יום רביעי, 11 ביולי 2007

שתי מדינות לעם אחד


תושבי הרצועה מעכלים, אט אט, את העובדה שהחמאס השתלט על השטח. ההלם עדיין קיים. תומכי הפתח לא מאמינים להסברי החמאס כי הארגון נלחם רק בפלג מסויים בפתח שמחמד דחלאן עמד בראשו והמזוהה עם ארה"ב וישראל.
עשרות מבוקשים, חברי הפתח, שהוגלו מבית לחם לרצועת עזה, לאחר סיום המצור של צה"ל על כנסיית המולד חוששים לחייהם. החמאס מאשים חלק מהם כי השתתף בקרבות לצידם של אנשי דחלאן.
הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מטפל בעניניהם ואמור לפנות בבקשת עזרה לאיחוד האירופי כדי להשיג את הסכמת ישראל להעבירם חזרה לבית לחם.
נראה שגם בפתח משלימים עם המצב החדש שנוצר ברצועה. לאבו מאזן אין היום את הכוח הצבאי להחזיר את המצב לקדמותו. בינתיים מסרבים בכירי הפתח לדיאלוג כלשהו עם החמאס.
בשטחים סבורים שרק ישראל יכולה לשנות את המצב באמצעות פעולה צבאית רחבת - היקף ברצועה שתרסק את הכוח הצבאי של החמאס.
ספק רב אם הדבר יקרה, הדרג הצבאי הבכיר בצה"ל לא תומך בפעולה כזו, כעת, מחשש שכוחות גדולים יישאבו לביצה העזתית.
גם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לא היה רוצה לראות את אנשיו חוזרים לרצועה בעקבות הטנקים הישראלים.
בפתח חוששים שהחמאס יגיע לעסקה עם ישראל על שחרור החייל החטוף גלעד שליט בתמורה להבטחה ישראלית לרגיעה והשלמה עם שלטון החמאס ברצועה.
במישור המדיני, הנצחת שלטון החמאס ברצועה, נתפסת בקרב רבים מתושבי השטחים, כחזרה למצב שהיה לפני מלחמת ששת הימים דהיינו הפרדה מוחלטת בין הגדה לרצועה.
בפתח חוששים שהשלמה עם המצב החדש שנוצר תביא גם, במהרה, להעלאת רעיונות מדיניים חדשים שישלבו את מצרים וירדן בפתרון הבעיה הפלסטינית בדומה למצב לפני 67.
כך מתרחקים הפלסטינים מהגשמת חלום המדינה הפלסטינית העצמאית ומתקרבים, דה פקטו, למצב של שתי מדינות לעם אחד.
מאת: יוני בן-מנחם

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר