יום שלישי, 24 ביולי 2007

האם יערכו בחירות מוקדמות בגדה וברצועת עזה?

פלגי אש"פ השונים, וליתר דיוק, בעיקר ארגון הפתח מנסים להתאושש המכה שהנחיתה אליהם תנועת החמאס שהשתלטה באופן צבאי על הרצועה, ולמצוא דרכים לנסות ולהחזיר את השליטה ברצועה לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. הפתח אומר באופן גלוי כי איננו רוצה לשוב לרצועה "על גבי הטנקים הישראלים”, דהיינו בעקבות פעולה צבאית ישראלית, רחבת היקף ברצועה שתמוטט את החמאס אלא באמצעות אמצעים דמוקרטיים.
הנשיא הפלסטיני מנסה לקדם באמצעות מוסדות אש"פ את הקדמת הבחירות לנשיאות ולפרלמנט. החמאס כבר הודיע כי הוא מתנגד להקדמת הבחירות וכי ימנע את קיומן ברצועת עזה למרות הצוים הנשיאותיים שהנשיא הפלסטיני מתכוון לפרסם בענין זה. האחראים על ועדת הבחירות הפלסטינית אומרים כי ניתן לקיים את הבחירות בתוך מאה ימים.
ארגון החמאס טוען כי על פי החוקה הפלסטינית, הבחירות אמורות להתקיים רק ב-2010. גם לפתח ברור כי אי אפשר לקיים את הבחירות, ברצועת עזה, בכוח,תחת אש החמאס. עריכת בחירות בגדה בלבד תעמיק את הקרע בין הגדה לרצועה והיא תחשב בלתי חוקית. הנשיא הפלסטיני שוקל, איפה, את האפשרות לבקש הצבת כוחות בינלאומיים בשטחים שבחסותן תתקיים הבחירות המוקדמות, גם לכך מתנגד החמאס. סביר להניח ששום מדינה לא תסכים להציב חייליה ברצועה אם הדבר כרוך באפשרות של עימות צבאי עם החמאס.
ראש ממשלת החמאס המודח איסמעיל הניה הציב שני תנאים לקיום בחירות כלשהן בשטחים: הסכמה לאומית והחלטה קולקטיבית לקיימן והתנאי הנוסף קיום בחירות ללא כל קשר לתכניות האמריקניות בהקשר למשטר הפלסטיני העתידי. ברור ששני תנאים אלה אינם יכולים להתקיים כעת.
לנשיא הפלסטיני לא נותרו אם כך הרבה ברירות. הדרך היחידה שנותרה היא להפגין כלפי חוץ, כי ארגון הפתח בראשותו, לא השלים עם העובדה כי החמאס השתלט בכוח על הרצועה וכי הוא עושה כל מה שביכולתו, באופן החוקי והדמוקרטי, לשנות את המצב. צפוי שנשמע רבות, בשבועות הקרובים על הקדמת הבחירות בשטחים אך בפועל לא יקרה דבר מדובר בהצהרות וצעדים חוקתיים שאין אפשרות להגשימן בשטח בגלל התנגדות החמאס. הבחירות בשטחים ייאלצו להדחות לעוד זמן רב מאוד.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר