יום חמישי, 2 באוגוסט 2007

החמאס תכנן את ההשתלטות על רצועת עזה במשך זמן רב

אט אט מתבררות העובדות לאשורן, החמאס תיכנן את ההשתלטות על רצועת עזה במשך זמן רב ולא כפי שנטען, בתחילה, כאילו החמאס עצמו הופתע מהמהירות שבה קרסו מנגנוני הבטחון של הפתח בעזה.
מסקנות דוח ועדת החקירה שמינה הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לבדיקת הארועים בעזה מלמדות כי החמאס פעל בצורה שיטתית. בין השנים 2005-2007 הצטרפו מאות אנשי חמאס למנגנוני הבטחון של הרשות ופעלו כ"גיס חמישי". זאת ועוד החמאס בנה רשת עניפה של מנהרות שהובילו אל בניני מנגנוני הביטחון של הרשות, מוסדות שונים, ביתו של הנשיא הפלסטיני ורחובות ראשיים דבר שסייע לפעיליו בלחימה נגד פעילי הפתח. ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של החמאס, מאשר אף הוא את הדברים. בראיון שהעניק לעיתון "אל-ח'ליג'", בסוף השבוע שעבר, אומר משעל: "ההשתלטות על מתקני הנשיאות ומנגנוני הביטחון לא היתה ספונטנית, אלא על פי תוכנית צבאית מסודרת ומאורגנת, לאנשי החמאס היו מפות מפורטות של המטרות...."
משעל מתרץ את הפעולה בכך שהחמאס היה חייב להגן על הלגיטימיות שלו שלה זכה בבחירות בפרלמנט. "השתלטות החמאס על עזה היתה דומה לתרופה שהיינו חייבים לבלוע" הוא מסכם.
הצלחת החמאס להשתלט על הרצועה איננה רק כשלונה של הרשות הפלסטינית בראשותו של מחמוד עבאס אלא גם כשלונן של ישראל וארה"ב שלא הצליחו למנוע את הקמתה של שלוחה איראנית קיצונית על גבולן של ישראל ומצרים. היכן היו גורמי הביטחון של ישראל וארה"ב? האם עשו די למנוע את הדבר? האם לא היתה ישראל צריכה להתערב צבאית, בשלב כלשהו, ולסייע לאנשיו של דחלאן?
הפיכתה של רצועת עזה לחמסטאן או ישות בדמות שלטון של הטאליבאן היא לרעת כל הגורמים המתונים באיזור. החמאס מעודד מהצלחתו ומתכנן להשתלט גם על הגדה. ישראל צריכה לפעול במהירות אחרת תמצא את החמאס גם בגבולה המזרחי כשהוא מאיים על מרכזי האוכלוסיה בלב המדינה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר