יום רביעי, 25 ביולי 2007

השתלטות החמאס על הרצועה מעכבת את שחרורו של החייל גלעד שליט

בימים האחרונים נפוצו שמועות ברצועת עזה כי מצרים הציעה לחמאס הצעה חדשה בענין שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, החמאס אמור למתן את דרישותיו בנושא שחרור האסירים הבטחוניים ובתמורה תעשה מצרים הקלות לממשלת החמאס בכל הקשור למעבר הגבול ברפיח. החמאס מיהר להכחיש את השמועות ואוסאמה מזיני, אחד מבכירי התנועה הכחיש באופן פומבי קבלת הצעות חדשות כלשהן ממצרים.
בישראל קיוו כי השחרור האחרון של מאתיים וחמישים האסירים הבטחוניים של הפתח כמחווה ישראלית למחמוד עבאס יעורר את התיאבון אצל החמאס ויזרז את המשא ומתן על שחרורו של גלעד שליט אולם התקוות התבדו. החמאס לא מוכן להגמיש את דרישותיו בענין העסקה.
גורמים יודעי דבר מעריכים כי המשא ומתן נמצא במצב של קיפאון. ההשתלטות הצבאית של החמאס על הרצועה בעצם רק חיזקה וקבעה את חוסר ההתקדמות במשא ומתן. החמאס נמצא באופוריה בעקבות נצחונו הצבאי ולא מוכן להתפשר, בנוסף לכך המשלחת המצרית, ששהתה ברצועה ותיווכה בין ישראל לחמאס, עזבה אותה, בעקבות ההשתלטות הצבאית, ולא שבה אליה עד עצם היום הזה. כך שלמעשה, אין שום מתווך הנמצא בשטח ומנהל משא ומתן עם החוטפים. החמאס גם לא הצליח לגזור קופונים מדיניים חשובים לאחר ששחרר את כתב הבי.בי.סי. החטוף אלן ג'ונסטון מידי אנשי "צבא האיסלאם" ואין לו שום אינטרס למהר ולהשלים את העסקה על שחרורו של גלעד שליט. עופר דקל, השליח המיוחד שמינה ראש הממשלה לטפל בנושא השבויים והנעדרים, ביקר אמנם, כמה פעמים, בכלא "הדרים" ונפגש עם הנהגת החמאס אך גם הוא לא הצליח במפגשים אלה למתן את דרישות החמאס בענין העסקה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר