יום שלישי, 24 ביולי 2007

הנשיא האמריקני לשעבר ג'ימי קרטר רוצה לתווך בין הפתח לחמאס

ג'ימי קרטר

לפני כמה ימים, פגשתי באירוע בירושלים, את אחד המנהיגים היהודים הבכירים בארה"ב. במהלך השיחה קבל אותו האיש על נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר. "הוא גורם נזק עצום לישראל" הוא אמר, "קרטר משמיץ אותנו בכל מקום וההסברה הישראלית לא מצליחה לאזן אותו. צריך לקרוא אותו לסדר, הוא הפך לפלסטיני יותר מהפלסטינים" הוא הוסיף במרירות.
הדברים לא הפתיעו אותי, שמעתי את הביקורת הזו פעמים רבות מדיפלומטים ישראלים וממנהיגים יהודים אחרים.
הנשיא לשעבר, קרטר, חתן פרס נובל לשלום, פרסם בסוף 2006 את הספר "פלסטין: שלום ואפרטהייד" שבו הוא מתאר בחריפות ובאופן שלילי ביותר את יחסה של ישראל לפלסטינים בשטחים. קרטר השתתף כמה פעמים, מאז הסכם אוסלו, כמשקיף בינלאומי על הבחירות בשטחים.
עכשיו יש לג'ימי קרטר שאיפה חדשה, הוא רוצה לתווך בין הפתח לחמאס. הוא רוצה להצליח היכן שמדינות ערב ובראשן סעודיה נכשלו, ראה "הסכם מכה".
לפני כמה ימים, ביקר ראש ממשלת החמאס המודח, איסמעיל הניה, בסניף של "מרכז קרטר"ברצועת עזה. שם נמסרה לידיו בקשה של הנשיא לשעבר קרטר, לתווך בין הפתח לחמאס. הניה לא פסל את האפשרות הזו מבחינתו.
אינני סבור שבסופו של דבר יהפוך קרטר למתווך בין הפתח לחמאס למרות שהמרכז שהקים באטלנטה ב-1982 מתמחה בזכויות אדם וישוב סכסוכים.אולי זה חבל, מעניין היה, למשל, לראות, האם יחקור קרטר בנוסף להפרות זכויות האדם של הפלסטינים בידי ישראל, גם את מעשי הרצח, העינויים, הרדיפות וההתעללויות של פעילי הפתח ברצועה בידי אנשי החמאס. אולי אם קרטר יתעסק קצת בשלטון האימים שמטיל החמאס על האוכלוסיה הפלסטינית ברצועה הוא "יירד" קצת מישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר