יום שני, 23 ביולי 2007

סכנת "ציר הרשע"-איך תתמודד ישראל?

לפני כמה ימים פגשתי, בבית מלון בירושלים, איש מחקר בכיר מאחד ממכוני המחקר בוושינגטון בנושאי המזרח התיכון. החוקר הבכיר שהגיע לביקור בארץ ואשר עודכן, באחרונה, במידע אמין ממקורות בכירים בממשל, אמר לי בהא לישנא:"אין שום סיכוי שממשל בוש ינקוט בפעולה צבאית נגד איראן, ישראל כנראה תצטרך לעשות את העבודה".
הוא הוסיף ואמר שהיחידי, בממשל, התומך בפעולה צבאית נגד איראן הוא סגן הנשיא דיק צ'ייני אולם הנשיא בוש וקונדליסה רייס, שרת החוץ מתנגדים לכך בעיקר בגלל הסתבכות ארה"ב בעיראק.
הידיעה שפרסם עיתון "אשרק אלאווסט" אתמול בדבר העסקה שנרקמה כביכול בין איראן לסוריה, כנראה איננה נכונה אך היא לא מפחיתה, כהוא זה, את חומרת הסכנה לישראל מצידו של "ציר הרשע" איראן-סוריה-חזבאללה –חמאס.
איראן הפכה למעצמה אזורית חזקה והיא בונה את "ציר הרשע" במטרה להשמיד את ישראל. סוריה משחקת משחק כפול היא מצהירה כי היא רוצה משא ומתן ושלום עם ישראל אך מאידך מהדקת את קשריה עם טהרן. ישראל כבר נמצאת על מסלול התנגשות צבאית עם החמאס ועם החזבאללה אך הסכנה הגדולה יותר, לביטחונה, היא היכולת הגרעינית שאיראן מנסה להשיג והתעצמותה הצבאית של סוריה.
השר לענינים אסטרטגים, אביגדור ליברמן קורא להקמת ממשלת חירום לאומית, נוכח חומרת המצב, גם יו"ר ועדת חוץ ובטחון צחי הנגבי סבור כך. הליכוד פועל להקדמת הבחירות וגורם מדיני בירושלים הודיע כי ישראל ערוכה לכל תרחיש אפשרי.
אין זה מספיק כלל וכלל. ישראל צריכה להערך בכמה מישורים כדי להתמודד עם החזית המזרחית-צפונית החדשה הנבנית מולה. ראש הממשלה אולמרט צריך לכנס, להתיעצויות, באופן קבוע ושוטף את פורום ראשי הממשלה לשעבר שהקים. בתחום המדיני צריכה ישראל להגביר מאמציה להביא להטלת סנקציות על איראן אך באותה עת לנסות ולמצות כל אפשרות של חידוש המשא ומתן עם סוריה. חידוש המשא ומתן עימה עשוי ליצור טריז בין סוריה לדמשק שיפחית את סכנת ברית "ציר הרשע". אל מול סכנת החמאס והחזבאללה אין ברירה אלא לחזק את כוח ההרתעה הצבאי, רק את השפה הזאת מבינים הארגונים האלה. באשר לסכנה הגרעינית האיראנית, לישראל יש גם את האופציה הצבאית ואם אין מנוס היא תיאלץ להשתמש בה בדיוק כפי שהשתמשה בה בעבר לחסל את הכור הגרעיני בבגדד.
מה שדרוש עכשיו הוא שישראל תיקח את היוזמה לידיה ותגביר את מאמציה להדבר עם סוריה. על ישראל למצוא את הנוסחה המתאימה שתאפשר את חידוש המשא ומתן בתנאים סבירים. לשר הבטחון החדש אהוד ברק יש נסיון הניהול משא ומתן עם הסורים וראש הממשלה יכול להעזר בו. ישראל צריכה לעשות כל שבאפשרותה לסדוק את ברית "ציר הרשע" באמצעים מדיניים וצבאיים. גם למדינות ערב המתונות, כמו מצרים ירדן ואחרות, יש אינטרס מובהק לפורר את הברית הקיצונית הזו, ישראל צריכה להיות מתואמת עימן.
תבונה מדינית , יצירתיות, כושר תמרון דיפלומטי ועוצמה צבאית הם המתכון להתמודד עם הסכנה החדשה לביטחון ישראל, ביכולתה של ישראל לעשות זאת, טוב מעשה במחשבה תחילה.

3 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

מר בן-מנחם שלום רב,

דבר ראשון, ברכותיי על הבלוג; עלה והצלח!

שנית, בכול הקשור לנ"ל שישראל תיאלץ לעשות את העבודה - אני נאלץ להסכים. ארה"ב אומנם "משחקת" בכלים כבדים, אך אכן בעקבות הנעשה בעיראק לי אישית, יש הרגשה כי נשארנו לבד...
אני מקווה כי היא שגויה, אבל כרגע התמונה די בהירה. :-(

כתבה מעולה (או בשפת הרשת 'פוסט'), אז פוסט מעולה, אני אמשיך לבקר פה, לקרוא ולהשתתף במידת הצורך.

בהצלחה,
נתנאל בן-שושן
מעריץ מושבע של קול ישראל.

Yoni Ben-Menachem אמר/ה...

תודה לך אשתדל לא לאכזב הבלוג יתעדכן מידי יום בנושאים מענינים

אנונימי אמר/ה...

אתה בנתיים ממש לא מאכזב! אל תזכיר את זה אפילו... :-). צורת הכתיבה שלך מרשימה מאוד, כמו שנהוג לומר "קצר וקולע".

אגב, אם תרצה אפשר לעצב את האתר שלך, ולנסות לטפל בבעיית המבנה (שהכתוב למשל בסקר רשום משמאל לימין).
אם תהיה חפץ בכך אין לי בעיה לעזור לך, המייל שלי הוא netanelbs@gmail.com.

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר