יום חמישי, 19 ביולי 2007

מחוות בטחוניות לאבו מאזן-מהלך מחושב או הימור מסוכן?

מבחינת הפלסטינים, ישראל נסוגה בימים האחרונים, מאחד העקרונות החשובים שהציבה לעצמה במלחמה בטרור הפלסטיני של "לא לתת פרס לטרור ". החלטתה של ישראל לאפשר את חזרתם לשטחים, של נאיף חוואתמה מנהיג ארגון החזית הדמורטית לשחרור פלסטין, פארוק קדומי יו"ר המחלקה המדינית של אש"פ ועוד שלשה בכירים מהנהגת הפתח בתוניס ,מהווה כרסום משמעותי בעמדתה של ישראל שלדעת הפלסטינים איננה יודעת כיצד להתמודד עם התגברות כוחו של החמאס בשטחים.
מעבר לסמליות של מימוש נוסף של "זכות השיבה", בעיני הפלסטינים , בעצם חזרתם של החמישה לשטחים הרי, שלדעתם, מי ששינה את עמדתו היא ישראל ולא אותם בכירים פלסטינים הממשיכים להתנגד להסכמי אוסלו, שאבו מאזן הוא אחד מאדריכליהם, והממשיכים להצהיר בזכות "המאבק המזויין" של הפלסטינים בישראל.
האם בואם לשטחים נועד לחזק את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס? ספק רב, סביר יותר להניח שהם ישאפו, בראש וראשונה, לחזק את מעמדם שלהם.
עד כה נמנע ארגון "החזית הדמוקרטית" מלהביע תמיכה ברורה במחמוד עבאס נגד החמאס והוא קורא לפתח ולחמאס לחדש את ההדברות ביניהם. זו היא גם עמדת ארגון "החזית העממית", האם יעלה על הדעת שישראל תשחרר מהכלא את אחמד סעדאת מנהיג הארגון האחראי לרצח רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל ושורה של פיגועים אחרים כדי שגם הוא יתמוך, אולי, באבו מאזן?
גם "אבו דאוד", האחראי לטבח הספורטאים הישראלים במינכן, שהינו חבר המועצה הלאומית הפלסטינית (מל"פ) מנסה זמן רב לקבל אישור כניסה מישראל לשטחים. האם זה יקרה? יש סכנה שהסכר נפרץ, לפחות ברמה התדמיתית, וישראל תתבקש על ידי אבו מאזן "לבוא לקראתו" ולאשר כניסה של בכירים קיצונים נוספים לשטחים בתירוץ כי הדבר עשוי לחזק את מעמדו.
הנסיון מראה שכמעט בכל פעם שישראל ניסתה לבחוש בפוליטיקה הפנימית הפלסטינית היא נכשלה והקיצונים רק התחזקו. כך נכשלו "אגודות הכפרים" בראשית שנות השמונים ואחר כך "תומכי ירדן" ביו"ש וכמובן מחמד דחלאן ואנשיו שגורשו בבושת פנים מעזה על ידי החמאס למרות שקיבלו, סיוע מסיבי הישראלי –אמריקני בכסף ונשק.
המפסיד העיקרי הוא תמיד בטחון ישראל.
אין כמעט כל סיכוי לחזק את אבו מאזן על ידי התערבות בפוליטיקה הפנימית של הפלסטינים ,להיפך, הדבר רק יגרום ליותר נזק. אבו מאזן לא היה חזק מעולם, ואין כל סיכוי לחזקו. מה שמחזיקו בשלטון בגדה הוא העובדה שישראל שולטת, בטחונית, ברוב שטחי יהודה ושומרון ואינה מאפשרת לחמאס להתחזק. בלעדי כוחות צה"ל אבו מאזן אבוד.
הנסיון בעבר של מתן "חנינה" למבוקשים הוכיח שאין על מי לסמוך. מנגנוני בטחון הפלסטינים האמורים לפקח על המבוקשים, משתפים עימם פעולה. לכן הם לא יתפרקו מנשקם וגם בשב"כ יודעים זאת. לכל היותר יפסיקו המבוקשים שקיבלו "חנינה"את הטרור לתקופה קצרה אך במהרה הם ימצאו את התירוץ לחזור לפעילות זו. אין שום ערך לכך שאלה שזכו ל"חנינה" יחתמו על התחיבות שלא יחזרו לפעילות טרור, הנסיון השראלי עם חתימות כאלה מדבר בעד עצמו.
ישראל הולכת למהלך שהוא מבחינת הימור מסוכן, ייתכן שמקורו בגלל לחץ אמריקני לשמור על אבו מאזן בכל מחיר, או כדי להראות שהיא עושה את המקסימום מבחינתה ל"חזק את אבו מאזן" בנוסף למחווה מפסגת שארם א-שיח לשחרר מאתיים וחמישים אסירים בטחוניים מהפתח.
מה שנותר לעשות הוא להתעשת במהירות כשהמהלך הזה ייכשל ולחפש דרכים אחרות לחיזוק אבו מאזן שלא יישחקו את עמדותיה הבטחוניות הצודקות של ישראל". אסור לתמוך באבו מאזן בכל מחיר".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר