקמת מדינה פלסטינית ושיהיו מכובדים ומקובלים על מדינות ערב שישתתפו בכינוס הבינלאומי בסתיו.
כנראה שגיבוש "הסכם עקרונות" כלשהו בין ישראל לפלסטינים יהיה במרכזה של הועידה או"המפגש הבינלאומי" שמארגנים האמריקנים בחודשים הקרובים.
התקדמות נוספת קשורה, כנראה, לאפשרות שמדינות ערביות ובראשן סעודיה הביעו נכונות עקרונית להשתתף במפגש זה ובעקיפין, להביע בכך, הכרה בישראל. ראש הממשלה אולמרט מנסה לקדם אפשרות זאת ולשכתו פרסמה הודעה המברכת על השתתפותם של מנהיגים ממדינות ערב בועידה הבינלאומית בסתיו.
אחד הסימנים להתקדמות שהושגה בביקור רייס הוא תגובתו של ארגון החמאס אשר מיהר לפרסם הודעה הקוראת למדינות ערב להחרים את הכינוס הבין-לאומי בסתיו. החמאס זועם על ההתעלמות ממנו ונחוש להכשיל כל מהלך מדיני.
הנשיא בוש רוצה להשיג הישגים בדרך למימוש חזונו להקמת מדינה פלסטינית עצמאית לפני שהוא מפנה את כיסאו בבית הלבן. ראש הממשלה אולמרט התאושש מהמסקנות הראשונות של דוח וינוגרד ורוצה לחזק את מעמדו הפוליטי והציבורי באמצעות התקדמות במישור המדיני וגם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס רוצה למחוק את חרפת תבוסתו לחמאס ברצועת עזה.
כל הצדדים יודעים שהפלסטינים עדיין לא מוכנים להסכם קבע עם ישראל במיוחד לאחר השתלטות החמאס על רצועת עזה. כל הסכם שיושג בין אבו מאזן לאולמרט יחייב משאל עם או בחירות בצד הפלסטיני וייתכן שגם בצד הישראלי.
גם אבו מאזן וגם אהוד אולמרט יצטרכו להשיג אחדות לאומית, כל אחד במחנה שלו, כדי לממש כל הסכם שיושג ביניהם. הדרך לכך ארוכה ומלאה מכשולים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר