יום ראשון, 29 ביולי 2007

"סייג לחוכמה - שתיקה"

החיבוקים האמריקנים והישראלים של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ושל ראש ממשלתו סלאם פיאד רק מחלישים אותו בעיני בני עמו. מידי חדשות לבקרים אנו שומעים וקוראים באמצעי התקשורת ידיעות על ה"צורך לחזק את אבו מאזן", ידיעות אלה מלוות בדרך כלל במידע על תמיכה כספית אמריקנית לרשות, העברות כלי נשק ותחמושת למשמר הנשיאותי, הקלות ישראליות במחסומים ביו"ש, העברת כספי המיסים שישראל גובה לידי הרשות, חנינת מבוקשים ועוד.
יתר על כן אמצעי התקשורת בישראל מתארים בהרחבה את מתינותו של ראש הממשלה סלאם פיאד תוך שימת דגש על לימודיו בארצות הברית והעובדה שהממשל האמריקני מעריך אותו מאוד ורואה בו אדם אמין ובעל פוטנציאל מנהיגותי עתידי. אחד המקומונים בירושלים תיאר, באחרונה, בהרחבה את העובדה שמשפחת פיאד מתגוררת בירושלים, יש לה תעודת זהות ירושלמית וילדיה לומדים בבית הספר האנגליקני בעיר. הקשר בין הנשיא הפלסטיני וראש ממשלתו לישראל וארצות הברית הוא חיובי שכן שתיהן מחפשות את הפרטנר הפלסטיני המתון כדי להתקדם בתהליך המדיני, אולם הדגשת הקשר הזה יתר על המידה בפני התקשורת, במסיבות עיתונאים, תדרוכים, ראיונות ועוד גורמת נזק לענין עצמו.
הפלסטינים מאשימים את ארה"ב, במשך עשרות שנים, בנקיטת מדיניות פרו ישראלית מובהקת והתעלמות מצדקת הדרישות הפלסטיניות, הצגתם של הנשיא הפלסטיני עבאס וראש ממשלתו פיאד כפרו –אמריקנים או כקבלני הביצוע של המדיניות האמריקנית בנושא הפלסטיני מזיקה מאוד לתדמיתם בעיני בני עמם. אחת הסיבות לכשלון הפתח ברצועת עזה היה הקשר של מוחמד דחלאן ואנשיו לארה"ב ולישראל. החמאס הצליח לטעת בקרב הציבור בעזה את התחושה כי דחלאן הוא סוכן אמריקני-ישראלי והוא ואנשיו כונו בשם "קבוצת דייטון" בשל הקשר שלהם לגנרל האמריקני קית' דייטון שהממשל הציב בישראל כדי לחזק ולאמן את אנשי המשמר הנשיאותי של מחמוד עבאס.
בסוף השבוע שעבר הבליטה התקשורת הישראלית את המצע החדש של ממשלת סלאם פיאד והעובדה שלא נכללה בו המילה "התנגדות" (מקאוומה-בערבית). המצע מדבר על "סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים" מבלי להזכיר את ה"מאבק המזויין". גורמים מדיניים בירושלים קידמו בברכה את המצע החדש ובשטחים היתה,לרבים, תחושה שממשלת פיאד היא מתונה יתר על המידה ופועלת כדי לרצות את ארה"ב.
הארגונים הפלסטינים הקיצוניים מיהרו לאיים על חייו של סלאם פייאד. "אבו עביר" דובר ארגון "הועדות העממיות", המקורב, לחמאס איים על חייהם של ראש הממשלה סלאם פיאד ושל נימר חמד יועצו של הנשיא הפלסטיני. הוא כינה אותם במילים "הקבוצה הבוגדנית במוקאטעה ברמאללה "ואמר כי הם יהפכו למטרה בשטח בדיוק כמו הכיבוש הישראלי. במסיבת עיתונאים שכינס הוא האשים כי קיימת קבוצה של "אישים אמריקנים" הפוגעת ב"התנגדות" וניצבת לצידו של של האויב הישראלי ומתח ביקורת על השמטת סעיף ה"התנגדות" ממצע הממשלה החדשה.
גם ארגון הג'האד האיסלאמי תקף בחריפות את נימר חמאד יועץ הנשיא הפלסטיני על דבריו כי ה"התנגדות הכניסה את הזירה הפלסטינית למצב של אנרכיה", "איננו זקוקים לאישור מאף אחד" אמר מחמד אלחראזין ממנהיגי הארגון, "ההתנגדות לאוייב הציוני היא זכות חוקית ומוסרית".
לפני כמה חודשים, ניסה החמאס להתנקש בחיי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. צריך לקחת ברצינות את האיומים על חייו ועל חיי ראש הממשלה שלו סלאם פייאד. אני בטוח שגם הם לוקחים ברצינות איומים אלה ונוקטים בצעדים הדרושים. ישראל וארה"ב צריכות למתן את ההצהרות שלהן שמהן משתמע, כביכול, הקשר ההדוק, שלהן, אל הנשיא הפלסטיני ולראש ממשלתו. הדבר רק מזיק להם בדעת הקהל הפלסטינית ועלול לתת לגיטימציה למעשים קיצוניים של פגיעה בהם. "סוף מעשה במחשבה תחילה". אם נאבד את הקולות השפויים במחנה הפלסטיני הדבר רק יפגע בתהליך השלום והאופציה להסדר כלשהו רק תלך ותתרחק מאיתנו, כבר נאמר "סייג לחוכמה –שתיקה".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר