יום שישי, 27 ביולי 2007

חשבון נפש פלסטיני

מוחמד דחלאן

עוד מבחן מנהיגות מצפה לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בשבוע הבא, ועדת החקירה שמינה לבדוק את הסיבות לכישלון ארגון הפתח ברצועת עזה תגיש לו היום את מסקנותיה. מחמד דחלאן היועץ לבטחון לאומי של הנשיא הפלסטיני הקדים אמש את מסקנות הועדה והתפטר מתפקידו מ"סיבות בריאותיות". לפניו התפטר מתפקידו רשיד אבו שבאכ, ראש מנגנון בביטחון המסכל ברצועה. הנשיא הפלסטיני גם הדיח, במהלך החודש האחרון, כמה קציני בטחון מתפקידיהם אבל המסקנות שיופיעו בדוח ועדת החקירה אמורות להיות חשובות ביותר.
השמועות מדברות על צעדים שיינקטו נגד כשישים בעלי תפקידים ברשות בעקבות מסקנות ועדת החקירה. עם זאת עולות כמה שאלות כבר עתה. מי למשל יישא באחריות לכישלון הפתח ברצועה, האם הנשיא הפלסטיני יסתפק בהתפטרות דחלאן ואבו שבאכ ובעוד כמה הדחות? עד כמה נחוש מחמוד עבאס למנף את מסקנות ועדת הקירה כדי לבצע שידוד מערכות יסודי בתוך הפתח? דבר שאם יקרה, עשוי למנוע את השתלטות החמאס גם על הגדה. ברור שאחת הבעיות היתה היעדר הנהגה מרכזית של הפתח שתקבל החלטות בשטח בעת האירועים בעזה, אבל לא זו היתה הבעיה העיקרית, הבעיה החמורה יותר היתה היעדר מנהיגות, סכסוכים פנימיים בתוך הפתח ומעשי שחיתות שהחלישו את הארגון מול החמאס. האם מחמוד עבאס יטאטא את המחדלים מתחת לשטיח או שהוא מתכוון לבדק בית רציני? זהו מבחנו כנשיא הפלסטיני וכראש אש"פ וראש ארגון הפתח. התנהלותו של הנשיא הפלסטיני בעקבות מסקנות ועדת החקירה תקרין על הרחוב הפלסטיני ועל תדמיתו. אם יפגין רצינות ונחישות יש לו סיכוי לשקם את מעמדו שנפגע ואת מעמד הפתח. אם ישדר חולשה ורפיסות עדיף לו שיתפטר מתפקידו ובדרך זו יסיים את תפקידו עם מעט כבוד.
ישראל והרביעיה הבינלאומית יעקבו אחרי אופן התנהלותו של מחמוד עבאס בתקווה שיפנים את הלקחים וישפר את מעמדו אבל לא יוכלו לעשות יותר מכך, הרבה תלוי באבו מאזן אישית ובשאלה האם הוא מוכן לעזור לעצמו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר