יום חמישי, 26 ביולי 2007

מחריף העימות בין החמאס לפתח בגדה

החמאס לא שוקט על שמריו לרגע. האירועים בימים האחרונים במקומות שונים בגדה המערבית מעידים על הבטחון הרב של פעילי התנועה בעקבות הנצחון הצבאי על הפתח ברצועה. הבטחון העצמי של החמאס אינו מתבטא רק במעשים בשטח אלא גם באיומים פומביים והתגרות גלויה בנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ותומכיו.
אחמד יוסף, היועץ המדיני של ראש ממשלת החמאס המודח הזהיר היום כי החמאס לא יסכים להתנכלויות ופגיעה באנשיו בגדה וכי ישים לכך קץ. הוא האשים קבוצה של אנשי פתח ברמאללה שלדבריו מנחים את פעילי השטח לפגוע באנשי החמאס וטען כי הם אף מסרו לישראל רשימה שמית של כמה ממנהיגי החמאס כדי שהיא תחסלם.
בשטח עצמו מבצעים פעילי הפתח מעצרים. רדיו "קול פלסטין" המזוהה עם הפתח טען כי מנגנוני הרשות פרקו תשתיות של הכוח המיוחד של חמאס בטול כרם ובבית לחם. אנשי הבטחון של הרשות גם עצרו לחקירה שמונה דרשנים במקומות שונים בגדה שלדבריהם הסיתו ל"הפיכה" בגדה ושפיכות דמים.
באוניברסיטת א-נג'אח בשכם פרצו שלשום עימותים אלימים בקמפוס בין סטודנטים מ"הגוש האיסלאמי" לבין סטודנטים מהשביבה של הפתח.
הפתח מאשים את החמאס בקנוניה חדשה שמטרתה ערעור היציבות והבטחון בגדה באמצעות מהומות בקמפוסים של האוניברסיטאות בגדה. לישראל יש אינטרס לשמור על כוחו של הפתח והיא תסייע לו ככל האפשר, במיוחד כשצה"ל הוא הכוח החזק בגדה. אולם צריך לדעת כי לחמאס יש כוח רב בגדה וכי "אפקט הדומינו "הוא, בהחלט, אפשרי ועלול להביא גם להתמוטטות הפתח בגדה.
ייתכן שהחמאס יגביר פעילותו בגדה כדי להסיט את אור הזרקורים מהנעשה בעזה וכדי לאותת לרביעיה הבינלאומית שעדיין מחרימה אותו כי הוא בעל הבית האמיתי בשטחים ואי אפשר להתעלם ממנו כפי שנהג טוני בלייר, נציג הרביעיה, בעת ביקורו השבוע בישראל בשטחי האוטונומיה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר