יום חמישי, 2 באוגוסט 2007

פאטה מורגנה

אמצעי התקשורת הישראלים הסתערו השבוע על המצע החדש של הממשלה הפלסטינית בראשותו של סלאם פיאד כמוצאי שלל רב, הנה במצע החדש לא הוזכרה כלל "ההתנגדות לכיבוש" שהיא במילים אחרות, שם הקוד לפעולות טרור נגד ישראל. ראש הממשלה הפלסטיני פיאד הצטייר לפתע כיונת שלום צחורה המתנגדת לכל מעשי אלימות. בעקבות ההבלטה של הדברים בתקשורת הישראלית יצא "אבו עביר", דובר וועדות ההתנגדות העממית בעזה, אל אמצעי התקשורת הערביים ואיים על חייהם של הנשיא הפלסטיני עבאס ושל ראש הממשלה פיאד. אולם החגיגה לא נמשכה זמן רב. ראש הממשלה פיאד יצא, יומיים אחר כך, לקהיר לכינוס שרי החוץ הערביים ושם נשאל מייד על ידי העיתונאים מדוע "ההתנגדות" איננה נזכרת במצע ממשלתו החדשה. הנה תשובתו של סלאם פיאד: "לפלסטינים יש זכות חוקית להתנגד לכיבוש הישראלי, אין בכלל מה לדון בנושא,אנחנו עם כבוש וההתנגדות היא זכותנו הלגיטימית. "סלאם פיאד גם הדגיש בדבריו כי מצע ממשלתו כולל את רעיון סיום הכיבוש הישראלי וחיזוק העמידה האיתנה של הפלסטינים על אדמתם.
ומסתבר, שוב, כי אין שום ראש ממשלה פלסטיני, יהיה מתון ככל שיהיה, בעל קשרים הדוקים עם הממשל האמריקני ועם ישראל המוכן, לוותר על המאבק המזויין בישראל ולו רק, למראית עין, ברמה ההצהרתית.
הקו הקיצוני, האלים, הג'האדי, הוא שמכתיב לפלסטיניים את דרכם המדינית מול ישראל. גם ישראל מצידה הרגילה את הפלסטינים כי, רק בלחץ הטרור, היא מוכנה לנסיגות וויתורים. אם כן על מי נלין?
בשורה התחתונה, מממשלתו של סלאם פיאד לא תבוא, הישועה, לא לפלסטינים ולא לישראל. מדובר אמנם בממשלה חדשה אך זוהי אותה הגברת בשינוי האדרת. הפלסטינים לא ויתרו על השאיפות הלאומיות שלהם ועל דרך האלימות להשגתן וגם ישראל לא השלימה עם ויתור מוחלט על השטחים.
לרגע היה נדמה שיש כביכול ממשלה פלסטינית חדשה המתנערת מהאלימות. האשליה התפוגגה תוך זמן קצר ושוב חזרנו למשבצת הראשונה ולאותו מעגל הקסמים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר